Kemik Kanseri Tedavisi Kemik Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Kemik Kanseri Tedavisi Kemik Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik kanseri tedavisi, kemik dokusu içinde bulunan, yağ dokusu, sinirler, kan damarları, kan hücreleri ve kıkırdak dokusunun anormal şekilde büyümesi sonucu oluşur. Kemik kanseri duyarlı olunması gereken tehlikeli bir hastalıktır. Hayati tehlikesi olan bir hastalıktır. Erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Ne kadar erken teşhis edilirse o kadar iyidir. Aşırı ışına maruz kalma, bazı virüsler, vücut direncini düşüren hastalıklar, bazı enfeksiyonlar, aşırı güneş ışınları, sigara gibi durumlar kemikte kanser oluşumunu sağlamaktadır. Kötü huylu kanser türlerinin en önemli belirtisi şiddetli ağrı ve şişliktir. Şişlik giderek artar ve dışarıdan bakıldığında damarlar görünür. Fakat iyi huylu tümörde ağrı olmaz. Selim tümörünün ağrısı aspirin ile kontrol altına alınabilir. Kemik kanseri birincil kemik kanseri ve ikincil kemik kanseri olmak üzere ikiye ayrılır.

Birincil (Primer) kemik kanseri, kemiğin kendi dokusundan oluşan kanser türüdür. Kendi dokusundan oluşan kanseri türü de habis kanserler ve selim karakterli kanser türü olmak üzere ikiye ayrılır. Habis kanserler, çok çabuk büyürler ve farklı organlara dağılmaya meyilli kanser türüdür. Selim karakterli kanser ise yavaş yavaş büyür ve başka organlara dağılmayan ağrısız türlerdir.

İkincil (Sekonder) kemik kanseri, vücudun herhangi bir yerinde olan kanserin sıçraması sonucu kemikte kanser oluşmasıdır.

Kemik kanseri tedavi şekli

Kemik kanseride diğer kanser türleri gibi erken teşhis edilmesi gereken kanser türlerindendir. Kötü huylu kanser türleri erken teşhis edilmediği sürece ölüme neden olabilir. Kanserin başlangıcında ağrılar ve şişlikler meydana gelir. Kan tahlilleri, röntgen, MRG görüntüleme, bilgisayarlı tomografik görüntüleme gibi araştırmalar yapılarak kanser teşhis edilir. Kanser büyüdükçe tedavi zorlaşır. Biyopsi ile kanser türü belirlenir. Habis kanser türünde kanserin bulunduğu doku tamamen çıkarılır. Cerrahi yöntemden önce kişiye kemoterapi yapılarak kanserin büyümesi engellenir. Bazı cerrahi yöntem sonrası kemoterapiye ve radyoterapiye devam edilir. Tedavinin olumlu sonuç vermesi için uzmanların doğru teşhis yapmaları ve hemen tedaviye başlaması gerekmektedir. Cerrahi yöntem sırasında alınmayan küçük bir parça bile tedavinin olumlu sonuçlanmasını engeller.

Kemik Kanseri Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi