Tırnak Mantarı Tedavisi Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Mantarı Tedavisi Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı tedavisi, yaşam boyunca birçok kişinin uğraşmak zorunda olduğu tedavilerden biridir. Tırnak mantarı çeşitli nedenler ile olabilen bir rahatsızlıktır. Ayak tırnaklarında görüldüğünde tedavi sürecinde sıkıntı olmasa da el tırnaklarında oluştuğu zaman yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilecektir. Sosyal yaşantınızda sürekli elleriniz saklamaya çalışma hissi psikolojik olarak hiç de hoş değildir. Tırnak mantarında mikrop derinin keratin tabakasına yerleşmektedir. Ancak ilerlediği durumda tırnak gibi sert keratin içerisine yerleşerek tırnak mantarını meydana getirir. Tırnak mantarında hasta olan tırnak ya da tırnakların renkleri sarımsı beyazdır. Ayrıca tırnak kalınlaşır ve ufalanmaya başlar. Nadir olarak tırnak yüzeyinde beyaz lekeler ve çizgiler de görülebilmektedir. Ayak tırnaklarında daha çok görülen mantarlar 1 ve 5. Ayak tırnağında daha sık yerleşirler. Ayakta sık görülmesinin nedeni, buranın nemli kalmasındandır. İyi kurulanmayan ayaklar mantarın oluşması için uyun zemini hazırlamaktadır. El tırnaklarında ise hasta tırnak çevresindeki deride kızarıklık, şişlik ve ağrı da görülür. Tırnak mantarı başlangıçta belirti vermeden gelişir. Zaman içerisinde tırnaklarda kalınlaşma, renk ve şekil bozukluğu ve ayakkabı baskısı ile ağrı başlar. Tırnak kalınlaştığı için kesilmesi de güçleşir. Az önce de söylediğimiz gibi özellikle de el tırnağının görünümü rahatsız edici olmaktadır.

Tırnak mantarı tanı ve tedavisi nasıl yapılır?

Birçok tırnak hastalığının başlangıç görüntüsü mantar hastalığına benzemektedir. Sedef hastalığı oluşmuş bir tırnakta mantar gibi his uyandırabilir. Ezbere ilaç kullanan kişiler genelde mantar ilaçları ile tedavi etmeye çalışıp zaman kaybederler. Bu hastalıkların mantar ilaçları ile düzelme şansları yoktur. Bu yüzden tırnak mantar tedavisine başlamadan önce kesin tanı ortaya konulmalıdır. Öncelikle mantardan şüphe duyduğunuz bir tırnağınız varda hemen bir cildiyeye gidiyorsunuz. Doktor kesin tanıyı koyabilmek için hasta tırnağın dökülen kısmından örnek alarak laboratuvarda mikroskop altında çeşitli incelemeler yapacaktır. Tırnak mantarı tedavi edilmez ise yumuşak doku enfeksiyonları meydana gelebilmektedir. Tırnak mantarı tedavisinde ilk amaç mantar enfeksiyonundan kurtulmaktır. Daha sonraki süreçte tırnak eski görünümünü geri kazanacaktır.

Tırnağa uygulanan tedaviler nelerdir?

Tırnak mantarı tedavisinde tırnak üzerine sürülerek uygulanan tedavi yöntemleri, ağızdan alınan haplara göre daha az etkili sonuç vermektedir. Tırnağın düzenli olarak kesilmesi ve törpülenmesi tedaviye destek verse de derine inen enfeksiyon için etkili olmamaktadır. Ağızdan tedavi yolunda terbinafin ve ıtrakonazol ilaçları etkilidir. El tırnaklarında %80-90, ayakta ise %70-80 başarı göstermektedir. Tırnak mantarı tedavisi uzun sürebilen bir süreçtir. Bazı durumlarda 12 haftaya kadar çıkabilmektedir. Hatta tırnağın eski görünümü tekrar kazanmasını da hesap edersek 6 ay gibi bir süreçte tam tedavi oluşmuş olur. Tırnak mantarı tedavi sürecinde ve normal sağlıklı zamanda da tırnaklarınızın kısa, kuru ve temiz olmasına dikkat ediniz. Hasta tırnak için ayrı bir tırnak makası kullanınız. Tedavi sürecinde mantarla enfekte olan ayak deriniz için de mantar kremleri kullanmanız gerekir. Ayak tırnak mantarı oluşmuşsa ayaklarınızı kuru tutunuz, pamuklu çorap giyin ve çoraplarınızı her gün değiştiriniz ve hava alabilen ayakkabılar giymeyi tercih ediniz. Tırnak mantarı tedavisi sürecinde yüzme havuzlarında, duşlarda ve soyunma odalarında çıplak ayak dolaşmayınız. Tedaviden önce hamle iseniz, emziriyor iseniz ya da dahili hastalıklarınız var ise doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Şimdiden geçmiş olsun.

Tırnak Mantarı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?