Lenfödem Tedavisi Lenfödem Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lenfödem Tedavisi Lenfödem Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfödem tedavisi, Kişide lenfödemi günümüzde tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ama şikâyetleri ve lenfödemi belirgin şekilde azaltacak tedaviler bulunmaktadır. Lenfödemin en aza indirilmesi kişide yaşam kalitesini arttıran ve en çok tercih edilen tedavi kompleks boşaltıcı fizyoterapidir. Lenfödem tedavisi teorik ve pratik eğitim almış fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır. Hasta lenfödem tedavi aldığı sürece enfeksiyon ve malignite belirtilerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Lenfödem tedavisine başlanmadan önce hasta kapsamlı olarak incelenmeli ve değerlendirilmelidir. Tedavi sürecinde engel yaşanacak herhangi bir durumun varlığı tedavinin seyredeceği yönde değişiklikler yaşanmasına neden olacaktır. Hastada akut enfeksiyonun var olup olmayışı tedavi sırasında dikkat edilmelidir. Başka dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında kardiyak ödem, akut venöz yetmezlik, malignite belirtileri, kişide yaşa bağlı olarak gelişebilecek sorunlar, kişide bulunan ödemin durumu ve sertliği, kişideki cilt rengi faktörü, kişinin önceden geçirmiş olduğu cerrahi operasyonlar, kişinin kullandığı ilaçlar da öğrenildikten sonra kişinin tedavi almasında herhangi bir sorun olmadığı anlaşıldığı takdirde tedaviye başlanmalıdır.

Lenfödem tedavisi ve uygulanan yöntemler
  • Doğru cilt bakımı: Lenfödem tedavisinde diğer yöntemlerin uygulanabilmesi için deride enfeksiyon gelişiminin önlenmesi gerekmektedir. Öncelikle kişinin hijyenik bir bakımı yapılmalı. Ardından günlük olarak lenfödemli bölgelere veya kolun tamamına nemlendirici sürülerek deri yumuşak tutulmalıdır. Derideki küçük çizikler bile antisptik ile temizlenmelidir. Bunun yanı sıra kadınlarda doğru sütyen kullanmak büyük önem taşımaktadır. Koltuk altı lenf düğümleri alınmış bir kadın asla tel olan bir sütyen kullanmamalıdır.
  • Lenfodrenaj masajı: bu masaj diğer masaj tekniklerinden biraz daha farklıdır. Derin adale dokularına inecek bir basınçlı yoğurma ile ilgisi olmayan bu masaj yavaş ritmik ve düz hareketlerle deri altı dokusunu hedef alan bir sıvı boşaltma işlemidir. Bu masajın uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.
  • Basınç kollukları veya bandajlama: Lenfödem bulunan kolda derinin elastik lifleri aşırı gerilme sonucu zedelenme yaşamaktadır. Sıvının tekrar birikiminin engellenmesi devamlı olarak dış basınç uygulaması gerekmektedir. Bunun için ölçüleri Uzman bir doktor veya terapist tarafından alınan elastik basınç kolluklar kullanılmaktadır. Bu elastik kollukların her 6 ayda yenilenmesi önerilmektedir.
  • Pozisyonlama ve egzersizler: Lenfödem tedavisinde lenf sıvısının boşaltılması için ve şişkinliğin azalması için egzersizler uygulanıyor. Kol eklemlerinin hareketliliğinin artması için egzersizler uygulanması tedavi için büyük önem taşımaktadır. Tüm egzersizler kişide basınç kolluğu varken yapılmalıdır. Bütün hareketler yavaş ve derin nefes alıp verirken, hareketler 10 kere tekrarlanacak şekilde yapılmalıdır. Öncelikle sandalyede dik oturmalısınız ve boyun hareketlerine başlamalısınız. Derin nefes alarak sola, nefesinizi verirken başınızı sağa nefes alırken başınızı arkaya ve nefes verirken öne başınızı çevirin. Omuz hareketlerinde omuzlarınızı yukarı kaldırın 5'e kadar sayın omuzlarınızı aşağı indirin 5'e kadar sayın. Omurları arkaya daire yaparak çevirin sonra aynı hareketi öne doğru yapın. Buda hareketinde ise derin nefes alarak elleri önde birleştirin ve sıkın. Aynı hareketi başınızın üzerinde yapın. Dik otururken ellerinizi belinize koyun ağzınızı kapalı tutun. Burnunuzdan çok derin bir nefes alın nefes verirken ellerinizi üst üste koyun ve karnınızın üstüne getirip bastırarak diafram ve karın kaslarının çökmesine yardımcı olun.
  • Basınç pompaları: Lenfödem olan kişilerde dış basınç uygulaması kolda bulunan kolluk ve bandajlamaya bir ek olarak kompresyon pompası ile de yapılabilir. Pompa tedavi merkezinde fizyoterapist tarafından uygulanmalıdır. Pompaya giderken kendi basınç kolluğunuzu çıkarıp işlem bitince mutlaka hemen giyin. Bu uygulama ağrıya yol açarsa veya pompa manşonunun üst hizasında şişme meydana gelirse doktora başvurup sorununuzu dile getirmelisiniz.

Lenfödem Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda Grip Tedavisi

Çocuklarda Grip Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Ağrısı Tedavisi Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Ağrısı Tedavisi Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Uzağı Görememe Tedavisi

Uzağı Görememe Tedavisi

Migren Tedavisi Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Tedavisi Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Krup Tedavisi Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Krup Tedavisi Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Çocuklarda Kanal Tedavisi

Çocuklarda Kanal Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi