Osteoartrit Tedavisi Osteoartrit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Osteoartrit Tedavisi Osteoartrit Nasıl Tedavi Edilir?

Osteoartrit Tedavisi, Halk arasında bilinen adıyla kireçlenme, eklemlerde olan kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta aşınma ve incelme tahribatının ortaya çıktığı en sık görülen bir tür eklem hastalığıdır. Osteoartri en sık diz, kalça, el bileği ve omurgalarda görülmektedir. Eklem kıkırdağı ve altındaki kemik bütünlüğünün bozulmasına sebep olan çok çeşitli etmenler sonucunda ortaya çıkan semptom ve klinik muayene bulgularıyla karakterize olan bir hastalıktır. Osteoartrit hastalığı kadınlarda erkekler göre 2 kat daha fazla örülmektedir. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan bir durumdur. Hastalığın ilerlemesi ile eklemlerde yük taşınmasını sağlayacak olan kıkırdağın tamamen ortadan kalkması ve kemik yüzeylerin birbiri ile temas etmeye başladığı görülmektedir. İlerleyen kıkırdak hasarı ile eklemde ağrı ortaya çıkabilir.

Osteoartrit tedavisi nasıl yapılır?

Osteoartritin kesin bir tedavisi bugün için pek mümkün değildir. Mevcut olan tedavi yaklaşımları hastaların ağrılarının en düşük seviyelere inmesini sağlayabilir ve eklemlerin hareketlerini korunmasını sağlamaya yönelik bir durumdur. Osteoartrit tedavisinde en fazla dikkat edilmesi gereken nokta hastalığı önlemeye yönelik olan koruyucu önlemlerin alınmasıdır. Bunların başında ise kilo gelir. Hastalığın erken evrelerinde eklem zarlarında ortaya çıkan iltihabı baskılamak için ilaç tedavilerinden faydalanmak gerekir. Bu amaçla, tablet ve lokal kremler olarak bilinen antienflamatuvar ilaçlar kullanılabilir. İlaç tedavisine ek olarak, kıkırdak dokunun yeniden yapılmasını sağlamaya yönelik olan eklem içine hiyalüronik asit içeren sıvıların enjeksiyonu yapılabilir. Ayrıca kortikosteroid enjeksiyonları veya ağız yolu ile glukozamin kondoritin gibi kıkırdak yapı taşlarını içermiş olan ilaçların kullanılması gerekir. Diğer tedavi seçeneklerini de oluşturmak gerekir.

Özellikle de diz eklemi osteoartritinde uyluk kaslarının güçlendirilmesine yönelik ve eklem zarlarında olan inflamasyonun azaltılmasına yönelik yapılan egzersizler, rehabilitasyon teknikleri ve fiziksel tedavi ve şikâyetlerin giderilmesinde çok faydalı olabilir. Kullanılacak olan bu yöntemler yüzeysel ve derin dokuları ısıtmalı, doku yenilenmesi, kaslarını kuvvetlendirme, eklem hareket açıklığının korunması ve yahut arttırılması, ağrının giderilmesidir. Kan akımının arttırılması ve kas spazmının çözümlenmesi gibi etkilere sahiptirler. Bu osteoartrit tedavi yaklaşımlarından fayda görmeyen veya sınırlı yarar elde edilen ya da şikâyetleri devam eden hastalarda cerrahi tedavilerde uygulanması gerekir. Ayrıca doktorun vereceği tavsiyelere da hastaların uyması gerekmektedir.
  • Doktorunuzun size tavsiye ettiği egzersizleri düzenli bir şekilde yapın.
  • Kilonuzu kontrol altında tutmaya çalışmalı kilolu iseniz mutlaka zayıflamayı denemelisiniz.
  • Ağrılı eklemlere sıcak pres uygulama yapmalı, sıcak su torbaları, sıcak banyo ya da sıcaklık veren kremlerle yapacak olan masajlar ağrılarınızı azaltacaktır.
  • Osteoartrit tedavisi olan eklemlerde şişliğin ve ağrıların alevlenme dönemlerinde ekleme soğuk pres uygulaması gerekir. Bu ilk birkaç gün içinde şikâyetlerin azalmasına faydası olacaktır.
  • Diz ve ayak bileği, omurga, kalça gibi yük taşıyan eklemler osteoartritlerinde uygun olan ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir
  • Gerektiğinde koltuk değneği veya yürüteç gibi desteklerden yardım alabilirsiniz.
  • Günlük hayatta eklem ağrısına yol açan hareketleri yapmaktan kaçınmalısınız veya size en az ağrı verecek bir şekilde modifiye edilmelidir. Örneğin sandalyede oturarak namaz kılmak veya tuvalet olarak klozet kullanmak gibi.

Osteoartrit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Dizde Kök Hücre Tedavisi

Dizde Kök Hücre Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ms Tedavisi Ms Nasıl Tedavi Edilir?

Ms Tedavisi Ms Nasıl Tedavi Edilir?

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

İdrar Yolu İltihabı Bitkisel Tedavisi

İdrar Yolu İltihabı Bitkisel Tedavisi

Apse Tedavisi Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Apse Tedavisi Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi