Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Eroin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eroin tedavisi, Eroin bağımlılığı en yıkıcı ve zahmetli bağımlılıklardan biridir. Tedavisi neredeyse ömür boyu sürebilir. Eroin haşhaştan üretilen ve morfinin yarı sentetik halidir. Üretilen uyuşturucular arasında en bağımlılık yapıcı maddelerden biridir. Eroin kullanım şekli kullanan kişinin bağımlılık potansiyel ile ilişkilidir. Eroin oral yolla yani duman veya enjeksiyon yoluyla alınırken, damara enjeksiyon edilen eroin en hızlı şekilde alındığı için kullanıcılarına en güçlü ve en bağımlılık hissini tattırmaktadır. Damara veya kasa doğrudan enjekte edilen eroin diğer bağımlılık yapıcı maddelerden çok daha tehlikelidir. Oral yolla alınan birkaç miligram fazla doz bir şey fark ettirmez iken damardan veya kastan alınan dozun miligramının biraz fazla olması ölümcül olmaktadır. Ayrıca damardan alınan eroin ilk önce karaciğer metabolizmasına geçmektedir. Oral yolla alınan eroinde bu olmaz. Eroin tedavisini kullanan kişiler kabul etmek istemezler. Sebebi eroin kullanıcıları keyifli bir uyuşukluk, huzur, keyif ve memnuniyet duyusu olarak bu hissi tarif ederler.

Eroin tedavisi nasıl yapılır?

Eroin bağımlısı bir kişinin tedavi programına bağlanmasını sağlamanın çok zordur. Bu sebepten dolayı diğer uyuşturucu kullananlara göre daha farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar;

Geleneksel yöntemler ile eroin tedavisi: bu standart tedavidir. Kişilerin uyuşturucudan uzak durmaları için terapi aldığı bir arınma döneminden meydan gelir. Fakat eroin bağımlılarının eroine başlama oranı oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu sebepten çoklu rehabilitasyon döngüleri gerekebilir. Eroin tedavisi gören kişilerin tek seferlik değil de devam eden tedavi uygulanır. Hastanın her kötüleşme ve rehabilitasyon döngüsü daha az şiddetli olacaktır. Bu da iyileşmeye yol açacaktır.

Evde tedavi yöntemiyle eroin tedavisi: Eroin bağımlısının tedavisinde iki yöntem vardır. Birden bırakmak ve yavaş yavaş bırakmaktır. Birden bırak genellikle aile bireyi veya arkadaş yardımıyla yoksunlukla mücadele etmek anlamına gelmektedir. Bu olayda Diğer kişiler bağımlı olan kişiye destek olur ve onu gözetim altında tutarlar. Eroin bağımlısı için yavaş yavaş bırakma yöntemi ise yoksunluk belirtisi olmaksızın temiz olana kadar uzun bir süre zarfında yavaş yavaş azaltılmaktadır. Bu çok zor bir yöntemdir. Sebebi doz azaltıldığı için yoksunluk oldukça uzun bir zamana yayılmıştır. Eroin bağımlısı kişi bu tedavi esnasında bu sürecin hiç bitmeyecekmiş gibi hissetmeye başlayacağı için daha fazla eroin ile bu sorunu gidermeye çalışır. Bu tedavi yönteminin başarısız olma ihtimali vardır.

Hızlı arınma yöntemiyle eroin tedavisi: Eroin bağımlısına bu tedavi sürecinde anestezi altında morfin tarzı etki gösteren antagonist verilir. Antagonist eroinin vücuttaki reseptörlerine ulaşmasını engelleyerek bu sayede yoksunluk artmaktadır. Bu tedavi uzun dönemde iyi sonuç göstermemektedir. Ayrıca anesteziden kaynaklı ilave başka risklerde taşımaktadır.

Sürdürme yöntemiyle eroin tedavisi: bu yöntem ile eroin bağımlılığının yerine çok daha az zarar verebilecek metotlar uygulanır veya başka bir madde bağımlılığı konulur. Sonrasında bağımlı olan kişinin konulmuş olan maddenin dozu azaltılarak iyileşmelerine ve hayatlarını daha iyi yaşayabilmesi için kullanılır.

İlaç tedavisi yöntemiyle eroin tedavisi: Bağımlıları tedavi amaçlı kullanabileceği ilaçlar opiat agonist ve antagonistin bileşimidir. İlaçlardan biri opiod reseptörleri aktive ederken diğeri ise bloke etmektedir. Bağımlının vücudunda farklı tarzda reseptörler olduğu için bulunan reseptörleri aktif edeceği için kişide başka türlü yoksunluğa neden olabilir. Buna bağlı olarak öfori sağlayan reseptörlerin bloke edilmesiyle bağımlıların eroin tedavisini bu yöntemiyle yeniden kötüleşme ihtimali azalabilir.

Eroin Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Grip Tedavisi

Bebeklerde Grip Tedavisi

Haber Bülteni