Hipermetrop Tedavisi Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Hipermetrop Tedavisi Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?

Hipermetrop Tedavisi, Hipermetrop bilindiği üzere her yaş grubunda oluşabilecek bir göz hastalığıdır. Göz hastalıkları arasında miyop ve hipermetrop gelmektedir. Hipermetrop uzağı net görürken yakını görememe rahatsızlığıdır. Hipermetrop da göze giren ışığın göz retinası üzerine değil de daha ilerisine düşmesidir. Hipermetrop her yaş grubunda insanda görüldüğü bilinmektedir fakat çocuk yaşlarında olan kişilerin göz kasları kuvvetli olduğundan çok fazla etkilemez ama yaş ilerledikçe hipermetrop sorunu kişide kendisini göstermeye başlar. Hipermetrop hastalığı olan kişiler gözün ön arka kısımları kısa olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca hipermetrop olan kişilerin gözlerinde odaklanma gücünün zayıf olmasından kaynaklıdır. Hipermetrop genellikle ailesel bir hastalık olarak görülmektedir. Bazı insanlarında doğuştan hipermetrop olduğu bilinir. Hipermetrop olan hastaların gözlerinde yorgunluk, yakın mesafeleri çok net görememe, şiddetli baş ağrıları olma, yakın mesafeden okumada zorlanma gibi sorunlar ile karşılaşılmaktadır.

Hipermetrop Tedavisi, Hipermetrop (Yakını görememe) kontakt lenslerle, gözlük kullanımı veya refraktif cerrahisi ile tedavi edilmektedir. Ancak hipermetrop tedavisi yapılmadan önce mutlak suretle Uzman bir göz doktoru tarafından muayene edilerek gerekli tedavi seçeneğinin belirlenmesi çok önemlidir. Hipermetrop göz hastalığının tedavisi üç çeşit de yapılmaktadır bu tedavi yöntemleri ise şu şekildedir.
  • Gözlük kullanımı
  • Refraktif cerrahisi
  • Kontakt lens
Gözlük kullanımı; Hipermetrop rahatsızlığının tedavisi için gözlük kullanımı gereklidir. Yapılan araştırma ve testler soncunda hastanın hipermetrop büyüklüğü belirlenerek uygun gözlük seçilmelidir. Hipermetrop için seçilen gözlük ne şekilde uygulanılacağı hastalığın seyri için önemlidir. Yani uygun görülen gözlüğün devamlı mı yoksa yakın mesafe yapılan işlerde mi kullanılacak olması belirlenmelidir. Hipermetrop tedavisinde kullanılan gözlüğün derecesi ise artı olmalıdır. Çünkü gözlük numarası büyüdükçe lens gücü artmaktadır.

Refraktif cerrahisi; Hipermetrop tedavisinde bir de uygulanan refraktif cerrahisi vardır. Refraktif cerrahi de öncelikle hastanın göz korneasının yapısının değiştirilmesi ilkesidir. Hipermetrop tedavisinde uygulanan bu tedavinin amacı ise hastanın kontakt lens ve gözlük kullanımına gerek kalınmaması için yapılmaktadır.

Kontakt lens; Kontakt lens tedavisi hipermetrop rahatsızlığı bulunan gözün doktor tarafından belirlenerek kişinin gözüne uygun lens uygulaması ile hipermetrop rahatsızlığı için yapılan tedavi yöntemidir.

Hipermetrop Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte İshal Tedavisi

Hamilelikte İshal Tedavisi

Haber Bülteni