Epilepsi Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi bitkisel tedavi, tekrarlayan sebepsiz nöbetlerle tanımlanan kronik nörolojik bir hastalıktır. Bu nöbetler bazen uzun bazen de kısa süreli olmaktadır. Nöbetler sebebiyle beyindeki elektriksel aktivite patlamaları ortaya çıkmaktadır. Günümüzde hala epilepsi hastalığının nedeni bulunamamıştır. Epilepsi hareket, konuşma, kas kontrolü, görme ve bilinç kaybı gibi konvülziyon sorunlarına yol açabilmektedir.

Epilepsi hastalığının başlangıcı genellikle erken çocukluk döneminde veya 60 yaş sonrasında görülmektedir. Ancak herhangi bir yaşta da meydana gelmektedir. Bazı genlerin kalıtsal epilepsiye sebep olduğu tespit edilmiştir. Ancak bazı epilepsi vakaları sonradan edinilmiştir. Bunlar kafa travması, felç, beyin tümörleri, Alzheimer hastalığı gibi durumlar epilepsiye neden olmaktadır. Epilepsi hastalarının hepsinde nöbet yaşanır.

Epilepsi hastalığında bitkisel tedavi yöntemler
  • Epsom tuzu: İçeriğinde bulunan magnezyum sülfat sebebiyle beyindeki fizikokimyasal hücre ilişkilerini ilerleterek epilepsi nöbetlerinin sıklığını azaltır. Epsom tuzu çok ince olacak şekilde toz haline getirin. Her sabah 1 bardak su ya da portakal suyu içine yarım çay kaşığı bu tuzdan ilave ederek için. Ayrıca haftada 2-3 kez yatıştırıcı ve rahatlatıcı epsom tuzu banyoları yapabilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağı: Epilepsi tedavisinde oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunan yağ asitleri, beyin hücreleri üzerinde terapötik etkilere sahiptir. Bunun yanında beyin hücreleri için de enerji kaynağı olan yağ asitleri epilepsi belirtilerini azaltmada yardımcıdır. Günde 3 defa 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı içebilirsiniz. Bu miktarı birkaç gün içerisinde yemek kaşığına çıkartabilirsiniz. Ayrıca pişirdiğiniz yemeklere ve salata soslarına ilave edebilirsiniz.
  • Limon: Beyindeki kan dolaşımını arttırmaya yardımcıdır. Ayrıca beyin işlevselliğini normale döndürmeye de yardımcı olur. 1 bardak suyun içerisine 2 tatlı kaşığı limon suyu ve yarım çay kaşığı kabartma tozu ilave edin. Yatmadan önce günlük bu karışımdan içebilirsiniz.
  • Sarımsak: İçeriğinde bulunan antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde vücutta bulunan serbest radikalleri yok ederek sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yarım bardak sütün içerisine 5 ezilmiş sarımsak ve 4 tane karanfil ekleyin. Bu karışım yarıya inene kadar kaynatın. Ardından süzerek bundan günde 1 defa içebilirsiniz.
  • Kış kavunu: Yapılan araştırmalarda kış kavunu epilepsi için etkili bir çözümdür. Kış kavunu beyin hücrelerinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve sinir sistemini sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Sabahları aç karnına yarım bardak kış kavunu suyu tüketebilirsiniz.
  • Çarkıfelek: Epilepsi nöbetlerini azaltmaya yardımcı bir bitkidir. İçeriğinde krisin adında bir kimyasal madde bulundurmaktadır. Bu madde beyinde gama amino butirik asit miktarını arttırmaya yardımcı olmaktadır. 1 fincan kaynar su içerisine 1 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfeleği 10 dakika kaynatarak süzün. Günde 1-2 bardak tüketebilirsiniz. Çarkıfelek bitkisinin tablet, kapsül, sıvı özsuyu ve tentür formları olarak da tüketebilirsiniz. Ancak bu bitkiyi mutlaka hekim gözetiminde kullanmak gerekir. Hmile ve emziren bayanlar çarkıfelek bitkisini kullanmamaları gerekir.

Epilepsi Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Tedavisi

Kasık Biti Tedavisi Kasık Biti Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık Biti Tedavisi Kasık Biti Nasıl Tedavi Edilir?

Hemanjiom Tedavisi Hemanjiom Nasıl Tedavi Edilir?

Hemanjiom Tedavisi Hemanjiom Nasıl Tedavi Edilir?

Unutkanlık Tedavisi Unutkanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Unutkanlık Tedavisi Unutkanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Sık İdrara Çıkmanın Bitkisel Tedavisi

Sık İdrara Çıkmanın Bitkisel Tedavisi