Arpacık Tedavisi Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Arpacık Tedavisi Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık tedavisi oldukça basittir. Arpacık, gözünüzde sulanma, şişme, yanma ile görülen arpacık, vücut direncinizin düştüğünü gösterir. Arpacık rahatsızlığı sık karşılaşılan bir sorundur. Etkilediği göz kapağı bezlerine göre ikiye ayrılmaktadır. Göz kapağının dışında kirpiklere bağlı yağ bezleri vardır. Bunlar, gözün yüzeyini koruyan yağı salgılarlar. Bazen salgı bezi kanalı tıkanır ve içeride kalan virüs ve bakteriler dış arpacığa neden olurlar.

Göz kapağının içinde yağ bezleri vardır, ancak kirpiklerle bağlantılı değillerdir, göz kapağının arka kısmına açılırlar. Bu kısımda oluşan bir tıkanıklık ve enfeksiyon da iç arpacığa neden olmaktadır. Diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi, beden sağlığının bozuk olması ve bağışıklık direncinin düşüklüğü de arpacığın sık görülmesine neden olmaktadır.

Arpacık tedavisinde daha ciddi bir sorunla karşılaşmamak için öncelikle mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Doktorun vereceği ilaçlar, ciddi problemlerin oluşmasına engel olacaktır. Fakat arpacık tedavisinde her zaman ilaç tedavisi yeterli olmayabilir. Hem ağrıyı hafifletmek hem de tedaviye yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz tedavi yöntemleri de vardır.

Arpacık ortaya çıkmadan gözde birkaç gün önce kaşınma ve batma hissi oluşur. Arpacık bir iki günde ortaya çıkmaktadır. Küçük, ağrılı bir nokta biçiminde başlar, daha sonra şişerek belirgin kırmızı, içi dolu kabarcık halini alır. Dış arpacık çok kolay tanınmaktadır. Ama iç arpacığı görebilmeniz için için göz kapağını dışa doğru kaldırmak gerekir. İç arpacık, dış arpacığa göre daha ağrılıdır.

Arpacık rahatsızlığında göz kapağındaki ağrı ve batma hissi zamanla artmaktadır. Işıklı ortamlar ağrıyı daha da arttırmaktadır ve göz sürekli sulanır. Göz sulanması ve sürekli burnunu çekme, çocukta, kızamık gibi daha ciddi bir hastalığı akla getirebilir.

Arpacık tedavisi için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Sıcak kompleks yaparak tedavi; bir gazlı beze, gözünüzü yakmayacak sıcaklıkta suyla ıslatıp fazla suyunu hafif sıktıktan sonra, arpacık rahatsızlığı olan gözünüze kompleks yapabilirsiniz. Bu uygulamayı yaklaşık 15-20 dakika yapmalısınız. Günde birkaç kez bu işlemi yapmak hem ağrıyı hem de batmayı oldukça hafifletir. Ayrıca tedavi sürecini hızlandıracaktır.
  • Papatya tedavisi; bir tutam papatya çiçeğini, bir su bardağı sıcak suyla demleyin. On dakika sonra, papatya çayı demlenecek ve su ılımış olacak. Bu su ile gazlı bez yardımı ile arpacık olan gözünüze kompleks yapın. Gözünüzde iltihabın azaldığı, yanma ve batmanın hafiflemiş olduğunu görürsünüz. Bu işlemi günde birkaç kez yapmanız çok faydalı olacaktır.
  • Poşet çay tedavisi; evde demlediğiniz poşet çayları demlikten aldıktan sonra bir gazlı bez üzerine koyun. Bu çaylı gazlı bezi gözünüze günde birkaç kez kompleks yaparak on dakika bekletin. Bu uygulama gözünüzün iltihabını azaltacak ve enfeksiyona neden olan bakterileri öldürecektir.
  • Sarımsak tedavisi; bir diş sarımsağı soyduktan sonra, bıçağın yan tarafıyla iyice ezdikten sonra, arpacık olan gözünüze koyarak yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Yarım saat sonra gözünüzü bol ılık su ile yıkayın ve temizleyin. Sarımsağı koyduğunuz zaman gözünüz çok yanacak ve canınız çok acıyacak fakat ertesi gün gözünüzde rahatlama olacaktır. Birkaç gün bu uygulamayı yaptıktan sonra arpacık tamamen yok olacaktır.
  • Bebek şampuanı ile tedavi; gece yatmadan önce bebek şampuanı ile gözün içini ve dışını güzelce yıkayın. Daha sonra ılık ve bol su ile iyice durulayın. Sabah kalktığınızda, gözünüzün tamamen çapak ile kaplandığını ve mikrobun atıldığını zamanla gözünüzün şişliğinin indiğini göreceksiniz.
Çoğu hastalıkta olduğu gibi arpacık rahatsızlığı da vücut direncimizin zayıfladığında, aşırı stres, yorgun ve bünyemizin zayıf düştüğünde ortaya çıkmaktadır. Vücudu güçlendirmek için düzenli beslenmenin önemi büyüktür. Normalde yediğinizden daha fazla sarımsak tüketmeniz arpacık tedavisine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ısırgan çayı da içilebilir.

Arpacık Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda İshal Tedavisi

Çocuklarda İshal Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Tembelliği Tedavisi Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Tembelliği Tedavisi Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser Tedavisi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser Tedavisi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Sistit Tedavisi Sistit Nasıl Tedavi Edilir?

Sistit Tedavisi Sistit Nasıl Tedavi Edilir?