Uçuk Bitkisel Tedavi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Uçuk Bitkisel Tedavi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk bitkisel tedavi, Uçuk çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Genellikle ağız çevresinde ortaya çıkar ve Herpes labialis olarak isimlendirilir. Uçukta ağrı, sıvı dolu kabarcıklar dudak kenarlarında görülür. Fakat uçuk kremleri, bu hastalığın tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar iyileşme etkisinde bulunur. İlaçların yanından bitkisel türden çözümlerde uçuğun vücutta kalma olasılığı kişinin stres ve hormonal değişikliklere, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlara, güneşe fazla maruz kalma gibi nedenlere göre değişebilir. Uçuk bulaşıcı bir hastalık olduğu için, kişilere ufak bir temas yoluyla da geçebilir.

Uçuk bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Uçuğu buz ile tedavi etmek: bu yöntem oldukça fazla uygulanmaktadır. Buz, kızarıklık ve şişkinliği önlerken acıyı da hafifletir. Buz yöntemi uçukta kompres olarak kullanılır. Uçuk bitkisel tedavi yöntemin de oldukça yaygın olması kolaylıkla uygulanabilir olmasıdır. Uçuğa sebep olan virüs genellikle sıcak ortamları sever. Buz ona tam tersi bir etki yapar ve büyümesini engeller. Uçuğun üzerine buz tedavisi yaptıktan sonra kremle tedaviye devam edin. En son olarak da kremin üzerine buz tedavisini tekrar uygulayın.

Tuz Kullanmak: Tuz yaraya uygulandığı zaman ağrı kesici özelliğini gösterir. Tuz ile suyun karışımından elde edilen hamuru yaraya uygulayın. Yarada yarım dakika kadar bekletilmesi gerekir. Yaranın ovulmaması gerekir. Çünkü uçuğun açılmasına ve kanamalara neden olabilir. Tuzla tedavi yöntemi, yarayı iyileştirmek için etkili bir yöntemdir. Günde iki kez uygulanabilir.

Limonlu su kullanmak: Yaraya limonlu su, pamuk yardımı ile pansuman yapılır. Limonun asidik özelliği bakteri ve virüslerin ölmesini sağlar. Limon suyu biraz tuz ve süt ile karıştırılarak günde 3-4 kez uygulanabilir.

Sarımsak sürmek: Sarımsağın antioksidan değeri yüksek olduğu için etkili bir yöntemdir. Bir sarımsak kesilerek uçuk kısmına konulabilir. Sarımsağı ezip içine zeytinyağı katıp hamur elde edilerek uçuk üzerinde kuruluncaya kadar bekletilir. Bu yöntem biraz acıtabilir; fakat uçuğun ağrısını keser. Bu yöntemden sonra ağrının üzerinde şişlik ve kızarıklık olabilir. Bu normal bir şeydir. Çünkü cilt enfeksiyonla mücadele ederken bu gibi belirtiler gösterir.

Yeşil çay: Önemli bir antioksidan ile antiviral özelliklere sahip olan yeşil çay, düzenli içilmesi halinde vücuttaki toksinlerin serbest kalmasında etkilidir. Yeşil çay sıcak suda bekletilir. Soğuduktan sonra üzerinde 10 dakika bekletilir. Yaklaşık günde 2 ile 3 saat aralıklarla bu yöntem uygulanır. Bu yöntemin yarada etkili olduğu görülür.

Şifa deposu bal: Uçuğu yumuşatmak için gerekli bir besin maddesidir. Yaraya direk uygulanır.

Karbonat: Uçuğu iyileştirecek olan asidi içerir. Karbonat ile suyu hamur haline getirip yaranın üzerine uygulanır. Biraz bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Olumlu sonuçlar kısa zamanda alınır.

Vazelin uygulamak: Vazelin uçuklar için oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Cildin yumuşamasını sağlar ve kanamaların oluşmasını engeller. Uçuğu kapatmak için, ruj ve benzeri kapatıcılar kullanılmamalıdır. Uçuk bitkisel tedavi yöntemleri bunlarla kısıtlı değildir. Fakat uçuk tedavisinde etkili olanlar bu şekildedir.

Uçuk Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Over Kisti Tedavisi Over Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Over Kisti Tedavisi Over Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs Yırtılması Tedavisi

Menisküs Yırtılması Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Üre Tedavisi Üre Nasıl Tedavi Edilir?

Üre Tedavisi Üre Nasıl Tedavi Edilir?

Boy Uzatma Tedavisi Boy Uzatma Yöntemleri

Boy Uzatma Tedavisi Boy Uzatma Yöntemleri