Kolesterol Tedavisi Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolesterol Tedavisi Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?


Kolesterol Tedavisi, Kanda bulunan yağ oranının artışı ile dikkatleri üzerine çeken kolesterol genetik yatkınlık ile nesiller boyu devam edebilirken, kimi insanlarda da normalden yukarı hiç çıkmaz. Çoğunlukla kırklı yaşlardan sonra sindirim sisteminin yavaşlaması ile kanda bulunan kolesterolün yükselmesi çoğu ileri yaştaki insanlarda görülür.

Kolesterol tedavisi uygulaması da bu yaşlardan sonra ilgi görmeye başlar. Hayvansal yağlara olan ilginin çokluğu, yemek kültürünün yağlı yiyeceklerden oluştuğu kültürlerde daha fazla görülebilir. Kolesterol tedavisi her dönem farklı uygulamalar ile karşımıza çıkmıştır. Fakat uzmanlar kolesterolün ilaç yöntemleri ile değil, doğal yöntemler ile kolesterolün tedavi edilmesini tavsiye etmektedir.

Kolesterolün tedavisi için tabiatta oldukça fazla ve yeterli bitki bulunur. Bu bitkilerin araştırılması ve bulunması oldukça kolaydır. Bu ürünler genellikle aktarlar da satılır. Fakat evde sizin de kolesterol tedavisi konusunda yapmanız gereken uygulamalar vardır. Bu uygulamaların en önemlisi günlük egzersiz yapmaktır.


Kolesterol Tedavisinde kullanılan yiyecekler


Balık, kolesterolü düşüren önemli besinlerden biridir. İçinde bulunan omega 3 yağ asitleri ile kolesterolün yok edilmesinde önemli yer tutar. Omega 3 yönünden en zengin balıklar, alabalık, somon, uskumru, sardalyadır.

Ceviz, içinde bulunan omega 3 ve 6 ile yağ asidi özelliği taşır, bu asitler kana karıştıktan sonra kan içindeki yağları yakalar ve onların çözünerek tıkanmayı önler. Böylece kolesterole bağlı damar tıkanıklığı gibi sorunlardan kurtulursunuz. Ceviz kolesterol ile mücadele de tek başına yeterli olmayabilir. Cevizin yanı sıra fındık, fıstık, badem gibi kuru yemişler ile keten tohumu, çörek otu de kötü kolesterolü düşüren besinlerdir.


Kolesterol tedavisi için diyet ve diğer faaliyetler


Cevizi bir günlük kolesterol diyetinin bir parçası yapabilirsiniz. Bunun için sabah aç karna yiyeceğiniz üç adet ceviz üzerine bir bardak su için, bir saat boyunca kahvaltı yapmayın. Bir saat sonra kahvaltıda yağlı ve şekerli olmayan peynir, diyet ekmeği, şekersiz limonata tüketilebilir. Bunun yanında kahvaltıda beşer adet siyah ve yeşil zeytin yenilebilir.

Gün içinde kahvaltıdan bir saat sonra bir yeşil elma yenilebilir. Yeşil elma kolesterol için önemli bir elemandır. Öğlen yemeğinde ise içinde çok az tavuk veya et suyu bulunan çorbalar içilebilir. Kolesterol ile mücadele ederken piyasada bulunan normal ekmekten uzak durmak gerekir. Yediğimiz ekmeğin siyah ekmek, kepekli ekmek, tam buğday ekmeği ekmekler olmasına özen göstermeliyiz.


Spor ve kolesterol


Kolesterol tedavisinde sportif aktiviteler önemli yer tutar. Kandaki yağın enerjiye çevrilerek yok edilmesi ile kolesterol seviyesinde düşüler gözlenir. Hasta kendini daha rahat hissedir ve kolesterol belirtileri yavaş yavaş ortadan kalkar. Bununla birlikte hastanın ideal kilosuna kavuşması gerekir. Fazla kilolar vücudu yavaşlatarak hareketsiz bir yaşama alıştırır.

Eğer kendinizin kolesterol hastası olduğunu biliyorsanız mutlaka spora zaman ayırmalısınız. Kolesterol ile mücadelede kilo ve güç kaybı yaşanabilir. Bunlar sizin sağlığınızdan daha önemli değildir.


Sigara ve kolesterol

Sigara kolesterolün vücuda zarar vermesini sağlayan bir faktördür. Şöyle ki sigara içen kişinin damar iç çeperlerinde dalgalı ya da pürüzlü alanlar oluşur. Kolesterolün bu alanlara yapışması daha kolay olur. Bu nedenle damar tıkanıklığı başlar.

İlaç tedavisi, Kolesterol tedavisinde her ne kadar ilaç tedavileri mümkünse de kolesterol ilaçlarının kortizon içerikli oluşu nedeniyle kandaki kolesterolü yok etmek yerine, damarların genişleyerek kan akışını olağan hale getirmektedir. Damar tıkanıklığı ve başka çözümü kalmayan hastalara ilaç tedavisi önerilebilir. Fakat bitkisel çözümler en doğru olan tedavidir.

Kolesterol Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kedilerde Mantar Tedavisi

Kedilerde Mantar Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabızlık Tedavisi Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kabızlık Tedavisi Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Kanseri Tedavisi Mide Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Kanseri Tedavisi Mide Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

İneklerde Mastitis Tedavisi

İneklerde Mastitis Tedavisi

Güncel

Sinir Sıkışması Tedavisi

Sinir Sıkışması Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri

Boyun Düzleşmesi Tedavisi, Boyun düzleşmesi günümüzde oldukça sık görülen özellikle gençlerde oldukça sık görülen bir boyun hastalığıdır. Bu hastalık çoğunl[...]

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi: Alerjik olan astım rahatsızlığının ortaya çıkmasının en yaygın nedeni kişilerin sigara dumanına maruz kalınması ve bazı besin maddel[...]

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Sarı nokta hastalığı tedavisi, halk arasında sarı leke olarak da bilinen tıptaki adı ise makula dejeneresansı olan sarı nokta hastalığı ilerleyen yaşa bağlı olarak [...]

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Kireçlenme Bitkisel Tedavi, Kireçleme eklemlerin normal yapısını zorlayan ve çalışma şartlarını ağırlaştırmaktadır. Kireçlenme eklemlerin bir, birine sürtünmesi [...]

Akne Tedavisi Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Tedavisi Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Tedavisi; sorunlu cilt tiplerinin şikâyetleri doğrultusunda uygulanan bir yöntemdir. Akne kadınların özel günleri de gençlerin ergenlik döneminde ve aynı zamanda er[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6