Ben Tedavisi Ben Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ben Tedavisi Ben Nasıl Tedavi Edilir?

Ben Tedavisi; benler ciltteki bazı tip hücrelerin bir bölgede toplanması ile oluşmuş cilt lezyonlarıdır. Ben insanların yüzünde veya vücudunun herhangi bir yerinde olabilir. Bu benler bazen doğuştan bazen de sonradan oluşabilmektedir. Bazı insanlar için benler çok beğenilse de bazı insanları rahatsız edebilir. Yüzdeki veya vücuttaki bu benler çeşitli sebeplere bağlı olarak alınması gerekebilir. Yüzdeki bu benler kötü huylu bir lezyona da dönüşebilir. Örneğin benlerin yanında başka benler oluşuyor ise rengi değişiyor ise üzerinde yara çıkmış ve şekli değişmiş, hatta zaman zaman kaşınıyor ise mutlaka Uzman bir doktora gidilmelidir. Halk arasında benlerin erkeği ve dişisi olduğuna inanılır. Ancak tıptaki araştırmalarda böyle bir şeyin olmadığı kanıtlanmıştır. Ayrıca benlerin kökü yoktur. Uygun bir şekilde çıkarılır ise tekrar çıkma ihtimalide kalmamış olur. Benler alındığında kötü bir şeye de dönüşmez. Ancak bazı benlerin kanser olduğu şüphesi var ise zaman kaybetmeden alınması gerekir ve incelenmesi için de mutlaka patoloji laboratuvarına gönderilmelidir. Benler vücudun başta yüz olmak üzere her yerde çıkma olasılığa sahiptir. Örneğin siyah, koyu kahverengi olduğu gibi. Ben insanların çenesinde, yüzünde, omuzlarında, ayaklarda ve göğüste çıkabilir.

Benlerin oluşma nedenleri; Benler genetik ve kalıtsal olabilir. Ciltteki pigment hücrelerinin çoğalması ile oluşabilir. Güneşe aşırı maruz kalmış kişilerde sonradan çıkıp çoğalabilirler.

Ben tedavisi; benler sağlık alanında sıkça tercih edilen ve kullanılan lazer yöntemidir. Lazer yöntemi ile alınan benlerde iz kalmaz. Ayrıca benler lazer ışını ile emilerek ortalama 100 derecelik ısı uygulanarak alınmaktadır. Lazer yönteminin maliyeti yüksek olduğu için genellikle yüz bölgesinde tercih edilir. Vücutta bulunan diğer benler için de cerrahi yöntemler tercih edilmektedir.

Ayrıca ben tedavisinde radyo frekans ve dondurma işlemi de yapılmaktadır.

Radyo frekansla yani buharlaştırma yöntemi tüm ben çeşitleri için uygulanır. Bu işlem radyo dalgalarının yüzeysel ısınma gücü ile yapılır ve buharlaşarak o anda yok olur. Genellikle iz bırakmaz ve hiçbir yan etki yaratmaz.

Dondurma yöntemi ile ben tedavisi ise bu yöntem bilinen en eski ve fazla uygulanan tedavi yöntemidir. Bu işlem ise benin 20-50 dereceye kadar soğutularak dondurulması işlemidir. Dondurulan benler çürür ve dökülür. Bu yöntem ile benlerden kurtuluruz hem de kanserleşme riskini ortadan kaldırmış oluruz.

Ben Tedavisi Yorumları

soru

Lâtife

30 Ağustos 2018 Perşembe

Benim yüzümde yaklaşık 10 tane ben var.Kafamı çok takıyorum çok çirkin duruyorlardı.Bir keresinde komşumuz bir maske uygulamamı önerdi.Yanlız o maske 18 yaş ve altı için uygun değilmiş bende bilmeden sürdüm Yüzüm aşırı derece kızardı bende doktora gittim bir krem önerdi ancak o kremde geçirmedi.Acaba benlerimin azalması için ne yababilirim

Cevap yaz
cevap

İlsev

16 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar bu sorun benim yüzümdede var benlerimin artıyor gibi gözlemledim sizin yaptığınız gibi krem kullanıyordum işime yaramıyordu sıkıntıya girmiştim. arkadaşım denemiş lazer tedavi yöntemini uyguşamamı söyledi ve bem bu yöntem için araştırma yaptım en iyi yapan yerlerle iletişime geçtim gittim tedavi oldum ve şuanda yüzümde ben yok başarılı oldu doktor

cevap

Biltay

07 Eylül 2018 Cuma

Merhaba latife hanım bazı benler sonradan da çıkabiliyor. Hatta bazı benlerin hangi saat hangi gün çıkacağı genetik şifrelerimizde kayıtlı. Benim de yüzümde rahatsız olduğum bir kaç ben vardı. Cerrahi müdahale ile aldırdım. İz kaldı mı derseniz çok az diyebilirim. Ancak sonrasında partoloji sonucunuzu almayı sakın unutmayın. Benlerin patolojik incelemesi önemli

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

2 Derece Yanık Tedavisi

2 Derece Yanık Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Kanal Tedavisi Kanal Nasıl Tedavi Edilir?

Kanal Tedavisi Kanal Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Nezle Tedavisi Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Nezle Tedavisi Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi