Bağırsak Paraziti Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Paraziti Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Bağırsak paraziti tedavisi: Yemek sonrasında oluşan doymamışlık hissi, gaz sıkışması, karın ağrısı, kabızlık, ishal, bulantı, kilo kaybı, kusma gibi sindirim sistemi sorunları, halsizlik, kan şekerinde dalgalanmalar, uykuya geçememe veya sık sık uyanma, gece terlemeleri, uyurken diş gıcırdatma gibi belirtiler sonucu anlaşılan duruma bağırsaktaki parazitler sebep olmaktadır. Bağırsaklardaki parazitler gruplar halinde olarak içimizde yaşar. Bağırsaklara yerleşen parazitler, gıdalarla beslenip birçok soruna neden olurlar. Bağırsak parazitleri bazen birkaç santimetre bazen de mikroskobik uzunluğunda olabilmektedir.

Bağırsak parazitlerinin tenya, kıl kurdu, bağırsak solucanı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Tümü ağız yoluyla yumurtayken vücuda girse de bazıları birkaç ayda gelişirken bazılarının gelişimlerini tamamlamaları bir seneyi bulabilmektedir. Bağırsak parazitleri uzunluk ve şekilsel açıdan da farklılık gösteren, birkaç mm ile bir metre arasında değişik uzunlukta ve şekillerde olabilmektedirler. Parazitler türlerine göre tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Bağırsak parazitleri çoğunlukla ilaç tedavisi yöntemiyle kolayca temizlenir. Onun dışında doğal besinlerden de destek alınabilir.

Bağırsak paraziti tedavisi, İlaç tedavisi: Antihelmentik ilaçlardan benzimidazoller, ivermektin prazikuantel bağırsak paraziti tedavisinde kullanılır.

Probiyotik ilaçlar: Sakkaromiçes boulardii, bifidobakteriyum, laktobasil plantarum gibi probiyotik ilaçlar bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlarlar. Yararlı bakterilerin çoğalmasıyla bağırsak parazitleriyle baş edebilecek sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşulur.

Aralarında en etkili olan mebendazol etken maddeli ilaç üç gün süresince günde iki kez alınır. İki hafta kadar sonra son kalan bağırsak paraziti larvalarının da ölmesi için bir doz daha alınır.


Bağırsak paraziti tedavisi, bitkisel tedavi ve gıda takviyeleri


Sarımsak, diken üzümü, anason, kekik, karanfil, nane, zeytin yaprağı, karaceviz bitkilerin tüketimi bağırsak paraziti tedavisinde etkili sonuçlar verir.

Bitkilerin bazıları fazla tüketildiklerinde ağır yan etki gösterebilmektedir. Uzmanlarından kullanma tarifleri mutlaka alınmalıdır.

Sabah aç iken bir avuç kabak çekirdeği tüketilmelidir. Kabak çekirdeğinden bir saat sonraya kadar hiçbir şey yenmemelidir. Kabak çekirdeğini tükettikten sonra bağırsaklarda parazit varsa batında ağrılar oluşacaktır. 3-4 gün tekrarlanırsa sonuç alınacaktır.

Ümmin sistemin güçlenmesi için çinko ve C vitamini destekleri iyi gelir.

Beslenme önerileri: Nar, sarımsak, ananas, kabak çekirdeği, pancar, papaya tohumu ve havuç tüketmek bağırsak parazitlerini dökebilir. Bir araştırmaya göre papaya tohumu ve bal karışımını bol su ile tüketmek sindirim sistemini temizliyor.
 • Bol bol su için.
 • Yemeklerinize zerdeçal ve karanfil gibi baharatları koyun.
 • Basit şeker tüketmeyin.
 • Kahve ve alkolden uzak durun.
 • Daha çok lifli gıda tüketin.
 • Havuç ve kabak gibi A vitamini ve beta karoten içeriği yüksek gıdalar tüketilmelidir.
Parazitlerin yeniden bağırsaklara yerleşmemesi için bireysel temizliğe çok önem verilmelidir. Vücudun başka bölgelerine yayılmış bağırsak paraziti vakalarında ender olarak cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Bağırsak Paraziti Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lazer Tedavisi Türleri ve Özellikleri

Lazer Tedavisi Türleri ve Özellikleri

Uyku Apnesi Tedavisi Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Apnesi Tedavisi Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Diz Kıkırdak Zedelenmesi Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Koah Bitkisel Tedavi

Koah Bitkisel Tedavi

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Güncel

Göz Kayması Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Göz Kayması Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Borderline Tedavisi Borderline Nasıl Tedavi Edilir?

Borderline Tedavisi Borderline Nasıl Tedavi Edilir?

Borderline Tedavisi; Borderline sinir kişilik bozukluğu demektir. Bir psikiyatri hastalığıdır. Özellikle ilişkilerde ayrılma, terk edilme veya ayrılma olasılığı ortay[...]

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi, Bipolar bozukluk, akut bir hastalıktır ancak ömür boyu sürmektedir. Bu nedenle bipolar bozukluk tedavisi, akut tedavi ve koruyucu tedavi olarak 2 a�[...]

Demans Tedavisi Demans Nasıl Tedavi Edilir?

Demans Tedavisi Demans Nasıl Tedavi Edilir?

Demans Tedavisi, Demans hastalığı dışında kalan bunama genellikle tedaviyle çözülebilir. Bu tür hastalıklarda genellikle geri dönüşümlü tedavi yapılır. Demans has[...]

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi bitkisel tedavi, tekrarlayan sebepsiz nöbetlerle tanımlanan kronik nörolojik bir hastalıktır. Bu nöbetler bazen uzun bazen de kısa süreli olmaktadır. Nöbetler se[...]

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Yöntemleri

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığı fizik tedavisi, bel fıtığı belirlendiğinde yani ilk başlarda, ağrıların dindirilmesi adına kişiye ilaç tedavisi uygulanır. Bel fıtığının başların[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6