Çocuklarda Yanık Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Çocuklarda yanık tedavisi, Çocuklarda meydana gelen yanıkların pek çok sebebi vardır; güneş yanığı, sıcak su yanığı, elektrik temasında oluşanlar ya da kimyasal madde gibi yanıklardır. Bunların bazıları kalıcı hasarlara ve deride yara izinin kalmasına yol açar. Bazıları ise zamanla tedavi yöntemi ile geçer. Yanağın tedavi edilebilmesi için derecelerinin bilinmesi gerekir. Üç tane derecesi vardır. Birinci derece yanıklar, Hafif derece yanıklardır. Kızarıklık hafif şişkinliğe neden olur. Fakat kısa süre içerisinde geçebilir. İkinci derecede yanıklar ise belirgin derecede şişlik ve su kesecikleri oluşturmasına neden olur. Bunlarda ise birtakım kremler kullanarak ağrısını ve izini geçirebilirsiniz. Üçüncü derece yanıklarda ise beyaz ya da kömür renginde olabilir. Cilt üzerinde olabildiği gibi cildin alt kısımlarında önemli hasarlara sebep olur. Çocuklarda Yanık tedavisi için öncelikle ilk yardım uygulanması gerekir.

Çocuklarda Yanıklar için ilk yardım tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Yanık oluştuğu zaman hızlı bir şekilde yanığa soğuk su dökün ya da soğuk suya batırın. Yanıkta oluşan ağrıyı ortadan kaldırmak için bu işlemden tereddüt etmeyin ve kesinlikle buz koymayın.
  • Yanık sırasında geriye kıyafet sıkı bir şekilde yapışmamış ise yanık üzerinden çıkartır. Bu olgular mümkün değilse kıyafeti kesin.
  • Yara bölgesinde akıntı yoksa steril gazlı bez ile yanığı sarın.
  • Dayanıklı bölgede akıntı varsa gazlı bezi hafif şekilde sarın ve hastayı hemen doktora götürün.
  • Yanık oluşması sırasında steril bez yoksa havlu veya çarşaf kesin yarın üzerine sarın.
  • Yanık üzerine yağlar pudra gibi maddeler sürmeyin. Bu tür tedavi yöntemleri yaranın daha da hasarlı olmasına yol açar.
  • Birinci derece yanıklarda ağrı ve kızarıklığın birkaç saatten daha uzun sürmesi durumunda doktora danışın.
Yanık tedavisinde ilk yardımdan sonra cerrahi olarak nasıl müdahale edilir?
  • İlk yardımdan sonra hastanın yanık durumuna göre tedavi uygulanır. Doktor birinci derece yanıklarda ağrı kesici kremler verebilir ve hasta ayakta tedavi edilir ikinci derece yanıklarda ise açık ya da kapalı pansumanlar şeklinde uygulama yapılır.
  • Üçüncü derece yanıklarda ise deriden bir parça alınarak yaranın üzerine yama yapılır. Fakat yanık tedavileri estetik cerrahının zor bölümüdür.
  • Yanık tedavisinde kullanılacak diğer bir yöntem ise silikon cilt tedavisi yanık ve yaraların oluşturduğu izleri silikonla değiştirilmesinde kullanılır. Önemli diğer bir nokta ise tedaviye ilk yardımdan sonra erken başlanmalıdır
Çocuklarda Yanık tedavisinde öncelik nedir?

Bütün yanık dereceleri Uzman tedavisi gerektirir. Eğer düzgün bir tedavi olunmazsa hastanın hayatını derinden etkileyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Tedavide zorunlu yanıklar arasında çocuk yanıkları önemli bir yer kaplar. Elektrik yanakları, boyun, el, özel bölge yanıkları gibi bölgesel yanıklarda vakit kaybetmeden tedavinin uygulanması gerekir.

Yanık izleri tamamen ortadan kalkabilir mi?

Özel bölge yanıkları olarak isimlendirdiğimiz bölgesel yanıklık cerrahi uzmanı öncelik verdiği durum yaranın iz bırakmaması değil bölgede bulunan işlevselliğini devam etmesini sağlamaktır. Üçüncü derece yanıklarda derinin komple değiştirilmesine ya da izleri tamamen yok etmek mümkün görünmez; fakat azaltılır ve en iyi tedavi hasta için uygulanır. Bu yüzden çocuklarda yanık tedavisi yetişkinlere oranla daha önemli ve riskli bir durumdur. Öncelik verilmesi gerekir.

Çocuklarda Yanık Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Osteoartrit Tedavisi Osteoartrit Nasıl Tedavi Edilir?

Osteoartrit Tedavisi Osteoartrit Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin Emboli Tedavisi Beyin Emboli Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin Emboli Tedavisi Beyin Emboli Nasıl Tedavi Edilir?

Düz Taban Tedavisi Düz Taban Nasıl Tedavi Edilir?

Düz Taban Tedavisi Düz Taban Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Endometriozis Bitkisel Tedavi

Endometriozis Bitkisel Tedavi