Hipertansiyon Tedavisi Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hipertansiyon Tedavisi Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyon Tedavisi, Hipertansiyon halk arasında bilinen ismi ile yüksek tansiyon, kanın vücutta normal dolaşımı için gerekli olan basıncın anormal seviye yükselmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Normalin üzerinde seyreden kan basıncı kalbin fazla çalışmasına ve bir süre sonra yorulmasına neden olur. Hipertansiyon kronik bir hastalıktır. Günümüzde oldukça sık görülen hastalıklar arasında ilk sıralarda kendisine yer bulmaktadır.

Hipertansiyon tedavi edilmezse hastada kalp yetmezliği, felç, görme bozukluğu, kalp büyümesi, böbrek yetmezliği, damarlarda ise daralma gibi hastanın gündelik yaşamını ve sağlığını olumsuz etkileyecek ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyon tedavi sürecinde erken tanı oldukça fazla önemlidir.


Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?


Baş ağrısı ve aynı zamanda baş dönmesi. Kalpte ağrı. Kulak zonklama ve çınlaması. Görme bozuklukları. Nefes darlığı. Burun kanamaları. Sabah saatlerinde hastanın ensesinde meydana gelen ağrı. Sık idrara çıkma. En önemli belirti ise kalp atış düzensizliği.


Hipertansiyona Tedavisi Nasıl Yapılır?


Obezite: obezite kan basıncına olumsuz etkilerde bulunarak yüksek tansiyona neden olabilmektedir. Genellikle fazla kilosu bulunan yüksek tansiyon hastalarına ideal kilo hesaplaması yaparak kilo verilmesi önerilir.

Sigara: hipertansiyonun kalp ve damara olan olumsuz etkilerini artırır. Bu nedenle bırakılmalıdır.

Tuz: hasta tuzlu yiyecekler tükettiğinde kan basıncı artmaktadır. Bu nedenle tuzsuz yiyecekler tercih etmelidir ya da olabildiğince azaltılmalıdır.

Stres: tüm hastalıkların ana nedenidir. Bu nedenle stresten de uzak durulmalıdır.

Hareketsiz yaşam tarzı: yüksek tansiyon hastalarının genellikle hareketsiz kişiler olduğu bilim adamlarınca kanıtlanmış olduğundan yüksek tansiyon hastaları düzenli egzersiz ve aynı zamanda spor yapmalıdır.

Alkol: alkol tüketiminin kalp ve damar sağlığına olumsuz etkisi herkes tarafından bilinmektedir bu nedenle yüksek tansiyon hastaları alkolden uzak durmalıdır.

Hasta doktorun yaptığı tetkikler sonucu verdiği ilacı düzenli ve zamanında kullanmalıdır. Potasyum açısından zengin sebze ve meyve tüketimini artırmalıdır. Kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Ek olarak balık yağı tüketimi de hipertansiyon hastalarının tansiyon denetimine iyi geldiği bilinmektedir.

Hipertansiyon Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Çocuklarda İshal Tedavisi

Çocuklarda İshal Tedavisi

Haber Bülteni

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi; Diz kapağında meydana gelen kayma, diz kapağının yatağından çıkması ile meydana gelir. Yani hareket edildiğinde diz kapağı hareket eder[...]

Lenfödem Tedavisi Lenfödem Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfödem Tedavisi Lenfödem Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfödem tedavisi, Kişide lenfödemi günümüzde tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ama şikâyetleri ve lenfödemi belirgin şekilde azaltacak te[...]

Alzheimer Tedavisi Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?

Alzheimer Tedavisi Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?

Alzheimer tedavisi: bu hastalık genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Bunamanın izlediği bir hastalıktır. Tüm bunama ile giden hastalıkları yüzde 50 ile 80[...]

Kronik Gastrit Tedavisi Kronik Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik Gastrit Tedavisi Kronik Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik gastrit tedavisi, Gastrit, midenin iç duvarında yer alan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Kronik gastrit birden oluşan bir hastalık değildir. Aksine aylar hatt[...]

Kas Romatizması Tedavisi

Kas Romatizması Tedavisi

Kas romatizması tedavisi: İnsan vücudunda hassas sayılan 18 bölgesinden yaklaşık 11 bölgesinde kas romatizması görülmektedir. Bu noktalarda bulunan kaslar ve fibrozis [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6