Böbrek Taşı Tedavisi Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrek Taşı Tedavisi Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Börek taşı tedavisi, Çoğu insan böbrekleriyle ilgili birtakım sorunlar yaşamıştır. Bu sorunların biri de böbrek taşlarıdır. Taşlar, insan vücudunda bulunan bazı kimyasal maddelerin çeşitli yerlerde katılaşmasıyla oluşmaktadır. Böbrekler, insan vücudunun filtrelerinden biridir. Böbrekler, idrar yolu ile çeşitli atıkları dışarı gönderilmesini sağlayan organdır. Böbreklere gelen atıkların içerisinde bulunan fosfat, kalsiyum gibi bazı minerallerin idrarla atılamayıp birikmesiyle taş oluşumu başlar. Biriken tortular zamanla kristalleşerek böbrek taşını oluşturur. Bazı insanların böbreklerinin vücuttaki duruşlarından farklı bir pozisyonda olmaları taş oluşumunu kolaylaştırır.

Böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır?

Böbrek taşları kişiyi önceleri rahatsız etmez. Büyüdükçe ve yerinden oynadıkça çok şiddetli ağrılara sebep olur. Böğür denen yerlerde ağrılar, mide bulantıları ve kusma görülür. Hasta bir sağlık kuruluşuna giderek durumu uzmana belirttiğinde tetkikler yapılır. Röntgen, ultrason gibi görüntüleme ve laboratuvar tetkikleri ile böbrek taşı tespit edilebilir. Bu yöntemle tespit edilemezse bilgisayarlı tomografi ile tespit edilirler.

Yapılan teşhislerdeki sonuca göre değişen tedavi yöntemleri vardır. Taşın büyüklüğü 5 mm'ye kadarsa ilaçlar ve bol su tüketimiyle taşın doğal yoldan atılımı sağlanmaya çalışılır. Taşın büyüklüğü 5 mm'den fazla ise tedavi taş kırma yöntemiyle yapılır. SWL denilen cihazlarla kırılan ve parçalanan taşlar yine doğal yolla atılırlar. Böbrek taşı 2 cm'den büyük olanlar ve SWL ile kırılamayan taşlar ameliyatla alınırlar.

5 mm'ye kadar olan taşlarlar normal yolla atılması için bol sıvı tüketme, taşın böbrekten kolay çıkışını sağlayarak idrarla atılımını kolaylaştırır. Tedavi sürecinde taş yerinden oynayacağı için böbrek içinde ve idrar yollarında tahribat yapacağından ağrılar-sancılar olacaktır. Bu dönemde hasta ağrı kesici ilaçlar kullanır. Bazı hastaların ağrı kesici ile geçmeyen ağrıları için narkotik ilaçlarda verilmektedir. Tedavi süresinde hastanın mutlaka günlük sıvı tüketimini normalin en az iki katı olmalıdır.

5-6 mm'nin üstündeki taşların normal yolla düşmesi beklenemez. Böbrekteki taşın kırılarak küçük parçalara ayrılması için SWL yöntemi uygulanır. Taş kırma yöntemi, böbrek içinde ve üreterin üst tarafındaki taşlar için uygulanabilir. 2cm'den büyük, sert ya da böbreği tamamen dolduran taşlarda bu yöntem uygulanmaz. Taş kırma yönteminde taşa direkt olarak yönlendirilen şok dalgası uygulanır. Şok dalgası, cilt ve organlara zarar vermeden taşta kırılmaya neden olur. Taş küçük parçalara ayrılana kadar devam edilir. Taş parçaları da doğal yolla atılacaktır. Kırma işleminden sonra mutlaka bol su tüketilmelidir.

Perkütan (Kapalı) yöntemi, 2cm'den büyük ya da komplike taşlar bir tüp vasıtasıyla cilt üzerinden böbreğe bir delik açılıp taşların alınması işlemidir. Perkütan yöntemi, normal yollar ve SWL ile atılamayan böbrek taşları için son dönemlerde uygulanmaktadır. İnce teleskopik aletlerle yapılan işlemde taşa direkt olarak ulaşılıp alınmaktadır. Bu yöntemle alınamayan ya da alınması mümkün olmayacak taşlar ise açık böbrek ameliyatıyla alınır.

Böbrek Taşı Tedavisi Yorumları

soru

Çağatay

28 Mayıs 2024 Salı

İyı günler benim annemin karnı ağrıyodu hastaneye götürdük ve böbreklerinde taş var söylediler. Bize bu böbrek tedavisi hakkında biraz bilgi verirseniz çok seviniriz.

Cevap yaz
cevap

Bilek

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhabalar geçmiş olsun. Böbreklerde taş oluşumu zaman zaman birçok insanda ortaya çıkabilen böbrek rahatsızlığıdır. Hareketsizlik, sıcaklıkların artışı, dengesiz beslenme, yetersiz su tüketimi böbrek taşı oluşmasına neden olabilmektedir. Eğer taş küçükse gün içerisinde bol su tüketmek taşların düşmesini sağlayabilir. Ancak büyük boyutta ise doktor kontrolünde ESWL adı verilen taş tedavisi uygulanabilmektedir.

cevap

Beytiye

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba cagatay bey eğer böbrekde ki tas idarar yolu ile düşecek kadar kucuk ise anneniz bol bol su icmeli. Eger tas büyük ise uroloji uzmanlari tarafinda tedavi edilmelidir. Gecmis olsun saglikli gunler dilerim

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lösemi Tedavisi Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?

Lösemi Tedavisi Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Batması Tedavisi Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Tedavisi Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Tedavisi Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi