Bebeklerde Yanık Tedavisi Bebeklerde Yanık Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Yanık Tedavisi Bebeklerde Yanık Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde yanık tedavisi: Her yıl ortalama 5000 bebek yanık tedavisine başvurmaktadır. Bunların yüzde sekseni çift katlı çaydanlıklar yüzünden yanıklara maruz kalırlar. Her gün ortalama 25 Çocuk kaynar su, alev yanıkları gibi çeşitli nedenlerden dolayı hastanelere taşınırlar yüzde 20'si ise ütü, sobayla temas, ev yangınları ve elektrik çarpması türündeki yanıklara maruz kalırlar.

Yanıkta yapılması gereken ilk tedavi nelerdir?

Yanığın türüne ve yanıt oluşan etmenlere göre ilk yardım çeşidi değişir Ancak genel olarak ilk tedavi çerçevesinde yanına sebep olan etkenin ortadan uzaklaştırılması, yanık olan kısmı soğuk su dışında herhangi bir etmene temasından kaçınılmasıdır. Mümkün olan en kısa zamanda doktora götürülmesi ve büyük yaraların ısı kaybının eğlenmeye çalışılması olmalıdır. Bebeklerde yanık tedavisinde ilk müdahale çocuklara oranla daha hızlı ve etkili yöntemlere başvurmak gerekir.

Yara tedavisinde neler yapılmalı ve neler yapılmamalıdır?
  • Yanıklara hangi kremi sürerseniz sürü kendiliğinden iyileşecek yanık türüdür. Bu yanık türü için diş macunu ve yoğurt gibi maddelerin herhangi bir zararı-faydası yoktur. Derin yaralarda ise son derece zararlı sonuçlar doğurabilir.
  • Kendi kendine iyileşen yaralar iyileşme sürecinde yarayı en ağrısız ve düzenli tamamlamaktır. Bunun için yağlı pomatla yaranın üstünü örtmeniz yeterlidir.
  • Ağrıyı gidermek için pomat ya da krem kesinlikle sürmeyiniz. Çünkü dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek vücudu değiştirebilir; sadece yaraya pamuk ile pansuman yaparak hastanın ağrısı azaltılabilir.
  • Ağrı için antibiyotik kullanımı doktor vermeden yapılmamalıdır.
  • Evde meydana gelen küçük yanıklarında su ile soğutma yaptırdıktan sonra pomatlar ve pansuman yapmak yeterli olmaktadır. Böylece derinin kuruması ve gerilmesi nedeniyle yanığın ağrı hissini azaltacaktır.
Yanık ve yara izlerini tamamen Tedavisi mümkün mü?

Yanık ve yara izlerinin düzeltilmesi teşhis ve tedavisinde, her zaman yara ve yanıklar kapanabilir. Yara ve yanıkların giderilmesinde yapılacak ilk kural izin zamana bırakılmasını sağlamak ve bu zaman olgunlaşma zamanıdır. Tedavinin yapılma zamanı yaranın durumuna ve hastanın vücuduna göre planlanmalıdır. Bazı yaralarda tedavi hemen yapılabilirken bazılarında ise yaranın olgunlaşması için ortalama 7-8 ay beklenilmesi gerekir. Üzeri kızarık deriden kabarık durumda kaşıntılı olan belirtiler en rahatsız eden yaralardır. Bu özellikler yaranın olgunlaşmadığının göstergesidir. Bazı yaralar düzensiz bir şekilde iyileşme gösterir. Özellikle parçalı yaralarda dikiş sırasında deri parçalarının aynı seviyede dikilmesi seviyelerinin farklılıkları ve düzensiz yüzeyleri oluşturur. Bebeklerde yanık tedavisinde yara daha hassas olduğu için cerrahi bir müdahalede bulunmak daha önemli ve daha az risklidir. Bilmediğiniz ilaçlar ve tedavi yöntemlerini doktora başvurmadan uygulamayın.

Bebeklerde Yanık Tedavisi Yorumları

soru

Alina

05 Nisan 2024 Cuma

Bebeğim bilmediği için sobaya giderek elini değdirdi. Ben hemen buz uygulaması yaparak sağlık merkezine gittim. Burada su topladığını gördüm. Şuan krem uygulaması yapıyoruz. Yanığın iyileşmesi sonrasında iz kalması gibi bir ihtimal var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

05 Nisan 2024 Cuma

Geçmiş olsun. Yanık iyileştikçe iz kalma ihtimali olabilir, ancak bu durum yanığın derecesine ve bakımına bağlıdır. Doktorunuzun önerdiği kremleri ve bakımı düzenli olarak uygulamanız, cildin daha iyi iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yanık bölgesini güneşten korumak da önemlidir. Doktorunuzla düzenli kontroller yaparak süreci takip etmeniz en doğrusu olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Damar Genişlemesi Tedavisi

Damar Genişlemesi Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Dehb Tedavisi Dehb Nasıl Tedavi Edilir?

Dehb Tedavisi Dehb Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Çıkık Tedavisi Çıkık Nasıl Tedavi Edilir?

Çıkık Tedavisi Çıkık Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Belde Düzleşme Tedavisi

Belde Düzleşme Tedavisi