Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir
15 Mayıs 2024

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir

Ayak mantarı bitkisel tedavi, ayak mantarı sorunu toplumda yaygın şekilde etkili olmaktadır. Bu bulaşıcı ve yayılma özelliği gösteren cilt hastalığına karşı mutlaka önlem alınmalıdır. Mantar hastalığının tedavisi biraz uzun sürer, Tedavi sırasında sabırlı olunmalı, her türlü önlem alınmalıdır. Ayak mantarının ilerlememesi için hem ayak bakımına dikkat edilmeli hem de tıbbi tedaviler aksatılmamalıdır. Mantarın ilk aşamada tırnak altına yerleşmesi ve buradan cilt üzerine yayılma özelliği vardır. Öncellikle ayakların nemli tutulmaması gerekir. Doktorun önerdiği ilaçlar, kremlerde düzenli olarak kullanılmalıdır. Ayak mantarı bitkisel tedavi önerileri de sizlere faydalı olabilir. Bunları bir uzmana danışarak kullanmanızda tavsiye edilir.

Ayak mantarı bitkisel tedavi önerileri

Çörek otu: Ayak mantarında kullanabileceğiniz bu kürü hazırlamak için, 2 tatlı kaşığı çörek otunu toz haline getirmeniz gerekir. Bunu bir miktar elma sirkesiyle karıştırıp, merhem kıvamına getirin. Ayaklarınızda mantarın olduğu bölgeye sürerek, bir süre bekletin. Gerekirse akşam yatmadan bunu sürün ve sabaha kadar dursun. Üzerini örterseniz iyi olur.

Sarımsak: Her şeye iyi gelen etkisiyle sarımsağı ayak mantarı tedavisi içinde kullanabilirsiniz. 7-8 diş sarımsağı önce dövün. İçine biraz da tuz atın. Karıştırıp, saf alkolde ilave edersiniz. Bu karışımı 3-4 saat böyle bekletin. Daha sonra mantarın olduğu bölgeyi temizleyerek, pamuk yardımıyla karışımı sürün. Bunu mantar yok oluncaya kadar uygulayabilirsiniz. Sarımsağın kendi suyunu da mantarın üzerine sürebilirsiniz. Bu şekilde ayaklarınızı bir süre bekletip, yıkayın.

Bitkisel çay: Yabani kekik, gül, oğul otu, çilek aynı miktarlarda karıştırılır. Bununla demleyeceğiniz çayı her gün 1 çay bardağı içebilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Ayak mantarı bitkisel tedavi önerileri içinde bu bitkiye sıkça yer verilir. Bu bitkinin yağı oldukça faydalıdır. Leğenin içine ılık su koyun. Buna 40 damla kadar çay ağacı yağı damlatın. Ayak mantarı tırnaklarınızı da etkileyeceğinden, öncelikle tırnakların kesilmiş olması gerekir. Bu suyun içinde ayaklarınızı en az 15-20 dakika tutun. Daha sonra ayaklarınızı iyice kurulamalısınız. Kesinlikle ayaklar nemli kalmamalıdır. Ayaklarınızdaki mantar için çay ağacı yağıyla masaj da yapabilirsiniz. Çok faydasını görebileceğiniz bu uygulamayı düzenli yapmanız gerekir.

Zeytin yaprağı: Zeytin ağacının doğal bir şifa kaynağı olduğunu herkes bilir. Meyvesinden, yapraklarına kadar şifalıdır. Ayak mantarı sorununuz varsa, zeytin yaprağı tavsiye ederiz. Bir avuç kadar zeytin yaprağını suyun içinde kaynatın. Bu su ılındığı zaman ayaklarınızı sokacağınız leğenin içine dökün. Ayaklarınızı burada 15-20 dakika bekletin. Bu tür bitkisel önerilerde ayakların asla nemli kalmaması gerekiyor. Bu yüzden sudan çıkardığınız ayaklarınızı mutlaka iyice kurulamalısınız. Unutmayın nemli alanlar mantarların beslenmesini sağlayan, üremelerine yardımcı olan yerlerdir.

Aynısefa: Ayak mantarı bitkisel tedavi için aynısefa bitkisinden ayak banyosu hazırlayabilirsiniz. Bitkinin çiçeklerini bol suyun içinde kaynatın. Yine ayaklarınızın gireceği leğene suyu dökerek ılınmasını bekleyin. 15-20 dakika ayaklarınızı bu suyun içinde tutun. Ayak mantarı geçene kadar bunu her gün yapabilirsiniz. Ayaklarınızı çıkardığınızda kurulayın.

Bu tedavileri uygularken doktorunuzun önerdiği merhemleri, ilaçları da kullanmayı ihmal etmeyin. Mantarın bulaşıcı olduğunu da unutmayın. Ayaklarınızdan vücudunuzun başka yerlerine rahatlıkla bulaşabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Güncel

Lazer Tedavisi Türleri ve Özellikleri

Lazer Tedavisi Türleri ve Özellikleri