Bebeklerde Reflü Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Reflü Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde reflü tedavisi, ilk önce bebeğinizin yatış pozisyonunu değiştirmek ile başlar. Bebeğinizi besledikten hemen sonra banyo ve alt değiştirme işlemlerini de yaptırmamanız gerekir. Aksi halde bebeğiniz hemen kusabilir. Bebeğinizin yuttuğu süt yemek borusuna ya da ağzına geri geliyorsa bebeğiniz reflü olabilir. Mamayla beslenen ve emzirilen bebeklerde de reflü görülebilir.

Reflüsü olan bebekler azar azar kusarak süt çıkarabilir veya her beslenmeden sonra devamlı kusabilirler. Bu durum anne ve babaları oldukça telaşlandırmaktadır. Aynı zamanda hıçkırık tutabilir veya öksürebilir. Bu durumlar oldukça normaldir, bunların dışında bebeğiniz iyiyse endişe edilecek bir durum yoktur. Yalnızca yanınızda peçete bulundurmanız yeterli olacaktır.

Ancak bebeklerin her beslenmeden sonra sürekli kusması bebeklerin kilo alımını ve gelişimini engelliyorsa reflü nedeniyle devamlı olarak akciğer enfeksiyonları oluşuyorsa bebeklerde reflü tedavisi acil olarak yapılmalıdır.


Bebeklerde reflü tedavisi nasıl yapılır?

 • Reflüyü azaltmak için yapılması gereken bebeğe doğru yatış pozisyonu vermektir. Tok karnına yüz üstü yatırmayın ve başı biraz daha yukarıda olacak şekilde yatırmak reflüyü oldukça azaltmaktadır. Bebeklerin çoğunda reflü kendiliğinden düzelmektedir.
 • Bebekler altı aydan sonra ek gıdalara geçtiğinde daha koyu ve kıvamlı yiyeceklerle beslenmeye başlar. Fakat bebeklerde altı aydan önce ise süte eczanelerden alacağınız koyulaştırıcı ekleyerek bebeğinizi besleyebilirsiniz. Bu uygulama reflüyü oldukça azaltacaktır. Ancak mutlaka doktor tavsiyesi ile bu uygulamayı yapmalısınız. Bir yaşından sonra yürümeye başladığı zaman otomatik olarak vücut dik durduğu için bebeklerin reflüsü tamamen geçecektir.
 • Diyet uygulaması bebeklerde çok mümkün değildir. Ama yine de bebeğe düzgün bir beslenme sistemi kurmak çok önemlidir.
 • Bebeklerde emzik kullanmakta reflüyü azaltan bir etkendir. Bebek memeyi emdikçe bebeğin tükürük salgısı artacak hem de mide hareketleri artacaktır. Bu da reflünün azalmasına neden olacaktır.
 • Ancak aşırı şikâyetleri olan bebeklerde, kilo alamayan ve sık sık öksürük nöbetleri olan hatta gece uykudan uyandıran bebeklerde reflü tedavisi olarak ilaç tedavisi gerekebilir.
 • Eğer bebeğiniz inek sütü içiyorsa inek sütüne alerjisi olabileceği için inek sütünü vermemeniz gerekir. Alerjik durumdan dolayı da bebeğiniz yediklerini çıkarıyor olabilir.
 • Bebeklerde reflü tedavi yöntemi olan yeni doğanlar için antiasit kullanılmasıdır. Eğer emziriyorsanız sütünüzün içine antiasit koyarak bebeğinize verebilirsiniz. Fakat doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Bebeklerde Reflü Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Damar Genişlemesi Tedavisi

Damar Genişlemesi Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Alerji Tedavisi

Bebeklerde Alerji Tedavisi

Güncel

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi

Güncel

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Yöntemleri

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Yöntemleri

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde bağımlılığı tedavisi, bağımlılık tedavisinde davranış değişikliklerinin hedef alındığı son derecede etkin tedaviler uygulanır. Bazı vakalarda başarıya u[...]

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavi, akşamları, geceleri, hareketsiz kalındığı zaman ayakta ve bacakta aşırı derecede oluşan rahatsızlığa huzursuz bacak sendromu a[...]

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde kısırlık tedavisi, çok çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlar; hormonal nedenler, Varikosel, ailevi-genetik nedenler, geçirilmiş iltihabi hastal�[...]

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut hastalığı bitkisel tedavi; kanda ürik asidin birikip eklemlerde kristalleşmesi, şişliğe ve ağrıya sebep olmasıdır. Genetik sebepler, alkol, beslenme ve bazı rahats[...]

Fistül Tedavisi Fistül Nasıl Tedavi Edilir?

Fistül Tedavisi Fistül Nasıl Tedavi Edilir?

Fistül Tedavisi: Deri ve bağırsak arasında normal durumda olmaması gereken bir bağlantı (Kanalın) oluşumuna fistül denir. Makat içerisindeki bağırsak kısmı (Birincil[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6