Siğil Tedavisi Siğil Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Siğil Tedavisi Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil tedavisi, Siğil özellikle gençlik ve çocukluk çağlarında meydana gelen, görüntüsü sivilceye benzeyen, istenmeyen kahverengi oluşumlardır. Yüzyıllardır süre gelen siğil tedavisi için çeşitli metotlar bulunmaktadır. Seçilecek siğil tedavisi hastanın yaşına, siğilin büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir. Cerrahi tedavi yöntemleri, lazer, elektro koter ve cerrahi eksizyon doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Ancak halk tarafından uygulananlar arasında bitkisel yollara başvuranlar, büyü yaptıranlar, hocaya okutanları bile mevcuttur. Hocaya okutup iyileşen siğilleri duymuşsunuzdur. Ancak bu siğiller kendi kendine de iyileşebildiği için, tıpçılar tarafında doktor haricinde iyileşen siğillerin zaten iyileşme evresinde olduğu savunulur.

Siğil tedavisinin amacı siğili yok etmek ve tekrar oluşmasını engellemektir. Ancak hiçbir siğil tedavisi siğile kesin kez çözüm üretmez buna etken olan 2 sebep vardır. Birincisi siğil tedavisi gören kişinin siğile sebep olan virüse karşı gösterdiği direnç yani bağışıklık derecesi, ikincisi ise siğil tedavisinin uygun ve etkin bir biçimde uygulanıp uygulanmadığıdır. Ayrıca tamamlanan siğil tedavisi sonrasında siğilin tekrar oluşmama ya da tekrar başka bir bölgeye nüksetmeme garantisi yoktur. Çünkü eğer siğili oluşturan virüs vücuda girmişse hayat boyu orada kalmaktadır ve vücuttan uzaklaştırılması mümkün olmamaktadır. Özellikle içerisinde siyah nokta bulunan siğiller kötü hulu ve bulaşıcıdır. Buradaki siyah noktadan beslenmektedir.

Siğil tedavisi kolay olmakla birlikte stresli bir süreçtir. Siğiller elektrik ile yakılabilir, merhem ile dondurulabilir veya cerrahi müdahale ile kesilebilir Ancak bunun için doktor eşliği şarttır. Yalnız elektrikle yakma sırasında iz kalabilir ve tekrar aynı yerden nüksetme ihtimali yüksektir bu yüzden pek tercih edilmez. Siğilin az olduğu bölgelerde lokal anestezi yani bölgesel anestezi uygulanırken sayıca fazla olan bölgelerde genel anestezi uygulanabilir. Lokal anestezi ile siğilin uyuşturularak pıhtılaştırılmasıdır. Eğer kişinin durumu uygunsa sıvı azot da kullanılabilir tedavi için. -200°C de bulunan sıvı azot ile siğillere sıkılarak dondurulma işlemi yapılır. Dondurma yöntemi hafif ağrılı ama etkili bir yöntemdir. Kese halinde bulunan azot sıvısı siğil çevresindeki dokular tarafından emilmeye başlandığında iyileşme başlar. Ayrıca sıvı azot ile yapılan tedaviden sonra siğil bölgesinde iz kalmamaktadır.

Çocukluk döneminde daha çok el ve yüzde görülen siğiller asitli losyonlarla da tedavi edilebilmektedir. Asitli losyonlar yalnız iz bırakabilmektedir. Bu yüzden yüzde oluşan siğillerde kullanılması önerilmez. Günde 2 kez asitli losyon düzenli olarak sorunlu bölgeye sürülürse 2-3 ay içinde iyileşme süreci görülür.

Bazen tedavi edilen siğiller aynı yerde tekrar oluşabilir. Bunun neden virüsün kişinin vücudundan uzaklaşmamış olması ve tedavi başlamadan önce virüsün etrafa yayılmış olmasıdır. Bu yüzden tedavi edilene anne siğil dersek çevresinde yavru siğiller meydana gelir. Bu yüzden siğil tedavisin erken uygulanması çok önemlidir. Yani anne siğil henüz yeni oluşuyorken tedavi edilirse yavru siğiller önlemiş olur.

Bunların dışında bir de siğilin bitkisel tedavilerine bakacak olursak söğüt yaprağının işe yaradığı biliniyor bunun için akarsu kenarında yetişen söğüt ağacının taze yaprakları ezilerek siğil üzerinde 10 dk kadar bekletilir. Ayrıca kayın kabuğu da dünyanın her yerinde siğil tedavisi olarak kullanılmaktadır. Eğer taze kayın kabuğu bulunursa doğrudan yaş olan kısmı aşağı gelecek şekilde siğilin üzerinde bekletilir. Eğer taze kayın kabuğu bulunamazsa bu defa da birkaç çay kaşığı kadar ezilerek toz haline getirilir. Toz şekline gelen kayın kabuğu sıcak bir fincan suda 10 dk kadar demlenir ve daha sonra siğilin üzerine sürülür.

Gelişen teknoloji ile son yıllarda popüler olan geliştirilen en yeni ve en etkili yöntem aşıdır. Şimdiden popüler olmaya başlayan bu metodun ilerleyen yıllarda siğilin önüne geçmekte etkili bir yöntem olacağı düşünülüyor.

Siğil Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Yağlı Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bebeklerde Mantar Tedavisi

Bebeklerde Mantar Tedavisi