Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi
15 Mayıs 2024

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi, bu bozukluğa sahip olan kimseleri pek çok yönden etkilemektedir. Çoğunlukla bu hastalar dünyanın kendi yanlışlarından doğan gerçekliği ayırmakta zorluk çekmektedirler. Bu durum bazı kimselere göre delilik olarak görünebilmektedir ancak asıl olarak bu durum kişinin duygularının bilişsel bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler gri rengine hayatlarında rastlayamazlar, siyah ve beyaz arasında gidip gelirler. Örneğin, duruma göre terapistleri çok iyi ve anlayışlı biri gibi görürken; hayatı içerisinde bir çeşit zorluklar karşısına çıktığında ise terapist "kötü biri" olarak karakterize edilebilmektedir. Bu tür hastalarda "ya hep ya hiç" prensibi bulunmaktadır.

Borderline kişilik bozukluğu tedavisini uygulayan doktor veya terapist hasta karşısında taş duvar gibi olmayı öğrenmelidir. Yani doktor veya terapist hasta olan kişinin duygu ve düşüncelerine karşı kararlılık göstermelidir. Birçok terapist ve doktor borderline kişilik bozukluğunun tedavisini üstlenmede ilgisizlik duymaktadırlar. Çünkü bu hastalar doktor ve terapistleri zor durumda bırakabilmektelerdir. Borderline kişilik bozukluğu tedavisi sürecinde hasta doktor ve terapistten çok fazla istekte bulunabilirler. Oldukça fazla intihar eğilimine sahiptirler ve manipüle edici davranışlar sergileyebilirler. Tüm bu davranışlar terapistler için oldukça zor deneyimlerdir.

Borderline kişilik bozukluğu tedavisinde günümüzdeki en etkili tedavi yöntemi psikoterapilerdir. İlaçlar 2. Tercih olarak kullanılmaktadır. İlaçların kullanım amacı ruh halindeki ortaya çıkan ani değişimleri düzenlemeye yardımcı olmaktır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi, Psikoterapi Anlayışı

Psikoterapiler kişilik oluşumlarını düzeltmeye yöneliktir. Bütün kişilik bozukluklarına sahip olan bireyleri normal yaşama döndürmek amacıyla kullanıldığı gibi, borderline kişilik bozukluğu tedavisinde de ilk uygulanması gereken tedavi yöntemidir. İlaçlar genellikle borderline kişilik bozukluğu tedavisinde bazı ortaya çıkan belirtileri baskılamaya yarasa da hastanın yaşamı ile başa çıkmasında, duygularının ve ani iniş çıkışlarını kontrol edebilmesine yardımcı olamamaktadır. Bu nedenle ilaçlar birinci tedavi seçeneği değildir.

Tedavide uygulanan psikoterapinin temel prensibi ve önceliği kişinin olası intihar girişimlerini önlemek amacıyla sözleşme yapmaktır. İntihara meyilli olunması, dikkatli şekilde incelenmeli ve bütün tedavi sürecinde gözlenmelidir. Eğer ki borderline kişilik bozukluğu tedavisi süresince intihar eğilimi ciddi ise hastane yatışı gerekmektedir.

Borderline kişilik bozukluğu tedavisinde en etkili psikoterapi yöntemi Marsha Linehan'ın Diyalektik davranış terapisidir. Yapılan araştırmalara göre bu terapi modeli hastanın kendini toparlamasına en faydalı olan ve psikoterapötik olarak en yararlı olan tedavi yöntemidir. Bu terapi yöntemi ile kişinin hayat akışını, duygu kontrolünü kendi kontrolü altına alması ve düşüncelerini yeniden yapılandırması amaçlanmaktadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisinde Hastane Ortamı

Borderline kişilik bozukluğu hastaları sıklıkla hastane koşulları altında tedavi edilmektedir. Bunun sebebi intihar eğilimine sahip olmaları ve sık sık intihar girişimine başvurmalarıdır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Genellikle bütün kişilik bozukluklarında olan gibi borderline kişilik bozukluğu da kişilik yapısının bozukluğundan kaynaklanmasından dolayı tedavisi oldukça zor bir hastalıktır. Doğaları gereği kişilik bozukluklarının bütün hepsi dünya, sosyallikleri, kişiler arası ilişkileri, stres ve duygusallıklar ile sürekli bir mücadele halindedir. Özellikle borderline kişilik bozukluğuna sahip bir kimse artan bir stresin etkisinde kalır ise veyahut ondan beklentiler artar ise uzunca bir süre bu hastalık ile mücadele etmek zorunda kalırlar. Bu nedenle borderline kişilik bozukluğu tedavisi oldukça uzun tahminen en az 1 yıl sürmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Fizik Tedavi İçindeki Uygulamalar

Fizik Tedavi İçindeki Uygulamalar

Güncel

Bebeklerde Grip Tedavisi

Bebeklerde Grip Tedavisi