Erkeklerde Kısırlık Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde kısırlık tedavisi, çok çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlar; hormonal nedenler, Varikosel, ailevi-genetik nedenler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar ve buna bağlı olarak sperm kanallarında meydana gelen tıkanıklıklar, geçirilmiş ameliyatlar, çevresel, doğumsal anormallikler, kimyasal etkenler olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık tedavi yöntemi
  • Sperm bulunamayan erkekler: Eğer erkekte sperm yok ise hormonal, yardımcı üreme sağlayan, cerrahi uygulamalardan yararlanılabilir.
  • Genel cinsel sorunlar: Erkeklerde geri boşalma problemleri ve iktidarsızlık kısırlığa yol açan etkenler arasında yer alır ve tanısı ve tedavisi ile doğurganlık oranlarında artış sağlanabilir. Bu tür rahatsızlıklarda bilhassa ilaç tedavisi ve psikolojik destek ile iyi sonuçlar elde edilebilir.
Kısırlık önce teşhis edildikten sonra arkasından tedavi yöntemleri hastayla konuşulur. Bunların başında, sperm kanallarında bir tıkanıklık görülüyorsa eğer bunlar mikro cerrahi müdahaleyle tedavi edilebilecekse ya da kanallar açılabilecekse bu yöntemle tedavi edilmesinde sakınca yoktur. Eğer kanalların tıkanıklığı çok abartılı bir konumdaysa, ancak mikrotese yöntemi ile sperm elde edilir ve daha sonra bunlardan da tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilirler.

Hastalarda hormon noksanlığı varsa, eksik hormonların tedavisinden 3 ile 6 ay sonra normal yolla sperm elde edilmeye başlanabilir. Eğer hastalarda düzeltilebilecek cerrahi bir sorun varsa bunlar düzeltilmesi gerekir. Örneğin varikoseli (Sperm üreten yumurtalıklardan) varsa bunlar varikosel rektum (Dışkının geçici bir süre depolanmasını sağlayan alt parça) ameliyatı sonrası, çok fazla oranda yarar görmektedirler. Eğer hastalar fazla miktarda sigara ya da alkol kullanıyorsa ya da herhangi bir kötü madde alışkanlıkları varsa, bunları kötü alışkanlıkları terk ettiklerinde hayat şartlarına döndükleri anda sperm ogenez (Damarlanma) düzelmeler meydana gelecektir.

Tüm bunlara rağmen fışkırma ya da normal yollardan sperm elde edilmiyorsa, hastalara mikro tese yöntemi ile sperm elde edip aynı zamanda ya da daha sonradan dondurup bunları kullanıp tüp bebek yöntemiyle, hastalar çocuk sahibi olabilme şansına sahip olabilirler.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Çıban Tedavisi Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Çıban Tedavisi Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Tedavisi Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Tedavisi Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Boy Uzatma Tedavisi Boy Uzatma Yöntemleri

Boy Uzatma Tedavisi Boy Uzatma Yöntemleri

Dişte Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişte Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?