Üre Tedavisi Üre Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Üre Tedavisi Üre Nasıl Tedavi Edilir?

Üre tedavisi, üre; tükettiğimiz katı ve sıvı gıdalarla beraber vücudumuza giren azotlu bileşenlerin yanması sonucu ortaya çıkar. Vücudumuzdan idrar yoluyla mutlaka atılması gereken zararlı maddelerden biridir. Aksi halde atılmaması, üre rahatsızlığını meydana getirir. Bunun sonucunda da böbrekler iflas eder ve hayati fonlsiyonlar sona erebilir. Çünkü, Üre maddesi gereğinden fazla olduğunda böbrekler onu uzaklaştırma zorlanır. Bu durum da vücutta toksit etkisi yaratır ve yaşamanın mümkün olmayacağı bir sorundur. Üre miktarının vücuttaki normal oranı; 100 ml kanda 50 mg'ın altında olmalıdır. Bu seviyenin üzerine çıktığında, kişiye vereceği tahribatın boyutu maalesef önceden bilinmemektedir.

Üre veya diğer adıyla üremi; kalp damar, sinir sistemi, mide ve bağırsak sistemleri açısından birtakım belirtiler gösteren ve asidoz ile kendini belirten bir nevi üre birikimi sonucu ortaya çıkan zehirlenmedir. Şuur bulanıklığı, ağızda kuruluk, paslı dil, nefesten gelen amonyak kokusu, durdurulamayan hıçkırıklar, baş ağrısı, iştahsızlık, bulantı-kusma, ishal ve ağızda bulunan iltihap sık görülen belirtiler arasındadır. İlerleyen dönemlerde hasta düzensiz nefes alıp vermeye başlar. Bu belirtiler, vücuttaki tuz ve su kaybının artması ile şiddetlenebilir. Ayrıca zatürre ve kansızlık hastalığı da sık görülen komplikasyonlardandır. Bazı hastalarda nadiren; saldırganlık ve anlamsız haykırmalara da yol açtığı bilinmektedir.

Kandaki Üre seviyesinin artmasına yol açan en büyük ve en önemli etkenler arasında ilk sırada gelen, böbrek fonksiyonlarındaki bozukluklardır. Fakat bazen kalp yetmezliği rahatsızlığının da üre yükselmesine neden olduğu saptanmıştır. Çok fazla protein tüketilmesi, bilinçsiz ve uzun süreli uygulanan diyetler sonucunda meydana gelen beslenme bozuklukları yine üre miktarını arttıran faktörler arasında yer almaktadır. Bunların dışında; yanıklar, kalp krizi, stres, yüksek ateş, tuz ve su tüketimindeki dengesizlik vücudumuzdaki üre oranının yükselmesine sebep olabilir.

Üre Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle üre hastalığında kesin tanı için mutlaka kan tahlili yapılmalıdır. Daha sonra üreye neden olan faktör saptanır ve bu doğrultuda tedavi yolu seçilir. Çoğunlukla hastanede yatak istirahati istenir. Çünkü; hastanın elektrolit ve su dengesinin dikkatli bir biçimde takibi yapılması lazımdır. Gerekli ilaçların yardımıyla şikâyetlerin azaltılması sağlanır. Bunların yanı sora tabi ki diyaliz tedavisine başlanır. Hatta belki böbrek nakli bile gerekebilir.

Bol bol su içilerek, gün içinde alınan sıvı miktarı arttırılmalıdır ve tuz tüketimi de aksine azaltılmalıdır. Eğer böbrek yetmezliği mevcut ise hastanın protein tüketimine dikkat edilerek azaltılması gerekir. Ayrıca, kandaki ürenin düzene girmesi için hastayı meyve ve sebze yemeye teşvik etmek oldukça mühimdir.

Üre Tedavisi Yorumları

soru

Oral

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba, yaşadığım farklı bir rahatsızlık nedeni ile idrar testi yaptırdım ve idrarda üre oranının yüksek olduğu bilgisi bana verildi. Bu nedenle bol bol meyve ve sebze yemem gerektiği söylendi. İdrarda üre çıkması durumunda farklı olarak nelere dikkat etmem gerekiyor?

Cevap yaz
cevap

Admin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba, üre oranının yüksek olması genellikle böbrek fonksiyonlarıyla ilgilidir. Bol meyve ve sebze tüketiminin yanı sıra, yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisin. Ayrıca, proteinden zengin yiyecekleri (örneğin kırmızı et, tavuk, balık) sınırlaman gerekebilir. Tuz tüketimini azaltmak da önemlidir. Doktoruna danışarak, gerekirse bir diyetisyen yardımıyla beslenme planı oluşturabilirsin. Geçmiş olsun!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

İyot Tedavisi İyot Nasıl Tedavi Edilir?

İyot Tedavisi İyot Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Penis eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Penis eğriliği tedavisi nasıl yapılır?

Burkulma Tedavisi Burkulma Nasıl Tedavi Edilir?

Burkulma Tedavisi Burkulma Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Tedavisi

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Tedavisi

Güncel

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?