Beyin Tümörü Tedavisi Beyin Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Beyin Tümörü Tedavisi Beyin Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin tümörü tedavisi, beyin tümörleri iyi ve kötü huylu olarak ayrılırlar. Beyin içerisinde bulunan tümör, bulunduğu yere göre etkiye sahip olmaktadır. Tümür sürekli Büyüdükleri için beyine baskı verirler. Baskı sonucunda hastaya şiddetli ağrının yanı sıra hareketlerle dengesizlik görme kaybını yaşanması gibi birçok olumsuz soruna neden olur. Beyin tümörü tedavisinde kötü huylu tümör ise ameliyat edilse bile tekrar ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Kötü huylu tümörlerin büyümesi ve yayılmasını yavaşlatılması ise az da olsa mümkündür fakat kesin tedavisi bulunmamaktadır.

Beyin tümörleri iki şekilde oluşur:
  • Beyinde meydana gelmesi.
  • Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelip beyne Metastaz yapanlar.
Beyin tümörü kimlerde daha fazla görülür. Ailede genetik yatkınlığı bulunanlarda 55 yaş üstü ihtiyarlarda ve 9 yaş altı çocuklarda daha sık görülmektedir. Bununla birlikte zencilerde ve beyazlarda görülme oranı çok daha yüksektir. Cinsiyet bazında bakacak olursak erkeklerde kadınların 3 katından daha fazla görülme olasılığı vardır.

Beyin tümörünün etkileri nelerdir?
  • Çok şiddetli baş ağrısı
  • Vücudun bazı bölgelerinde kısmi felç
  • Mide bulantısı ve kusmalar
  • Kişilik bozuklukları
  • Yürüme güçlüğü ve Bazı hareketlerin yapılamaması
  • İleri zamanlarda geçmişi ve uzak zamanı hatırlayamama, hafıza kaybı yaşanması
  • Tümörün son evrelerinde ise gözlerdeki görme yetisinin kaybolması
Beyin tümörünün tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Tümör iyi ise ya da kötüyse en kısa yoldan tedavi yöntemi cerrahi ameliyatlar bazen tümör beynin ameliyat edilmesi kötü sonuçlar doğuracak bir bölgede yer alabilir. Böyle durumda ışın tedavisi ya da tümörün büyümesini engelleyecek ilaç ve tedaviye yardımcı ilaçlar kullanılabilir.

Tümörlerin iyi huylu olması: Büyümesini yavaşlatmaya sebebiyet verir ve beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir. İyi huylu tümör ameliyat pardon tamamı ya da tamamına yakın kısmını sorunsuz bir şekilde çıkartabilir. Bu tümörlerde ameliyat kesin bir tedavi yöntemidir ve sonuçlar güzel gelir. Bazen ameliyatta tümörün tamamı çıkarılmamış ise ışın tedavisi kullanacak ikinci yöntemdir. Ameliyat olduktan kısa bir süre sonra hasta tamamen iyileşebilir. Rutin kontroller dışında herhangi bir ilaç tedavisine gerek yoktur.

Beyin Tümörü Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Haber Bülteni