Kansızlık Tedavisi Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kansızlık Tedavisi Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kansızlık tedavisi, Kansızlık yani anemi kişide birçok hastalığın oluşmasına zemin hazırlayacak bir problemdir. Günümüzde birçok kişi kansızlık problemi yaşamakta ve kansızlık belirtileri ile oluşan yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, üşüme, çalışma kapasitesinin kişide azalması, sık hastalanma gibi problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Anemi yani kansızlık erkeklerde 13 g/dL kadınlarda ise 12g/dL altına düşmesi durumunda kişide oluşmaktadır. Kansızlık tedavi edilmediği takdirde önemli hastalıklara yol açmaktadır. Kansızlığın tedavisinin ihmal edilmesi çocuklarda büyüme geriliğine yetişkinlerde ise vücutta hastalıkların kolay oluşması gibi problemlere neden olmaktadır. Kişide kansızlık tedavisi öncelikle vücutta kansızlığın neden oluştuğu araştırılarak başlanır özellikle süt çocukluğunda ve adolesan döneminde bebeklerde oluşan demir eksikliği ve kansızlık oluşmasındaki en büyük sebep bebeğin artan demir ihtiyacının beslenme ile karşılanmaması sebebi iledir. Erişkinlerde ise yapılan fizik muayene ile hastanın doktora anlattıkları da göz önünde bulundurularak yapılan tüm tahliller ve tetkikler sonucunda tanı konur. Alyuvarlar mikroskobik olarak incelenir. Kişide tahliller yapılarak kan hemoglobini, serum ferritin düzeyi, demir bağlama kapasitesine bakılarak tedavide izlenilecek yol belirlenir.

Kansızlık tedavisinde seçenekler
  • Kansızlık tedavisinde kapsül kullanımı: Kansızlık tedavisinde uygulanan yöntem ağızdan demir ilacı verilmesi ile başlamaktadır. 2 ay sonra kişide demir eksikliği normale döner fakat demir depolarının dolması için ilaca uzun bir süre devam edilir. Bu süre kişide 1 seneye kadar uzayabilir. Ayrıca kansızlık ilaçlarının C vitamini eşliğinde alınması ilacın çok daha faydalı olmasını sağlamaktadır. Kansızlık tedavisinde kan ilacı alımları sırasında süt ve süt ürünleri eşliğinde ilaç alımı sakıncalıdır. Bunun nedeni süt ve süt ürünleri kan ilacının içerdiği demirin emilimini azaltmaktadır.
  • Kansızlık tedavisinde şurup veya damla kullanımı: Bebeklerde kansızlık tedavisi şurup ya da damla gibi ilaçlarla yapılmaktadır. Çocuklarda kansızlık tedavisi dişlerde geçici siyahlaşmaya da neden olabilir. İlaç alımı aç karnına ya da öğün arasında olmalıdır. Böylece demir emilimi vücutta daha iyi yapılabilir.
  • Kansızlık tedavisinde iğne kullanımı: Bağırsaklarda emilim bozuklukları yaşayanlar veya hap kullanmak istemeyenler kansızlık tedavisinde iğne seçeneğini tercih edebilirler. Kansızlık iğnesi kişi vücuduna kalçadan iğne ile enjekte edilmektedir. Yan etkileri bulunan bu yöntem doktor tavsiyesi dikkate alınarak kullanılmalıdır. Bu yan etkiler kişide mide bulantısına, kusmaya ve ishal gibi durumlara neden olabilir. Kalçadan iğne yapılması kişide alerjiye, ağrıya ve yanmaya da neden olabilir.
  • Kansızlık tedavisinde kan takviyesi: Kansızlık kişide alt seviyeler inmiş durumda ise kan takviyesi yapılması doktor kararı ile kişide uygulanmaktadır. Kan değerlerinin normalin çok altına düşmesi sonucunda kişiye kan verilmesi tedavi yöntemlerinden biridir.

Kansızlık Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koah Tedavisi Koah Nasıl Tedavi Edilir?

Koah Tedavisi Koah Nasıl Tedavi Edilir?

Gut Hastalığı Tedavisi Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gut Hastalığı Tedavisi Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Belde Düzleşme Tedavisi

Belde Düzleşme Tedavisi

Su Çiçeğinin Tedavisi Su Çiçeğinin Nasıl Tedavi Edilir?

Su Çiçeğinin Tedavisi Su Çiçeğinin Nasıl Tedavi Edilir?