Kanal Tedavisi Kanal Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Kanal Tedavisi Kanal Nasıl Tedavi Edilir?

Kanal tedavisi, dişte meydana gelen çürükler zamanla dişin içindeki damar ve sinirlerden oluşan canlı dokuya yaklaştığında çürüğe neden olan bakterilerin oluşturduğu asitler bu dokuyu yani pulpayı yani dişin kuron ve kök kısmında bıraktığı boşlukları etkiler ve tedavi edilmezse pulpayı öldürebilir. Pulpanın iyileşemeyecek durumda zarar görmesi halinde uygulanan tedavi yöntemine kanal tedavisi diyoruz. Diş kanal tedavisi pulpanın hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Önceki senelerde hastalanmış yumuşak diş tabakasıyla karşılaşıldığında tek çözüm dişi çekmekti ama günümüzde bu dişleri tedavi etmek mümkün hale gelmiştir.

Kanal tedavisi aşamaları nelerdir?
 • Radyografi alınarak sorunlu dişin tespit edilmesi sağlanır.
 • Diş kanal tedavisine başlarken diş canlı olmazsa ise kök kanalı içine konulacak bir kanal antiseptiği ile belirli bir zaman beklenmesi ve sonraki buluşmada kök kanlarının doldurulması.
 • Diş canlı ise lokal anestezi yapılarak diş ve çevre dokular uyuşturulması
 • Kök kanallarında dönebilen alet sistemleri kullanılırken çeşitli kök kanalı mikroorganizmaların ve dezenfektanları yok edilmesi.
 • Dişin dentin ve mine tabakalarındaki çürüklerin temizlenerek pulpaya ulaşılacak boşluğun oluşturulmak
 • Döner alet sistemleri kullanılarak kök kanalı içindeki mikroorganizmaların ve enfekte dentin tabakalarının yok edilmesi ve uzaklaştırılması.
 • Dişe rubber dam takılarak izole etmek.
 • Elektronik aletler kullanılarak çalışma uzunluğunun saptanması ve radyografi ile teyit edilmesi gerekir.
Kanal tedavisi süresi boyunca dikkat edilmesi gereken hususlar
 • Tedavi anında uygulanan lokal anestezi nedeniyle oluşan uyuşukluk sebebiyle farkında olmadan dudak, dil veya iç yanak gibi bölgeler ısırılabilir. Bu sebeple anestezi etkisindeyken bir şeyler yemek ya da aşırı soğuk-sıcak içecekler içmek doğru değildir.
 • Kanal tedavisi gören dişler canlılığını yitirdiğinden diğer dişlere oranla daha kırılgandırlar. Bu nedenle tedavi süreci tamamlandıktan sonra hekiminizin bize uygun olarak belirleyeceği porselen kron, porselen dolgu gibi bir uygulamayla kanal tedavisinin restore edilmesi dişinizi uzun yıllar kullanabilmeniz için önemlidir.
 • Kanal tedavi anında yapılan geçici dolgular sertleştiklerinde bile kolay aşınabilir, kırılabilir maddelerdir. Bu maddeler kırılırken etrafındaki diş dokusu çok incelme göstermişse dişi de kırabildiğinden tedavi süresi boyunca çenenin diğer kısmının kullanılması daha doğru olmaktadır.
 • Diş kanal tedavisi seansları arasında dişte geçici dolgu bulunmasından dişimizi sert gıdalar yemek için kullanmak doğru değildir. Dişin üzerine daimî tamirat yapılana kadar kırılgan olduğu unutulmamalıyız. Hatta tedavi yapılan dişin üzerine dışarıdan kuvvet gelmemesine de dikkat etmeliyiz.
 • Geçici diş dolgu yapıldığında ağrısı geçen birçok hasta tedaviyi yarım bırakıyor. Ağrının geçmiş olması tedavinin bittiği anlamına gelmez. Bu ihmal tedavisi yarım kalmış bir dişin birkaç ay sonra çekilmesine neden olabilir. Bu nedenle tedavi süresinin aksatılmadan tamamlanması gerekmektedir. Kanal tedavisinin süresi dişteki sorunun büyüklüğüne, küçüklüğüne göre değişir. Bazen bir tek seansta tamamlanabileceğindeni bazen birden çok seans gerekebilir. Tedavinin tamamlanma aşaması dişteki enfeksiyonun iyileştirilmesidir. Tedavi, dokulardaki iyileşme tamamlanana kadar devam etmektedir. Bu süreç ortalama 2 ile 3 seans arasındadır.

Kanal Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Penis eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Penis eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda İshal Tedavisi

Çocuklarda İshal Tedavisi

Pamukçuk Tedavisi Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Pamukçuk Tedavisi Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek Düşmesi Tedavisi Göbek Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek Düşmesi Tedavisi Göbek Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi

Tsh Yüksekliği Tedavisi

Tsh Yüksekliği Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi