Depresyon Tedavisi Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Depresyon Tedavisi Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon tedavisi, Depresyon bir kişilik özelliği değildir. Depresyon tedavisi yapılmadan kişinin içerisinden çıkabileceği bir durum da değildir. Sağlıklı insanlar, istenmeyen ya da hayal kırıklığına neden olan olaylar karşısında, sıkıntı, üzüntü gibi duygusal tepkiler verir. Bu duygulara depresif duygular denir. Bu duygular hayatın normal bir parçasıdır. Keyifsizlik ve moral bozukluğu depresondan ayıran şey şiddeti ve süresidir. Kişide bu olumsuzluklar iki haftadan uzun sürüyor, mesleki ve sosyal hayatını olumsuz etkiliyor olması gerekir. Kişiler depresyona girdiklerinin çoğu zaman farkında olarak doktora başvurmaz. Daha çok bilişsel fonksiyonlarda bozulma, unutkanlık, baş ağrısı ve bedensel şikâyetlerle doktora başvurulur. Bu şikâyetlerle doktora başvuranların %90 kadar büyük bir kısmında şikâyetin altında yatan nedenin depresyon olduğu bilinmektedir. Depresyon tanısı konulan kişilerde farklılık göstermesiyle beraber depresyon tedavisi uygulanır. Sendrom olarak hayattan zevk almama, isteksizlik, içine kapanma, hayattan haz duyamaz hale gelme, cinsel ve sosyal işlev kaybı, kişide akademik ve sosyal açıdan ciddi şekilde sorunlarla karşılamaya neden olur. Bunların üzerinden gelemeyen kişiye muhakkak depresyon tedavisinde ilaç kullanılır.

Depresyon tedavisi ilaç kullanımı, Doktorun ilaç tedavisi uygularken, antidepresan ilacı hastaya göre, onun şikâyetlerini ve yaşamına göre seçmesi önemlidir. Hastaya göre tedavi çok önemlidir. Doktorun reçetelendirdiği ilaçları zamanında ve doğru dozda kullanması çok önemlidir. Depresyon tedavisi ilaç kullanımında hasta ve hasta yakınlarının eğitimi ve depresyonun ne olduğunun doğru bir şekilde anlatılması çok önemlidir. Hastanın hastalığı hakkında onları bilgilendirmek, ilaçların yan etkilerinin hepsini anlatmak ve herhangi bir olumsuzlukta doktora ulaşıp bilgi alabilme şansı kişiye verilmelidir. Aksi taktirde pek çok depresyon hastası bir süre sonra iyileştiğini düşünerek ilaç kullanımını bırakmaktadır. İlaç kullanımını dikkate almayan hasta depresyonda endişe edilen intihara teşebbüs edebilir. Depresyon tedavisi yapılmadığı taktirde intihar ile karşılaşılabilir. Bu konuda Uzman psikolog ve psikiyatırlardan destek alarak ve irtibat halinde olarak yürütmek gerekir.

Depresyon tedavisi psikoterapi, İlaç tedavisi ile uzmanlardan yardım alarak bu süreç desteklenmektedir. İlaç kullanmadan tek başına depresyon tedavisinde psikoterapi etkili olmaz. İlaç tedavisi ve psikoterapi birlikte kombinasyonu olmaktadır. Tedavi de uzmanlaşmış psikiyatrist, psikolog ya da bir ruh sağlığı danışmanına görünmeyi tercih etmelidir. Bu alacağı destek kişinin bu süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur. Depresyon tedavisi ilaç ve destek ile tedavi edilebilir. Bu süreçte çevrenizden destek alın, güçlü durun ve sabırlı olun.

Depresyon Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Haber Bülteni

Güncel

Nodül Tedavisi Nodül Nasıl Tedavi Edilir?

Nodül Tedavisi Nodül Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Tedavisi

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Tedavisi