Romatoid Artrit Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi, Romatoid Artrit rahatsızlığı, el ve ayak eklemleri gibi daha çok küçük eklemleri simetrik yani karşılıklı olarak meydana gelen müzmin seyirli iltihaplı bir romatizma türüdür. Sadece küçük eklem tutulması ile kalmayıp diz, kalça, omuz gibi büyük eklemlerde de tutabilir. Dünyada en sık görülmekte olan iltihaplı romatizmaların başında gelmektedir. Eklemlerde en fazla tahribata ve şekil bozukluğuna (Deformite) yol açan romatizma türünden biridir. Sebebi bilinmemektedir. Genetik faktörler önemli olmakla birlikte bu her hastalıkta geçerli değildir. Yani genetik yatkınlığı olan her bireyde Romatoid Artrit rahatsızlığı gelişmediği gibi genetik yatkınlığı olmadığı durumlarda bile hastalık ortaya çıkabilir. Genetik faktörler sadece bu kişilerde görülme şansının daha fazla olduğunu ifade etmektedir. Bugün için bilmediğimiz çevresel ve bedensel bazı nedenler de hastalığın ortaya çıkmasında muhtemelen rolü vardır veya tetikleyici olabilmektedir. Nedeni konusuna konuşacak olursak günümüzde söylenebilecek şey özetle şudur; Romatoid Artrit, genetik yatkınlığı olan bireylerde bilinmeyen bazı çevresel ve bedensel başka faktörlerin de devreye girmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bazen hastalığı tetikleyen faktör büyük bir stres, üzüntü, mikrobik faktörler ve diğer nedenler olabilmekte bazen ise herhangi bir tetikleyici unsur bulunamamaktadır. Romatoid Artrit bulaşıcı bir hastalık değildir.

Romatoid Artrit Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Erken teşhis ve erken başlanan tedavi çok önemli bir faktördür. Bu açıdan ne kadar geç kalınmış olursa sonrasında hastayı kontrol altına almak o derece zor olabilir veya hasta geriye dönüşümü olmayan hasarlar meydana gelmiş olabilir. Son yıllarda piyasaya sürülen bazı ilaçlar (Biyolojik ajanlar) hastaların önemli bir kısmında belirgin iyileşme durumu sağlamıştır ve her geçen yıl yeni tedaviler ortaya çıkmaktadır. Ancak unutulmaması gereken en önemli husus tüm bu tedavilerin hastalığı ortadan kaldırmadığı, sadece kullanıldığı sürece etkili olan bir iyilik sağladığıdır. Yani, Romatoid Artrit tedavisini hipertansiyon veya şeker hastalığı tedavisi gibi düşünmek gerekir. Daha açık bir ifade ile söyleyecek olursak, hastalık devam ettiği sürece ilaç tedavisi de devam eder. Ancak bu durum hastayı rahatsızlığım hiç geçmediği gibi, benimle beraber devam edecek karamsarlığına düşürmemelidir. Burada tedavi etmekteki amaç hastalığın hasar yapmasına engel olmak, hastanın normal veya normale en yakın bir yaşantıyı sürdürmesine olanak sağlamaktır ve günümüzde bu mümkündür.

Romatoid Artrit tedavisi konusunda bilinmesi gereken diğer bir önemli olan husus da tedavinin her hasta için aynı özellikte olmadığıdır. Hastanın durumuna veya rahatsızlığın şiddetine göre farklı tedaviler uygulanır. Belli bir hastaya en uygun tedaviyi bulmak hekimin asli görevidir.

Tedavisiz kalmak nasıl zarar verecek özellikte ise verilen ilaç tedavilerinin yan etkileri de ayrı bir meseledir. Fakat bu, mutlaka her hastada ilacın yan etkisi olacağı anlamına da gelmez. İyi bir doktor-hasta iş birliği sayesinde birçok yan etki önlenmektedir. Burada esas sıkıntı hastaların bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde rastgele ilaç kullanmayıp veya verilen tedavi ve kontrol şemasına uymamasıdır. İlaç dozlarına mutlaka doktorun ön gördürdüğü şekilde uyulmalı, ülkemizde sıkça olduğu için, hasta kendi başına değişikliğe gidilmemelidir.

Yukarıda da söylendiği gibi sadece ilaç tedavisiyle yetinilmemelidir. Hastanın ve hasta yakınlarının eğitimi, beslenme durumu, kaslarının.

Güçlendirilmesi, deforme olacağı için eklemin ortez olarak isimlendirilen cihazlarla korunması, bazı fizik tedavi yöntemleriyle ilaç kullanımının azaltılması, gerekli duyulan bazı egzersizlerin yapılması, psikolojik destek, ev ve iş yerinde eklemleri koruyacak veya hareketleri kolaylaştıran önlemleri almak, sosyal ve ekonomik rehabilitasyon gibi birçok neden tedaviyi şekillendirecektir.

Romatoid Artrit olan hastalar, kas-iskelet sistemi sıkıntılarına bir bütün olarak yaklaşmayı iyi bilen, senelerdir bu hastaları iyileştiriyor olmanın verdiği tecrübeyle, tedavide daima düşünülmesi gereken fayda ve zarar oranını iyi tayin eden Fizik Tedavi Doktorları ve Fizik Tedaviye bağlı Romatoloji klinikleri tarafından uzun yıllardır tedavi edilmektedirler.

Romatoid Artrit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet Hastalığı Tedavisi

Haber Bülteni