Pnömoni Tedavisi Pnömoni Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Pnömoni Tedavisi Pnömoni Nasıl Tedavi Edilir?

Pnömoni Tedavisi, Pnömoni teşhisi koyulan hastalarda ilk öncelik olarak kişinin kliniksel, radyolojik ve laboratuvar semptomları ile şikâyetleri incelenerek, pnömoni tedavisinin evde mi yoksa hastane yatışlı olarak mı yapılacağına karar Uzman doktor tarafından karar verilir.

Hastanede uygulanan pnömoni tedavileri
 • Pnömoni hastasının 65 yaş ve üzeri olması,
 • Kronik bir akciğer, karaciğer, böbrek veya kalp hastalığının bulunması,
 • Alkolizm ya da madde bağımlısı olmak,
 • Evde 3 gün devam eden antibiyotik tedavisine olumlu yanıt alınamaması,
 • Bilinç bozukluğunun varlığı,
 • Kandaki lökosit sayısının aşırı derecede düşük veya yüksek olması,
 • Pnömoni hastalığına plörezin de eşlik etmesi,
 • Çekilen akciğer grafilerinde yaygın pnömoniye ait bulguların var olması,
 • Pnömoniye eşlik eden bir böbrek yetmezliğinin gelişmesi,
 • Aşırı miktarda kansızlık,
 • Soluma sayısındaki artış,
 • Pnömoniye artı olarak siyanozun da eşlik etmesi
Yukarıdaki koşullardan herhangi birinin varlığı bile pnömoniye eşlik ettiği durumda çok ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle yukarıdakilerden birisinin varlığındaki pnömoni tedavisi hastanede gerçekleştirilmelidir.

Evde uygulanan pnömoni tedavileri

Ancak yukarıdaki koşulları sağlamayan, genel sağlık durumu iyi veya iyiye yakın olan daha genç hastaların pnömoni tedavisinin, Uzman doktor takibinde ancak evde olması önerilmektedir.

Genellikle bu türdeki hastaların pnömoni tedavisinde evde istirahat ve antibiyotik tedavisi yarar sağlamaktadır. Pnömoni tedavisinde kullanılacak antibiyotiğin ne olacağına hastanın genel sağlık durumuna, pnömoninin klinik belirtilerine göre Uzman doktor tarafından karar verilir. Yetersiz ya da yanlış antibiyotik kullanımı hastalığın seyrinin olumsuz anlamda değişmesine neden olabilmektedir. Pnömoninin tedavisi sırasında doğru kullanılan antibiyotik sonrası genellikle ilk 5 gün içerisinde vücut sıcaklığı normale döner, diğer semptomlar iyileşmeye başlar ve yaklaşık 2 hafta sonrasında hastalık tamamen iyileşir.

Hastane içerisinde pnömoni tedavisi sürdürülen hastalarda ise derhal olası olan canlı mikroorganizmalara karşı antibiyotik tedavisi başlatılır. Tedavi süresince eğer gerekli olur ise balgam kültürü, kan kültür muayeneleri ve bazı diğer tetkikler istenebilir. Bu tür pnömoni hastalarında antibiyotik tedavisine ek olarak gerek görülür ise altta yatan akciğer, karaciğer, böbrek veya kalp hastalıklarına yönelik destekleyici tedavi uygulanabilmektedir. Bütün uygulanabilecek olan pnömoni tedavilerine rağmen solunum yetmezliği yaşayan pnömoni hastalarında yoğun bakım ve mekanik ventilasyon destekleri uygulanmaktadır.

Pnömoninin bazı vakalarında tümör veyahut yabancı cisimlere bağlı olarak bronşta tıkanmalara neden olan bir süreç, akciğer alanında ortaya çıkabilmektedir. Bu tür vakalarda çoğunlukla antibiyotik tedavilerine direnç gösterilmektedir ancak bazen ise uygulanan pnömoni tedavisine ve pnömoni röntgen çekimlerine tamamen düzelen bir tepki sağlayabilmektedirler, bu nedenle çoğunlukla altta yatan hastalık görülememektedir. Bu sebeple özellikle 40 yaş üzeri sigara kullanan kişilerde pnömoni tedavisi sonrası bronskopik uygulama ile bronş içlerini tıkayan bir hastalık varlığı olup olmadığı gözden geçirilmelidir.

Pnömoni Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sinir Sıkışması Tedavisi

Sinir Sıkışması Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Güncel

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Güncel

Egzama Tedavisi Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama Tedavisi Egzama Nasıl Tedavi Edilir?