Gebelikte Mantar Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gebelikte Mantar Tedavisi

Gebelikte mantar tedavisi: Gebelikte mantar kadınlarda birçok neden aile oluşmaktadır. Gebelik döneminde oluşan bu problem anne adayında genellikle 2-3. Ayda sıklıkla görülmektedir. Mantar olan bölgede ince, beyaz, kaşıntılı bir akıntı anne adayında oluşmaktadır. Gebelikte mantar oluşumu bebek ve gebelik üzerinde olumsuz bir etkiye yol açmaz fakat gebelik sırasında mantar hastalığının yol açtığı problemler kişinin yaşam kalitesini düşürmekte ve kişi ye zor anlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Kişide birçok şikâyetin oluşmasına zemin hazırlayan bu hastalık kişide kaşıntı, vulvada acı oluşması, mantar olan bölgede tahriş, cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık, idrar yaparken ağrı ve rahatsızlık yaşaması gibi şikâyetlere neden olmaktadır. Gebelikte mantar tedavisi mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. Gerekli tahliller ve tetkikler yapıldıktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Gebelikte mantar tedavisi 10 günü bulmaktadır. Fakat çoğu zaman tedavi süresi kişide bulunan mantar enfeksiyonunun şiddetine göre değişmektedir ve tedaviye kişideki enfeksiyona göre yön verilmektedir. Tedavi sonrasında da mantar hastalığı kişide tekrarlayabilir veya bu yönde eğilim gösterebilir. Gebelikte mantar tedavisi için kullanılan ilaçları mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır ve bebeğin etkilenip etkilenmeyeceği daima göz önünde bulundurulmalıdır.

Gebelikte mantar tedavisi seçenekleri
  • Gebelikte mantar tedavisi için krem: Vulva yani cinsel organın dış kısmında kaşıntı olan kısımlara sürülmek üzere kremler bulunmaktadır. Krem tedavisine rağmen şikâyetler devam ediyorsa doktorunuza bilgi vererek tedavinin seyrinin değişmesini sağlayabilirsiniz.
  • Gebelikte mantar tedavisi için fitil: Gebelikte mantar tedavisi fitil tedavisi ile de yapılabilmektedir. Doktorun uygun gördüğü fitiller kullanılarak tedavi sağlanabilir. Mantar tedavisi için uygulanan fitil tedavisi %80'lik bir başarıya imza atmaktadır. Fitil ve hap aynı derecede tedaviye fayda sağlamaktadır. Sadece kişinin vücudu ve bulunduğu şartlar göz önünde bulundurularak fitil veya hap tedavisinin kararı doktorlar tarafından belirlenmektedir.
  • Gebelikte mantar tedavisi için ağız yoluyla alınan haplar: Gebelikte bazı durumlarda hap tedavisi uygun görülebilir. Fakat kişi bilmelidir ki gebelikte mümkün olduğu kadar ilaç kullanılmamalıdır. Mantar tedavisinde %80'lik bir tedavi başarısına sahip olan mantar hapları gebelikte ve emzirme döneminde pek güvenli değildir. Gebelikte mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

Gebelikte Mantar Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Belde Kireçlenme Tedavisi

Belde Kireçlenme Tedavisi

Haber Bülteni