Şeker Hastalığı Tedavisi Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şeker Hastalığı Tedavisi Şeker Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker hastalığı tedavisi, Adı gibi tatlı olmayan bir hastalık olan şeker hastalığı ya da diyabet son dönemlerde fazlaca insanın problemi olmaya başladı. İnsan vücudunda midenin arka kısmında bulunan pankreas, kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılamaktadır. Pankreas bezinin salgıladığı hormonlardan biri de insülindir. Pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu, salgılanamazsa veya etkisiz kalması durumunda vücudun enerji ihtiyacını karşılayan glukoz (Şeker) hücreye giremez. Hücreye giremeyen şeker kanda birikir. Kanda bulunması gerekenden fazlası şeker bütün hücrelere zarar verir. Kandaki fazla şeker, vücuda zehir gibi etki yapar. Şeker hastalığı çoğunlukla genetik olmakla birlikte beslenme ve çevresel etkenlere de bağlanmaktadır. Şeker hastalığı kontrol edilemezse, damarları ve sinirleri tahrip ederek kalp, göz, böbrek ve beyin gibi organlara zarar verebilmektedir. Şeker hastalığına bağlantılı olacak hasarları önlemek ya da geciktirmek için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Şeker Hastalığı Tedavisi: Şeker hastalığının tedavisindeki hedef kan şekerini dengede tutmaktadır. Başka bir söylemle kan şekeri düşmelerini ve yükselmelerini önlemektir. Kan şekeri seviyesinin ayarının sağlanması komplikasyonları önlemek veya var olan komplikasyonların seyrini yavaşlatmak için çok önemlidir.
  • Karbonhidrat içeren besinler vücudun ihtiyacından fazlası tüketilmemelidir.
  • Egzersiz, vücudun glukozu etkili bir biçimde kullanmasını ve kan şekeri kontrolünü sağlar.
  • İlaç, vücudun ihtiyacı olan insülin, pankreas tarafın üretilmediği ya da etkisiz kaldığından dışarıdan vücuda verilir.
Şeker hastalığının tamamen geçmesi mümkün değildir. Bu nedenle uzmanların önerileri mutlaka harfiyen yapılmalıdır. Önerilere uyulursa hasta normal insanlar gibi yaşamlarına devam ederler. Yapılan önerilere uyulmazsa kalp ve damar hastalıklarından organ kayıplarına kadar giden birçok komplikasyonlar kaçınılmaz olur.

Şeker Hastalığı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Güncel

Lezyon Tedavisi Lezyon Nasıl Tedavi Edilir?

Lezyon Tedavisi Lezyon Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Çocuklarda İshal Tedavisi

Çocuklarda İshal Tedavisi