Mide Fıtığı Tedavisi Mide Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Fıtığı Tedavisi Mide Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Fıtığı Tedavisi: Midenin üstten yemek borusuna kadar sarkması olarak bilinir. Midenin üst kısmındaki kasların gevşemesi sonucun da oluşur. Yaş olarak genelde 50 yaşını geçmiş bireylerde midede fıtık görülür. Mide fıtığı bazı insanlarda herhangi bir soruna yol açmayabilir. Bazı insanlarda da midede reflüye yol açar. Midesin de reflü olan kişilerin yüzde kırkında mide fıtığı sorunu vardır. Mide fıtığı müdahale sonucunda ortadan kaldırılabilir. Mide fıtığı günlük hayatınızı çok zorlayan ya da hayati bir risk hastalık taşımaz. Fakat mide fıtığının reflüye dönüşmesi hastada şikâyetleri arttıracaktır. Fıtığın büyük olması kişide sıkıntı psikolojik açısında da yaratabilir. Bu durumda mide fıtığının kontrol altına alınması gerekir. Cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Mide fıtığının sebebi karın içinde basıncın artmasına ve basınç mide fıtığına yol açan en fazla bilinen sebeptir.

Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Karın içinde oluşan basınç uzun süreli öksürük, kusma, mide bulantısı, bağırsakların aşırı hareketli çalışması stres ve ağır yük kaldırma gibi nedenden dolayı artış görülür. Hamilelik ve aşırı kilo alımı mide fıtığının sebeplerinden biridir. Ufak boyutta olan fıtıklar kişide bir şikâyet oluşturmaz. Büyük mide fıtığında göğüs kemiğinin altında yanma, ağza yenilen ve içilen yiyeceklerin geri gelme, uykudan uyandıracak şekilde öksürük, boğazda gıcıklanma ve boğulacak gibi şikâyetler oluşur. Mide fıtığı endoskopi yöntemi ile rahatlıkla ortaya çıkar. Mideye hortum atılır. Ameliyat öncesinde fazla kilolar verilmelidir. Yemek yedikten sonra ani hareketler yapmayınız yere eğilmeyiniz ve yatmayın 1 saat boyunca bu hareketlerden uzak durunuz. Ameliyattan önce 4-5 saat yemek yenmemeli mide asit salgısını baskılamak için ilaç kullanılır. Sigara, alkol yağlı gıdalar, gazoz, kola, aşırı kahve çay tüketimi sonlandırılmalıdır. Sık ve az beslenme ve karın içi basıncı arttıracak egzersizler yapılmalıdır. Korse ve sıkı olan kemer takılması mide fıtığının ortaya çıkmasını kolaylaştıracaktır. Mide fıtığı iç organlarda olduğu için göbek, kasık gibi gözle görülmez. Bu sorun için Kardiyoloji, Dahiliye ya da göğüs hastalıkları uzmanlarına başvurunuz.

Mide Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Midenin öncelikle bir doktor tarafından endoskopisi çekilir. Işıklı bir aletin yani ince bir hortumun yardımı ile midede inceleme yapılır ya da ilaçlı bir madde verilip yemek borusu, mide bağırsağın röntgeni çekilmesi ile olur. Doktorun koyduğu fıtığın derecesine göre ameliyat şekillenir. Genelde diyafram da oluşan yırtığın geniş olduğu ve fıtıklaşmanın ilerlemiş olmuş durumda ameliyata başvurulur. Mide fıtığının belirtisi birçok hastalık neticesinde ortaya çıkabilecek belirtiler durumunda kişinin bu belirtilerden dolayı doktora başvurduğu günümüzde çok azdır. Genellikle hasta başka durumlarda doktora başvuru yapar örneğin midede yanma bulantı öksürük gibi şikâyetler. Yapılan kontrol ve test sonucunda midede fıtık olduğu ortaya çıkar. Mide içinde giriş ve çıkış kontrol edilir. Sorumlu olan kasın fonksiyonu yerine getiremediği anlaşıldığı zaman mide asidi sebep olduğu yemek borusun da deformasyon oluşturuyorsa mide fıtığının hacmi genişlemiş ve midenize baskı yapıyor ise kişinin bu sebeplerden dolayı boğulma durumu ortaya geliyorsa cerrahi işlemden kaçınılmaz. Yapılan operasyon da fıtıkklaşmış bölgenin eski duruma getirilmesi ve tekrar bu fıtıklaşma oluşup göğüs boşluğuna taşmasının önüne geçmesi hedeflenir. Laparoskopik operasyon denilen ameliyat kişi operasyon olurken geniş bir kesi yapılmadan ortalama 1 santimetre bir boşluk yapılarak ameliyatın gerçekleşmesini sağlayan etkili ve çok yaygın yapılan bir tedavidir. İlaç tedavisi asit giderici ilaçlar, tabaka oluşturan ilaçlar örneğin gaviscon ilacı, alüminyum kalsiyum tuzları, kullanmakta fayda vardır. Ameliyattan sonra magnezyum tuzu kullanabilirsiniz. Her türlü stresin ve asitli içeceklerin mide fıtığını ve ağrılarınızı arttıracağını unutmayınız.

İyi Günler.

Mide Fıtığı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni