Jinekomasti Tedavisi Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Jinekomasti Tedavisi Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti tedavisi, tıp dilindejinekomasti erkekte meme büyümesi sorunudur. Bunun tedavisi için her şeyden meme büyümesinin hangi evrede bulunduğu, memedeki dokunun hangi doku olduğunun belirlenmesi gerekir. Bu değerlendirmelere göre jinekomasti tedavisi için en uygun yöntem belirlenebilir. Bazı hastalardaki meme büyümesinde birden fazla ameliyat tekniği birlikte kullanılabilir. Bu karar hastanın muayenesine göre verilir.


Jinekomasti tedavisi için kullanılan ameliyat yöntemleri nelerdir?


Klasik liposakşın yöntemi: Erkekte meme büyümesinin bu yöntemle tedavi edilebilmesi için, memedeki büyümenin yağ dokusundan meydana gelmesi gerekir. Erkeklerdeki meme büyümesi de zaten genellikle yağ dokusundan kaynaklanır. Bu yüzden memedeki doku fazlalığı sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, klasik liposakşın yöntemi jinekomasti tedavisi için yeterli olur. Eğer memedeki büyüme yağ dokusu ve fazlalık meme dokusundan oluşuyorsa, bu yöntemle birlikte endoskopik teknik kullanılarak tedavi edilir.

Lazer liposakşın yöntemi: bu yöntemin kullanıldığı jinekomasti tedavisinde sonradan oluşan ödem ve morluk daha azdır. Klasik liposakşın ile temizlenemeyen yağ hücrelerinin lazerle parçalanması ve bu şekilde daha kolay temizlenmesi sağlanır. Bu yöntem memedeki fazla yağ dokusunu temizlediği gibi, ciltte sıkılaştırma etkisi de yapar. Bu sayede cilt daha hızlı ve düzgün şekilde toparlanır.

Endoskopik teknik: Eğer jinekomasti tedavisinde memedeki yağ dokusuyla birlikte meme dokusu da çıkarılacaksa, liposakşın yöntemiyle birlikte endoskopik teknik bir arada kullanılabilir. Bu memede oluşacak yara izini ve diğer olası riskleri oldukça azaltır. Bu tedavi yöntemi kapalı ameliyat diye bilinen meme dokusuna küçük kesilerle girilerek uygulanan operasyondur. Jinekomasti tedavisinde eğer meme dokusundaki fazlalık doku çıkarılarak meme küçültülecek ise bu yöntem kullanılır. Hastalara sağladığı en önemli avantaj ise küçük kesilerle meme dokusunun çıkarılmasını sağlamasıdır. Fakat estetik görünümün sağlanması açısından, memedeki fazlalık dokunun alınması tek başına yeterli gelmeyebilir. Bu durumda memedeki fazlalık derinin de alınması gerekir. Bu nedenle tedavide açık ameliyat yöntemi tercih edilebilir.

Açık ameliyat yöntemi: İleri evredeki erkekte meme büyümesinde, ciltteki esnemenin fazla olması halinde, memenin ameliyattan sonra kendini daha kolay toparlaması için, memedeki fazlalık derinin de alınması gerekir. Bu tür ihtiyaçlarda jinekomasti tedavisi için açık ameliyat tercih edilir. Fazlalık derinin çıkarılmasına estetik cerrah ciltteki esneklik durumuna göre karar verir. Çünkü deri çıkarıldığında, derinin fazlalığına bağlı olarak memede aynı oranda iz kalır.


Jinekomasti tedavisi ameliyata hazırlık aşaması


Cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu ameliyattan önce de hastaların kan sulandırıcı ilaçları en az 10 ün öncesinden kesmesi gerekir. Bu arada hastaların sürekli kullandığı ilaçlar varsa, başka hastalıkları varsa bunlarda değerlendirilir. Hastalar ameliyattan en az 8 saat öncesinden sulu ve katı beslenmeye ara vermelidir. Gereken kan ve idrar tahlilleri yapılmalıdır. Sigara alışkanlığı olan hastalarda, en az 15 gün önceden sigarayı bırakmalıdır. Jinekomasti tedavisi için uygulanan ameliyatlarda memedeki büyüme az ve sınırlı ise lokal anestezi ve sedasyon altında operasyon yapılır. Daha ciddi çift taraflı vakalarda ise genel anestezi altında ameliyat yapılır. Bunlar ameliyat öncesinde belirlenir.


Jinekomasti tedavisi sonrasında iyileşme süreci

 • Bu tedavinin süresi kullanılan yönteme ve hastanın durumuna göre yarım saatle iki saat arasında sürer. Hastalar aynı günde ya da bir gün sonra taburcu edilebilir.
 • Cerrahi yöntemle jinekomasti tedavisi yapıldığında, kesilerde bandaj olur. Açılan kesiler meme konturlarına gizlenerek, rahatsız etmeyecek iz kalmasına gayret edilir. Ameliyatın ardından hastalara korse giydirilerek, bir hafta süreyle giymeleri önerilir.
 • Ameliyat bölgesindeki ağrı, yanma, uyuşukluk, hassasiyet gibi etkilerin olması normaldir. Bunlar için doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Hastaların işine dönmesi 2-3 günde olur, ilk haftada morarma ve şişlik olması beklenir. Bunlar 15 gün süreyle etkili olur. Bazen bir ayda geçer. Lazer liposakşın yöntemi kullanılırsa, morluk ve ödem oluşmaz.
 • İyileşme sürecinde ağır sporlardan kaçınmalı, egzersizler için doktordan öneri alınmalıdır. Cerrahi yöntemle jinekomasti tedavisi yapıldıysa, güneşten en az 6 ay kaçınılmalıdır. Meme dokusundaki dikişleri zorlayacak aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Jinekomasti tedavisi kapsamında yapılan ameliyatların riskleri var mı?

Cerrahi yöntemle yapılan tedavilerde bazı riskler oluşabilir. Erken aşamadaki komplikasyonlar arasında olan kanama riski dren kullanılmasıyla çözülebilir. Enfeksiyon riski bu operasyonlarda azdır. Yine de antibiyotik tedavisi uygulanır. Geç dönemde ise ameliyat yerinde kötü iz kalması, uzun süren uyuşma, renk değişimi, karıncalanma gibi sorunlar yaşanabilir. Ameliyat yerinde kan ve sıvı birikmesi, cildin zemine yapışması, kolay toparlanması gibi sorunları aşmak içinde hastalarda 4-6 hafta tübüler bandaj uygulaması kullanılır ve hastanın aktifspor yapmasına izin verilmez.

Jinekomasti Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akupunktur Tedavisi Akupunktur Nasıl Tedavi Edilir?

Akupunktur Tedavisi Akupunktur Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte İshal Tedavisi

Hamilelikte İshal Tedavisi

Skolyoz Tedavisi Skolyoz Nasıl Tedavi Edilir?

Skolyoz Tedavisi Skolyoz Nasıl Tedavi Edilir?

Trombolitik Tedavi Tombolitik Tedavi Uygulama Alanları

Trombolitik Tedavi Tombolitik Tedavi Uygulama Alanları

Kanser Tedavisi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser Tedavisi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Tavuk Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Tavuk Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Güncel

Krup Tedavisi Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Krup Tedavisi Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipoglisemi Tedavisi, Hipoglisemi, kan şekerinin vücutta olması gerekenden çok daha düşük olması anlamına gelmektedir. Kan şekerinin düşüklüğü ve buna bağlı olara[...]

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi: Genel olarak tanımlayacak olursak dolaşım bozukluğu olarak belirtilen hastalık kabaca damar tıkanması sonucu meydana gelir. Bu sebeple tüm v�[...]

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bölümleri doğumsal kaynaklı veya yaşamın bir kısmında rastgele bir sebeple meydana çıkan, yaşam kalitesini önemli ölçüde etki eden ve[...]

Larenjit Tedavisi Larenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Larenjit Tedavisi Larenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Larenjit Tedavisi, Gırtlak iltihaplanması hastalığına 'larenjit' adı verilmektedir. Genelde enfeksiyon ile tahriş sonucunda ortaya çıkan bu hastalık türü çok belirgin [...]

Polikistik Over Sendromu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over Sendromu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over Sendromu Tedavisi, Günümüzde bile hala neden olduğu kesin bilinmeyen bir kadın hastalığıdır. Polikistik over sendromu yumurtalıkta irileşme ve birçok k�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6