Topuk Dikeni Tedavisi Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Dikeni Tedavisi Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni tedavisi günümüzde fazla kilosu olan eklem rahatsızlığı olan kişilerin şikâyet ettiği ayak problemlerinin alternatif tıptaki tedavisidir. Halk arasında topuk dikeni olarak bilinen ayak rahatsızlığı kişinin yürümesinde problemlere sebep olur. Uzun süreli yürüyüşlerde, spordan sonra ayaktaki ağrı topuk dikeninden dolayı artar. Özellikle de sabah uyandığınızda topukta şiddetli ağrıya sebep olan topuk dikeni birkaç adım attıktan sonra normale döner ve acıyı hissetmezsiniz. Topuk dikeni tedavisinin hem tıbbi yolla tedavisi hem de bitkisel kürlerle tedavisi mümkündür.

Topuk Dikeni Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

Topuk dikeni tedavisinde ayağın rahat olması son derece önemli bir faktördür. Ayak sağlığı için Ortopedik ve rahat tabanlı ayakkabıların kullanılması önerilir. Özellikle de yumuşak tabanlı ayakkabılar uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Topuk dikeni tedavisinde yürüyüş bozukluklarının giderilmesi son derece önemlidir. Topuk dikeni tedavisinde uzmanlar tarafından ayak ve topuk egzersizleri, açma germe hareketleri, düzenli ve doğru yürüyüşler tavsiye edilmektedir.

Topuk Dikeni Tedavisi Operasyon Gerektirir mi?

Topuk dikeni tedavisi operasyona ihtiyaç olmadan uygulanabilen bir tedavi çeşididir.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Topuk dikeni gün içindeki hareketlerinize ve ayakta kalma sürenize bağlı olarak ağrısı artabilir ve kendini tekrarlayabilir. Bu süreçte kendinizi yormamanız ve bu ağrıdan kurtulmanız için ayaklarınızı uzatarak istirahat etmek çok önemlidir. Topuk dikeni tedavisinden bir tanesi de ağrılı bölgeye günde 2-3 kez yaklaşık 15 er dakikadan buz tutabilirsiniz. Topuk dikeni tedavisinde diğer bir yöntem ise oturduğunuz yerden ayağınızın birini kaldırıp diğeri yerde olacak şekilde kaldırdığınız ayağınızı yaklasık 15-20 saniye kadar havada tutarak bu yöntemi 20 set olmak üzere uygulayabilirsiniz.

Topuk Dikeni Tedavisinde Bitkisel Kürler Nelerdir?

Topuk dikeni tedavisinde bitkisel kürleri uygulamak son derece pratik ve masrafsız. Sofralarımızdan eksik olmayan kırmızı pul biber siyah çekirdekli kuru üzüm ve daha birçok yöntem ayaktaki ağrıya ve yürümeye engel olan topuk dikenine son getiriyor. 3 yemek kaşığı kırmızı pul biberi güzelce ezerek gece yatarken topuğumuza bez yardımıyla sarıyoruz ve sabaha kadar bu şekilde bekletiyoruz. Sabah olduğunda bezi çıkararak bu işlemi 3 kez tekrarlıyoruz. Aynı şekilde çekirdekli üzümü de havan yardımıyla ezerek geceden sabaha kadar topukta sarılı şekilde bekletiyoruz. Bu yöntemi de 3 gün boyunca uyguluyoruz. Topuk dikeni tedavisi için uygulanan kürlerden sonra ayağınızda ve yürüyüşünüzde gözle görülür şekilde iyileşme olduğunu fark edeceksiniz. Topuk dikeni tedavisinde bitkisel kürlerin yanında yağların da faydası çok büyük. Papatya yağını, kantaron yağını ve halk arasında çörek otu diye bilinen siyah susamı karıştırarak topuğunuza uygulayabilirsiniz. Topuk dikeni beraberinde çatlakları ve ayakta nasır oluşumunu da tetikler. Bunlar için de has zeytinyağı ve vazelin karıştırılarak topuğa uygulanabilir.

Topuk dikeni tedavisi için unutulmaması gereken dinlenme, uzun süre ayakta kalmama tavsiye edilir. Eğer işiniz gereği ayakta kalmanız gerekiyorsa mutlaka uygulamanız gereken tedavileri yöntemlerini doktorunuzun kontrolü altında uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Topuk Dikeni Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni