Kasık Mantarı Tedavisi Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
22 Haziran 2024

Kasık Mantarı Tedavisi Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık Mantarı Tedavisi

Kasık mantarı, kasıklarda meydana gelen ve diğer mantar türleri gibi oluşan bir enfeksiyon türüdür. Kasık bölgesi, karnın alt kısmında yer alır ve uyluk ile karın arasında bulunan bölgeye denir. Karın bölgesinden başlayarak bacaklara doğru uzanan alanı kapsar. Kasık mantarı, özellikle cilt yüzeyinde kırmızı ve kahverengi renklerde görülebilir. Genelde kasığın her iki tarafında başlar ve küçük kızarıklıklar şeklinde kendini gösterir. Oluşan kızarıklık zamanla kabuk benzeri bir tabakaya dönüşebilir. Deride döküntü veya çatlama olabilir. Mantarın kenarları belirgin bir şekilde sınırlıdır ve su toplama ihtimali taşır. Yayılması durumunda kenar kısımlarında sivilce veya apse gibi küçük kabarcıklar görülebilir. Mantarın kenar kısmı genelde daha koyu renkte olur ve orta kısma doğru rengi açılır. Kasık mantarları, el, ayak, tırnaklar ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen mantarlardan dolayı kasıklara kadar ulaşabilir. Bu nedenle mantar tespiti yapıldığında kişisel hijyene önem verilmelidir. Ayrıca çeşitli bakteriler ve enfeksiyonlar nedeniyle oluşan bu hastalığın %80'i vücut metabolizmasına bağlı olarak görülür. Organik olmayan maddelerin vücuda alınması sonucu vücuttaki yararlı bakteriler yok olur. Geriye kalan zararlı bakteriler de vücudun enfeksiyon kapmasına neden olur. İnsan vücudu dışarıdan gelebilecek her türlü saldırıya karşı koyabilecek bir savunma mekanizmasına sahip olsa da sürekli devinim içinde olan virüslerle savaşması zamanla vücudu yorar. Metabolizma yavaşlayarak mantar oluşumu başlar.

Kasık Mantarı Tedavisi İçin Uygulamalar

Kasık mantarı, oldukça hızlı sonuçlar veren ve basit bir tedaviye sahiptir. Tedavide genellikle mantar önleyici içeriğe sahip krem, sprey ya da ağızdan alınan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlara örnek olarak Tinactin isimli sprey veya Travazol isimli merhem verilebilir. Kasık mantarının tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisidir. Çünkü bu ilaçlar, mantar hücre zarında bulunan ergosterol adı verilen sentezlemeyi engelleyerek mantar hücrelerinin ölmesini sağlar. Mantar hızla yayılma gösteren bir durumdur. İlaç kullanımına ne kadar erken başlanırsa bu hızlı yayılma durumu büyük ölçüde önlenir. İlaçlar genelde biraz su ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere alınır. Krem ya da sprey ise 6 saatte bir kullanılabilir. Hastalığın şiddetine göre 1-6 hafta arasında değişen sürelerde kullanılabilir. Bazı durumlarda 2-3 günlük düzenli ilaç kullanımında mantarın ortadan kalktığı da görülmüştür. Tedavi süreci her kişide farklı olabileceği için uzman bir doktora danışılmasında fayda vardır. İlaçların düzenli olarak belirli saatlerde alınması hastalığın tedavisinde büyük önem taşır. Ayrıca krem, merhem ve sprey formunda kullanılan ilaçların da cilt yüzeyine iyice emilerek sürülmesi gerekir. Kasık mantarının tekrar etmemesi için günlük yaşamdaki alışkanlıkların değiştirilmesi ve kişisel hijyene her zaman önem verilmesi gerekir.

Kasık Mantarı İçin Önleyici Tedbirler

  • Naylondan üretilmiş iç çamaşırları kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun yerine pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.
  • Kilo durumu kontrol altında tutulmalıdır. Kiloya bağlı olarak kasık bölgesinde oluşan sürtünmeden kaynaklı mantar görülebilir.
  • Bağışıklık sisteminin zayıflamasından da mantar olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek hem metabolizma güçlendirilir hem de kilo kontrol altına alınmış olur.
  • Duş sonrası kasık bölgesinin iyice kurulanması gereklidir. Nemli bölgeler mantar enfeksiyonlarının yayılmasına zemin hazırlar.
  • Kişisel eşyaların, özellikle havlu ve iç çamaşırlarının başkalarıyla paylaşılmaması önemlidir.
  • Kasık bölgesindeki hijyenin korunması, sık iç çamaşırı değiştirilmesi ve günlük kıyafetlerin temiz olması önemlidir.

Kasık mantarı, doğru tedavi ve önleyici tedbirlerle kontrol altına alınabilir ve tamamen iyileştirilebilir. Ancak, mantar enfeksiyonlarının tekrarlama olasılığı bulunduğu için kişisel hijyen ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına dikkat edilmelidir.

Kasık Mantarı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Koah Bitkisel Tedavi

Koah Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni