Mide Ülseri Tedavisi Mide Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Mide Ülseri Tedavisi Mide Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?

Mide ülseri tedavisi: Sindirim sisteminde yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında aşınmalar sunucu oluşan yaralara ülser adı verilmektedir. Mide ülseri, midenin iç yapısının mide asidi ile deformasyona uğraması sonucu oluşan yaralardır. Mide asidinin üretimi ile miktarı her bireyde değişiktir. Bazı bireylerde mide asidi fazla üretilmektedir. Mide asidinin fazla üretilesi ülseri tetikler. Bir diğer sebep ise bakteriler, özellikle helicobacter pylori adı verilen bakterilerdir.

Mide ülserinin ilk safhasında midede ekşime ve ağırlık hissi görülmektedir. Hasta ağzında sürekli ekşisi bir tat hisseder, tat olma duyusu hassasiyetini kaybeder. Karının üst bölgesinde ağrı başlar. İkinci safhasında baş dönmeleri, kusmalar başlar. Bazı hastalarda ağızden kan gelebilmektedir.

Belirtilerle başvurulan sağlık kuruluşunda gerekli tahlil ve tetkikler sonucu ülser teşhisi konulursa ikinci aşama ise ülser neden olan durum tespit edilerek ona göre tedaviye geçilir.

Mide asidini düzenleyen ilaçlar: Mide ülseri belirtilerini şiddetlendiren mide asidinin azaltılması için asit azaltıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Eğer ülser ilk safhada ise mide asidinin azalmasıyla ülserin oluştuğu bölgede büyük oranda iyileşme sağlanabilmektedir. Ancak ülser bakteri sebebiyle oluşmuşsa bu tip ilaçlarla tam tedavi mümkün olmamaktadır. Vücudun önce bakteriden temizlenmesi gereklidir.

Bakteri kaynaklı mide ülseri: Midede bakterilerin yol açtığı mide ülseri tedavisinde ilk yapılması gereken enfeksiyonun temizlenmesidir. Enfeksiyon tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılır. Antibiyotik tedavisinde mide asidinin azaltılması için antiasit ilaçlarında kullanılması önerilir.

Bazı rahatsızlıklarda iltihap önleyici aspirin ve benzeri ilaçların sık kullanımı nedeniyle de mide ülseri oluşmaktadır. Bunlara benzer durumlarda ülser tedavisinde önce mide zarını tahriş eden ilaç bırakılmalıdır. Çoğunlukla ilacın kullanımının bırakılması ülserin tedavisi için yeterli olmaktadır. Kan inceltici olarak düzenli ya da Romatizmal ağrılar için aspirin kullanmanız gerekli ise mide asidini dengelemek için aspirinin yanında hangi ilaçları kullanılması gerektiğini doktordan öğrenilerek tedaviye devam edilmelidir.

Mide ülseri tedavisinde cerrahi uygulama

Cerrahi müdahale yöntemi önceleri mide ülserinin tedavisinde fazlaca yaygın olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde ülsere neden olan bakteri bilinmektedir. Bu bakteri için üretilmiş olan antibiyotik ilaç tedavisi ameliyatsız tedaviyi mümkün kılmaktadır. Cerrahi müdahale ülserin yaşamsal tehlike oluşturduğu; sindirim sisteminin tıkanması ya da kanamalı ülser durumlar dışında tercih edilmemektedir.

Mide Ülseri Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Güncel

Tsh Yüksekliği Tedavisi

Tsh Yüksekliği Tedavisi