Kedilerde Mantar Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kedilerde Mantar Tedavisi

Kedilerde Mantar Tedavisi, uzun süren bir tedavidir. Kedi mantarı tedavisinde yapılması gereken ilk hamle bir veteriner hekimden kesinlikle yardım almak olmalıdır. Birtakım testler tanı için gerekli testlerdir. Doğru tedavi yöntemine veteriner hekimin karar vermesi gerekmektedir.

Kedilerde mantar, Kediler arası gerçekleşen etkileşimle ya da ortak kullanılan malzemeler yoluyla bulaşır. Bazen de kedinin kendi durumunda bozukluk, başka hastalıklardan dolayı zayıf düşmüş olması da mantar kaynağı olabilmektedir. Mantar hastalığı tedavisinden birkaç ay sonra hastalığın yeniden çıkma olasılığı yüksektir.

Kedilerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak kedilerde mantar hastalığı sık bir şekilde görülür ve deri rahatsızlığı olarak da bilinmektedir. Klinik vakalarda ilk olarak pire tedavisi yapılmalı, tüylerin ise elektrikli süpürgeyle iyi bir şekilde vakumlanması gereklidir. Tedavi sırasında hasta olan kedi kapalı bir odaya konulmalı ve bu odadan çıkarılmaması önem teşkil etmektedir. Kedi sahiplerinin kendi başlarına mantar hastalığı ile mücadele etmemeleri gerekmektedir. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak gerekir, aksi takdirde daha hızlı yayılım gösterir ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Tedavi genel olarak uzun sürmektedir. Tedavinin yanı sıra bakım da önemli bir etkendir.

Kedilerde mantar tedavisinde, hastalığın kedi sahibine bulaşmaması içinde gerekli önlemler alınmalıdır. Eğer sizde kedinizde böyle bir rahatsızlık olduğundan şüphe duyarsanız vakit kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekir. Çünkü belirtilen bu hastalıkta bağışıklık sisteminin mümkün olduğunca yüksek tutulması gerekir. Bu konuda özel mamalardan takviye almak daha mantıklı bir karar olacaktır. Kedi mantarı tedavisinde, çevrenin mutlaka dezenfekte edilmesi şarttır. Veterinerinizin önereceği ilaçlı şampuanla bir süre yıkama yapmamız gerekmektedir. Kortizon kesin olarak kullanılmamalıdır. Çünkü bu tür mantarlarda kortizon mantarı azdırmaktadır. Tedavi süreci iki ay kadar sürebilmektedir. Kedinin bulunduğu ortamın sık sık dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Cildi hassas insanlara bulaşma ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır.

Kedilerde Mantar Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Güncel

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?