Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Zona hastalığı bitkisel tedavi; herpes zoster virüslerinin neden olduğu ciddi bir deri hastalığıdır. Halk arasında gece yanığı ve kuşak hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık stres, travma, depresyon, üzüntü gibi sebeplerle, bağışıklık sistemini düşürücü etkenler olarak zona hastalığına zemin hazırlamaktadır. Fakat zona hastalığı virüsünü uyandırarak etkinleştiren sebep bilinmemektedir. Vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşmasını sağlayan bağışıklık sistemindeki bir güçsüzlük ile virüsün çoğalarak, sinirleri etkileyerek, deride yayılmasına sebep olacaktır.

Çocuklarda bile zona hastalığının, genelde çocukluk çağında geçirilen su çiçeği mikrobunun sinirlerine yerleşerek seneler sonra bile kendiliğinden büyük bir sebeple, vücudun savunma mekanizmasını bozarak tekrarlayan bir hastalıktır. Her yaşta görülebilir ancak 50-60 yaşın üzerindeki kişilerde zona hastalığı daha sık rastlanmaktadır. Çocuklar ve gençler zona hastalığında çabuk iyileşirler. Fakat yaşlılar daha ağır geçirmektedirler.

Zona hastalığının belirtileri doktor tarafından da test olmadan teşhis edilebilir. Belirtileri arasında baş ağrıları, ciltte kabarcıkların oluşması, bazı durumlarda ateşlenme, ciltte kızarıklık, deride kabuklanma ve dökülme, halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Hastanın vücudunda oluşan kabarcıkların içindeki sıvıya temas eden kişi, eğer su çiçeği çıkarmamış ise su çiçeği hastalığına yakalanabilir. Zona ve su çiçeği geçirmiş kişiler başka hastalardan bulaşması ile virüs alınmasına karşı dirençlidirler. Zona hastalığı sırasında banyo yapılabilir. Fakat sıcak su ile yapılan banyolar ağrıyı arttırabilir. Ayrıca banyo sonrası kabarcıkların mikrop kapma riski artmaktadır. Bu sebepten dolayı, banyodan sonra antiseptik solüsyonlarla pansuman yapılması gerekir.

Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Hastanın vücudu zeytinyağı ile ovulur.
  • Ağrı olan yerler badem yağı ile ovulur.
  • Vücut sirkeyle karıştırılmış su ile yıkanır.
  • 4 bardak suya, 4 kaşık ezilmiş kuşburnu konularak 30 dakika kaynatılır. Nöbet şekeri ile tatlandırılarak, günde 3 defa içilir.
  • Armut suyunun içeriğinde bulunan antiviral bileşik olan kafeik asit bakımından zengindir. Bu sebeple zona hastaları bolca armut yemeleri ve suyunu içmeleri önerilmektedir.
  • Çarkıfelek çiçeğinin sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Zona hastalığının ağrılarında fayda sağlamaktadır.
  • Semizotu bu hastalığa fayda sağlayan bitkiler arasındadır. Ispanak gibi yemeğini yaparak tüketebilirsiniz.
  • 250 ml kaynar suyun içine 2 çay kaşığı kurutulmuş oğul otu karıştırılır. Hazırlanan bu çay ile doğrudan döküntülerin üzerine uygulayabilirsiniz.
  • Yeşil çay antivirüs özelliği olan bir bitkidir. Ayrıca sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Yeşil çay bu özellikleri ile zona belirtilerini hafifletecektir.
Medikal ilaç kullanmadan bitki özleri sayesinde 2 ayda leke izi kalmadan garantili bitkisel yöntemlerle sonuç alınmaktadır.

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi Yorumları

soru

Sermiyan

04 Eylül 2018 Salı

Zona hastalığının çok tehlikeli bir hastalık olduğu ve ikinci defa yakalanırsanız öldürücü olduğu söyleniyor. Ben bir kere oldum ve tedavi oldum. Çok korkuyorum lütfen yardımcı olun. Tekrar zona olmamak için nelere dikkat etmeliyim?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sjögren Sendromu Tedavisi

Sjögren Sendromu Tedavisi

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Böbrek İltihabı Tedavisi

Böbrek İltihabı Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Kanal Tedavisi

Hamilelikte Kanal Tedavisi

Güncel

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet Hastalığı Tedavisi