Seboreik Dermatit Tedavisi
15 Mayıs 2024

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik dermatit tedavisi, bir cilt hastalığıdır. Seboreik dermatit normal dermadid'den farklı olarak, deri değil saç folikülleri bakteriler tarafından kuşatılmaktadır. Bu hastalığın nedeni ve tedavisi kesin olarak belirlenememiştir. Ancak doğru yaklaşımla seboreik dermatitin, uzun yıllar rahatsız etmeyecek şekilde tedavisi mümkündür. Hastalığın belirtileri stresle artmakta ve saç köklerini zamanla güçsüzleştirerek kalıcı dökülmelere neden olmaktadır. Devamlı tekrar eden bir rahatsızlıktır. Seboreik dermatit hastalığının ilk belirtileri kaşıntı ve kızarıklıktır. Buna sonradan kepeklenme de eşlik etmektedir. Bazı kişilerde nemlenme ve yağlanma görülmektedir. Belirtiler bulunduğu bölgeye göre farlılık gösterir. Bu hastalığın mantar kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Saçlı deri altı, kaşlar ve çevresi, göbek çukuru, burun kenarları, göğüs altları, göz kapakları ve sırt bölgesinde sıkça görülmektedir.

Seboreik dermatit tedavisi nasıl yapılır?

Seboreik dermatit tedavisinde en önemli faktör şampuanlardır. Yeterince etkili bir şampuan kullanımı bu hastalığın tedavisinde kullanılabilir ve tekrarlanmasını engelleyebilir.

Ağır vakalarda emovate, dermotto, betnovate gibi ürünlerin yanında seboreik dermatit tedavi şampuanları kullanılır. Klinik tablo geriledikten sonra betnovate grubu olan losyon ilaçlar kortizon içerdiği için uzun süre kullanılamaz, bırakılır ve şampuan tedavisine devam edilir. Hafif ve orta düzeyde olan seboreik dermatit vakalarında sadece bir tek şampuanla tedavi yapılır. Bu durumda seçilecek olan şampuan sürekli kullanıma uygun olmalıdır. Seçilecek olan şampuan şu etkileri yapmalıdır.
  • Var olan mantarı tedavi etmelidir.
  • Saçta yağlanmayı azaltmalıdır.
  • Kepeğe karşı etkili olmalıdır.
  • Kaşıntıyı gidermelidir.
  • Nemlilik hissini azaltmalıdır.
  • Ciltteki kızarıklığı düzeltmelidir.
Bu verilere göre alınan şampuan sürekli kullanıldığında, seboreik dermatit bir daha rahatsız edecek düzeylere gelemez ve kalıcı tedavi sağlanmış olur. Bu rahatsızlık vücudun diğer bölgelerinde görüldüğünde tedavisi daha farklı olur.

Seboreik Dermatit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Haber Bülteni