Faranjit Bitkisel Tedavi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Faranjit Bitkisel Tedavi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjit Bitkisel Tedavi, ağız ve burnun arka tarafında yer alan farinks kısmının iltihaplanmasıyla meydana gelen farenjit bakteri ve virüsler sebebiyle meydan gelir. Bu rahatsızlık bulaşıcı özelliği ile bilinmektedir. Hastalarda rastlanan belirtiler içinde yutkunma zorlukları, ateş, boğaz ağrısının yanı sıra bölgede kızarıklık ve şişlikler oluşmaktadır. Bu hastalıkta bakteri ve virüslerin giderilmesi için antibiyotik tedavisi başlatılmalıdır. Ayrıca öksürük giderici ve ağrı kesici ilaçlardan da destek alınmalıdır. Bu hastalık genellikle virüsler nedeni ile kendini gösterdiğinden dolayı bazı durumlarda antibiyotiklerde başarısız olmaktadır. Başvurulan tıbbi tedavilerle birlikte bazı şifalı ve doğal bitkiler kişinin kendini iyi hissedecek şekilde rahatlamasına ve daha dirençli mücadele etmelerini kolaylaştırmaktadır.


Faranjit Bitkisel Tedavi Nasıl Uygulanır?

 • Kızaran ve şişen boğazın rahatlaması için bir parça pamuğun iyota batırılarak silinmesinin oldukça rahatlatıcı özellikleri vardır.
 • Bir bardak kaynatılmış suyun içine 1 tutam ada çayı koyup demlenmesi sağlandıktan sonra boğaz gargarası olarak kullanılmasının yanı sıra aynı şekilde demlenen ada çayından gün boyunca 3-4 fincan tüketilmesi oldukça iyi sonuçlar verecektir. Ayrıca antiseptik özelliği bulunan ada çayı bu rahatsızlığın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.
 • Faranjit nedeni ile boğazda meydana gelen enfeksiyonları önlemek adına ekinezya ve sarımsak kullanılmalıdır.
 • Ananas ve limon suyuyla hazırlanan boğaz gargarası kişilerin rahatlamalarını sağlayacaktır.
 • Kabukları soyularak ezilen kuru soğandan elde edilen suyu gün boyunca 4-5 kez yarım çorba kaşığı kadar için.
 • Hatmi çiçeği adı verilen bitkinin yaprakları ve kökünün herhangi birisini kullanarak demlenecek çay yardımıyla boğaz gargarası uygulamanız. Boğaz ağrılarının giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Şakayık çiçeği ve servi kozalağını ezerek balla karıştırıp reçel kıvamına geldikten sonra her yemek öncesi ve sonrasında bir çorba kaşığı tüketin.
 • Kedi otunun önceden kurutulmuş saçaklarını ezdikten sonra su içerisinde 10 dakika kadar kaynattıktan sonra süzdürerek üzerine bal ekleyin. Ardından şurup şeklinde hazırlanan karışımı gün boyunca sabah, öğle ve akşam olmak üzeri üç bardak için.
 • Nilüfer çiçeğini kaynamış su içerisinde 15 dakika kadar demlendirdikten sonra üzerine bal ilave ederek şerbet şeklinde tatlandırın. Bu karışımı yemeklerden hemen önce ısıtarak bir bardak için. Bu karışım boğaz enfeksiyonuna karşı tedavi edici özelliklere sahiptir.
 • Keten tohumu, sumak ve hatmi kökü suyun içine alınarak 20 dakika kadar kaynatılır. Elde edilen karışım süzüldükten sonra kalan posa temiz bir tülbente alınarak boğaza sarılır. Sarılan posa boğaz ağrılarına ve şişliklere karşı çok iyi gelecektir.
 • Kurutulmuş mine çiçeklerini iyice ezdikten sonra yumurta sarısıyla karıştırarak yakı kıvamına getirip sıcak suyu batırılarak sıkılmış bir bezin üzerine yerleştirerek ağrılı boğaza sararak bekletin bu işlem boğaz ağrılarına karşı çok iyi gelecektir.
 • Papatya, ebegümeci ve menekşe karışımını kaynatılmış su içerisinde 20 dakika kadar demledikten sonra süzdürün. Bu karışımı gün içerisinde 3 defa birer fincan için.
 • Hatmi yapraklarının üzerine sirke ekleyerek kaynatın ve süzdükten sonra elde edilen suyla boğazınıza gargara uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu bitkinin tohumlarını kaynatılmış su içerisinde beklettikten sonra ılık içilirse şişliği ve ağrıyı alacaktır. Faranjit Bitkisel Tedavilerini saydık. Geçmiş Olsun

Faranjit Bitkisel Tedavi Yorumları

soru

Hişam

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba ben son 3-4 yıldır yılda 4-5 kez faranjit hastalığına yakalanıyorum. Sigara kullanıyorum. Ayrıca solist olduğum sesimi de çoğu zaman yorabiliyorum. Faranjit hastalığı için hep antibiyotik tedavisi gördüm. Bana yardımcı olacak bir bitkisel kür tedaviniz var mı? Teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Huzeyfe

16 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar, İlk olarak şunu söylemeliyim ki faranjitin en önemli sebeplerinden birisidir. Ayrıca sesinizi sürekli kullandığınız için bu da ses tellerinizin tahrişine neden olur ve ortaya faranjit hastalığı çıkabilir. Limon suyu ile boğazınızda gargara yaparak enfeksiyonları yok edebilirsiniz. Ayrıca soğanın suyunu sıkarak yarım kaşık olarak günde birkaç defa tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Koah Bitkisel Tedavi

Koah Bitkisel Tedavi

Kuduz Tedavisi Kuduz Nasıl Tedavi Edilir?

Kuduz Tedavisi Kuduz Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Faranjit Bitkisel Tedavi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjit Bitkisel Tedavi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Tedavisi Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Tedavisi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Fıtığı Tedavisi Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Fıtığı Tedavisi Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun fıtığı tedavisi, boyun fıtığı boyundaki omurların omurilik kanalına kayması sonucunda sinire baskı yapmasıyla gelişir. Başlangıç aşamasında hastayı çok r[...]

Osteoartrit Tedavisi Osteoartrit Nasıl Tedavi Edilir?

Osteoartrit Tedavisi Osteoartrit Nasıl Tedavi Edilir?

Osteoartrit Tedavisi, Halk arasında bilinen adıyla kireçlenme, eklemlerde olan kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta aşınma ve incelme tahribatının ortaya ç�[...]

Pnömoni Tedavisi Pnömoni Nasıl Tedavi Edilir?

Pnömoni Tedavisi Pnömoni Nasıl Tedavi Edilir?

Pnömoni Tedavisi, Pnömoni teşhisi koyulan hastalarda ilk öncelik olarak kişinin kliniksel, radyolojik ve laboratuvar semptomları ile şikâyetleri incelenerek, pnömoni tedav[...]

Bebeklerde Sarılık Tedavisi Sarılık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Sarılık Tedavisi Sarılık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde sarılık tedavisi, Dünyaya gözlerini açan bebeklerin rengi çok önemlidir. Bebeklerin rengi çeşitli nedenlerle farklı olabilir ve bebeğin organlarının çalı�[...]

Gastrit Tedavisi Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit Tedavisi Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit tedavisi: Gastrit midenin içinde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıyla oluşan hastalıktır. Çok sık görülen bir hastalıktır. Genellikle kronik gastrit ra[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6