Hacamat Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Hacamat Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hacamat Tedavisi; bir diğer ismi Hicamat olarak da geçen Hacamat Tedavisi, iki omuzun arasından, sırt ve başın arka tarafından ya da vücudun herhangi başka bir yerinden tedavi amacıyla bardak, boynuz ve şişe ile kan aldırma işlemine denir. Resulullah Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellemin sağlıkla ilgili tavsiyelerinden ve bizzat kendisinin de tatbik ettiği sünnetlerdendir.

Hacamat, belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade, vücuttaki fazla kanın meydana getirebileceği rahatsızlıkları önlemek amacıyla kullanılan genel bir tedavi tarzıdır. Eski zamanlarda yaygın olarak "hacamat zembereği" veya "hacamat bıçağı" olarak adlandırılan aletlerle tatbik edilen bu usul, yerini artık enjektörle kan almaya devretmiştir. Hacamat tedavisinde kullanılan hacamat bıçağı tarak şeklinde, vücutta bir sıra çizikler meydana getiren bir alettir. Bir yüzünde pek çok yarık bulunan bakır kutu içinde tetikli bir zembereğe bağlı olan bıçaklar, düğmesine basıldığında zembereğin boşalmasıyla yarıklardan dışarı fırlamakta ve vücutta çizikler meydana getirmektedir. Bardak vb. Gibi bir şey ile çiziklerin üzerinden kan çekilir. Farklı bir cins sülük de bu iş için kullanılmaktadır. Vücudun ağrıyan bölgelerine konulan bu sülüğün kanı emmesi sağlanır. Araç ve metot fark etmeksizin, önemli olan kanı aldırmaktır. Uzman olan bir hekimin muayenesiyle ve tavsiye etmesiyle yaptırılabilecek hacamat hem oldukça faydalı hem de İslam dinine göre de caiz olan bir tedavi yöntemidir.

Hacamat Tedavisinin İslam Dinindeki Yeri

Rasûlullah'ın (S. A. V.) sünnetine uymak niyetiyle ve ayrıca bizim emanet olarak taşıdığımız vücudumuzun sağlığını koruması ya da kavuşması amacıyla yaptırılacak hacamat tedavisi bir ibadet değeri taşımaktadır. İbadetlerimizi ve üzerimize düşen görevleri sağlıklı bir beden ile yapmamız gerektiğini düşünürsek, Hacamatın önemi burada daha çok ortaya çıkar. Resulullah Efendimizin (S. A. V.) bizzat kendisinin yaptırdığı ve bizlere de yapılmasını tavsiye ettiği bütün işlerin şüphesiz hikmetleri ve anlamı olduğu gibi hacamat tedavisinin de önemli derecede faydası vardır. Abdullah b. Abbas'ın (R. A.) rivayetine göre; Miraç gecesinde yanından geçen bir melek grubu, Efendimize (S. A. V): "Ümmetine hacamatı emret!" diye söylemişler. Hz. Resulullah Efendimiz (S. A. V) de Ebu Taybe ismindeki Haccâm'a bizzat kendisi hacamat yaptırmıştır. Başından kan aldırmak yöntemiyle yaptırdığı bu tedavinin ücretini de ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma Yolları'nın en güzeli hacamattır. (Ya da: hacamat sizin en iyi tedavi yolunuzdur. " (Buhârî, Tıbbi 13.) Bunun yanı sıra Hz. Muhammed (S. A. V) Efendimiz ihramlı olduğu halde de hacamat yaptırmıştır. İhramlı iken saç kestirmemek şartıyla Hacamatın caiz olduğu konusunda, âlimlerin arasında görüş birliği bulunur. Yine Resulullah Aleyhisselam oruçlu iken de hacamat yaptırmıştır. Yani kan aldırmıştır. Nâfi (R. A.) rivayetine göre: ibn Ömer (R. A.) kendisine: "Nâfi, kan beni yedi. (Vücuttaki kanın fazlalaşması sebebiyle) Bana bir hacamatçı getir ama genç bir hacamatçı seç. Ne yaşlı ne de çocuk hacamatçı seçme" demiştir.

Hacamat Tedavisi İçin Uygun Vakit

Yine Nâfi der ki: "ibn Ömer (R. A.) şöyle dedi: Ben, Resulullah Efendimizden (S. A. V) şu buyruğu işittim: "Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat yaptırmak aklı ve ezberleme gücünü arttırır. Hafız olanın da hıfzetmek kabiliyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allah'ın ismini anarak perşembe günü hacamat olsun. " (İbn Mâce, Kitâbu't-Tıb, 22.) Hacamat tedavisi yaptırmanın en sağlıklı ve verimli olduğu zaman ilkbahar ve sonbahar da yapılandır. Bu bahar aylarının ise Hicri takvimdeki ayların, 17, 19 ve 21. Günleri yapılmasını Hz. Muhammed Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in tavsiye ettiği rivayet edilir. Yine sünnet olan hacamat haftanın Pazar, Pazartesi, Salı ve perşembe günlerinde yapılır. Çarşamba günü hacamat yapılmaz. Cuma ve Cumartesi ye denk geldiğinde ise yaptırmakta bir mahsur yoktur. Bunlarla birlikte herhangi bir hastalık ya da ihtiyaç durumu olduğunda Hacamat tedavisi her an, her gün her mevsim yapılabilir. Hacamat tedavisinin, yani kan aldırmanın insan sağlığına pek çok sayıda katkıda bulunduğu tıbbi bir gerçektir. Bazı deri hastalıklarının tedavisinde hacamat yönteminin faydası olduğu görülmüştür.

Hacamat Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Bel Kayması Tedavisi Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Kayması Tedavisi Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr Tedavisi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr Tedavisi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Kanaması Tedavisi

Diş Eti Kanaması Tedavisi

Ms Hastalığı Tedavisi Ms Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ms Hastalığı Tedavisi Ms Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?