Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu tedavisi: Bağırsakta oluşan enfeksiyonların bireye rahatsızlık veren büyük sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bağırsak enfeksiyonları ince veya kalın bağırsak zarında meydana gelen problemlerden oluşmaktadır. Zarar gören zarın bir zaman sonra meydana getirdiği şikâyetler hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bu problemlere müdahale edilmemesi durumunda iltihaplanma ortaya çıkmakta ve hastalık ilerleyebilmektedir. Bu sebepten bağırsak enfeksiyonları önemsenmesi ve zamanında müdahale edilmesi gereken sağlık problemlerindendir. Bağırsak enfeksiyonlarının belirtileri, kabızlık veya ishal, batın ağrısı, bulantı ve kusma, rektal kanama, şişkinlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş gibi durumlardır.

Bağırsak enfeksiyonu çoğunlukla alınan ilaçlar ve yaşam tarzınızda yapılacak bazı değişikliklerle iyileşme olur.

Hayat tarzında değişiklikler: Hijyene önem verme ve iyi beslenme gibi yaşam tarzındaki değişiklikler bağırsak enfeksiyonlarından ve diğer sindirim yolu problemlerinden korunmanın en önemli yollarıdır.
  • Sindirim sisteminin sağlığı için lifli tam buğdaylılar, yeşil sebzeler, baklagiller ve taze meyvelerden tüketmek fazlaca önemlidir.
  • Aktif bir yaşam tarzına sahip olunmalı ve stresten uzak durulmalıdır.
  • Hızlı lif gelişimine ihtiyaç duyan kişilere tablet formda ve toz olarak satılan lif takviyeleri iyi gelir.
  • Sindirim yollarına zarar veren ve toksin içeren işlenmiş yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Bağırsak hareketlerinde problem yaşamamak için günlük yeterli miktarlarda sıvı alınmalı ve susuz kalınmamalıdır.
  • Düzenli egzersizler yapmak sindirim yolu sağlığı için önemlidir.
Dinlenme: Vücudun enfeksiyonlarla mücadelede ve doğal bağışıklığında yeterli dinlenme önemli bir yer tutar. Çünkü enfeksiyonlarla mücadelede vücut enerjiye ihtiyaç duyar.

Antibiyotik ilaçlar: Bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi en etkili yollardan birisidir. Bazı bakteriyel enfeksiyonların ümmin sistemin oluşturacağı iyileşme süreci uzun süreler alabilmektedir; bu sebeple antibiyotik takviyesi gereklidir.

Laksatifler: Bağırsak enfeksiyonuna bağlı kabızlık görülüyorsa laksatif almak en etkili çözümdür. Laksatifler gaytayı yumuşatarak bağırsak hareketlerini hızlanmasını sağlar. Ancak laksatifler uzun süreli kullanımlarında aşırı bağırsak hareketlerine sebep olduğundan sadece kısa süreler alınmalıdır.

Bağırsak enfeksiyonu tedavisi, sebep olan hastalıkların tedavisi: Bağırsak enfeksiyonları sık tekrarlanıyorsa, bu kronik bir hastalığın belirtisi olabilir. Devamlı belirtiler ülseratif kolit, kolon iltihabı ve bağırsak sendromu gibi hastalıkların belirtileri olabilir. Ayrıca kolon kanseri ve crohn hastalığı gibi daha ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Bağırsak enfeksiyonların altında yatan sebebini öğrenmek için doktor kan testi analizi ve kolonoskopi yapılmasını ister. Unutulmamalıdır ki uygun tedavi, doğru teşhis yapılmadan yapılmaz.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keratokonus Tedavisi Keratokonus Nasıl Tedavi Edilir?

Keratokonus Tedavisi Keratokonus Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek İltihabı Tedavisi

Böbrek İltihabı Tedavisi

Fmf Atak Tedavisi Fmf Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Fmf Atak Tedavisi Fmf Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Tedavisi Saç Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Tedavisi Saç Nasıl Tedavi Edilir?

Nöropati Tedavisi Nöropati Nasıl Tedavi Edilir?

Nöropati Tedavisi Nöropati Nasıl Tedavi Edilir?