Mesane Tümörü Tedavisi Mesane Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?
22 Haziran 2024

Mesane Tümörü Tedavisi Mesane Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Mesane kanseri tedavisinde iyileşme olasılığını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Hastalığın erken teşhisi, tedavi başarısını artırmaktadır. Mesane kanseri olan hastalar için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bazı tedavi yöntemleri klinik olarak standart hale gelmişken, bazıları ise halen değerlendirme aşamasındadır. Tedavi seçimi, kanserin bulunduğu evre ve derecesine bağlıdır.

Kanser Hastalığında Kullanılabilecek Tedavi Seçenekleri

 • Transüretral Rezeksiyon: Bu yöntem, tümörün sistoskop kullanılarak çıkarılmasını içerir.
 • İntravezikal Tedavi: İlaçların doğrudan mesaneye verilerek tümör hücrelerinin öldürülmesine dayanan bir yöntemdir.
 • Kemoterapi
 • Radyoterapi
 • Sistektomi: Mesanedeki tümörün ameliyatla çıkarılmasıdır.

Transüretral Rezeksiyon

Transüretral rezeksiyon, sistoskopi kullanılarak mesaneye ışık ve kamera ile girilmesi ve tümörün rezektoskop adı verilen bir aletle çıkarılması işlemidir. Bu işlem sırasında hastanın genel durumuna ve tümörün bulunduğu yere göre belden aşağı uyuşturma ya da genel anestezi uygulanabilir. İşlem sonrası hasta genellikle bir ila üç gün arasında hastanede yatabilir ve bu süre zarfında idrar sondası takılır. Sonda çıkarıldıktan sonra hasta taburcu edilir.

İntravezikal Tedavi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Transüretral rezeksiyon gibi cerrahi operasyonlar, tümörleri tamamen ortadan kaldıramayabilir. Bu tür tümörler genellikle yüksek dereceli ve birden fazla yerde görülebilen tümörlerdir. Cerrahi işlem sonrasında kalan tümör hücrelerinin tekrar çoğalarak tümör oluşturmaması için tıbbi ilaçlar kullanılarak tümörün bulunduğu alana verilir. Bu tedaviye intravezikal tedavi denir ve genellikle hastanede uygulanır. Üretral bir kateter mesaneye yerleştirilir ve kemoterapik ilaçlar veya tüberküloz aşısı mesaneye verilir. İlaç verildikten sonra mesane içindeki ilacın kalma süresi 1-2 saat olmalıdır. İntravezikal tedavi haftada bir kez olmak üzere 6 hafta süreyle uygulanır. Tedavi sonrasında koruyucu tedavilere devam edilmesi gerekir. Tedavi sonrası üç ayda bir sistoskopi ve idrar sitolojisi testleri yapılmalıdır. İntravezikal tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar arasında mitomycin-C, thiotepa, doxorubicin ve bacillus Calmette-Guérin bulunur.

Kemoterapi Nedir ve Mesane Tümöründe Nasıl Uygulanır?

Kemoterapi, ameliyatla tedavi edilemeyecek kadar yayılmış olan veya ameliyat sonrası vücuda yayılma riski yüksek olan hastalıklarda uygulanır. Mesane kanseri teşhisi konulduktan sonra, yaklaşık %15 oranında tümörün ya da uzak organlara yayılma durumu olan hastalarda kemoterapi uygulanır. Mesanede kas yayılımı olan hastalarda mesanenin tamamen çıkarılması veya tedavi sonrasında %40-50 oranında uzak metastaz görülmektedir. Kemoterapik ilaçlar damar yoluyla direkt olarak verilir ve bu yöntemle yayılmış tümör hücreleri üzerinde etkili olarak kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde yayılmasını engeller. Kemoterapi, tek başına kullanılabileceği gibi radyoterapi ile birlikte de uygulanabilir, bu da hastalığın iyileşme oranını artırır.

Kısa Sürede Kullanılan Kemoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bulantı
 • Uygulanan bölgede ağrı
 • Halsizlik
 • Saç ve kıl dökülmesi

Radyoterapi Bu Hastalıklar İçin Nasıl Uygulanır?

Mesane tümörü tedavisinde radyoterapi, kanser hücrelerini öldürür. Radyasyon tedavisi, kemoterapi yöntemi ile birleştirilebilir. Tedaviyi planlayan doktor, hastanın vücut durumu ve hastalığın yayılım oranına göre uygun tedavi yöntemini belirler. Radyasyon, mesane bölgesine doğrudan uygulanır, böylelikle vücudun diğer alanları radyasyondan daha az etkilenir. Radyasyon tedavisi genellikle 5-6 haftalık sürelerle uygulanır.

Kısa Sürede Kullanılan Radyasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

 • Halsizlik
 • İshal
 • Mesanenin tahriş olması
 • Göbek altı kıllanma artışı
 • Kanama

Mesane tümörü tedavisinde radyasyon, kemoterapi gibi birçok yöntem kullanılır ve bu yöntemlerin yan etkileri oldukça yüksektir. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. Altı ayda bir tahlil yaptırarak ya da belirtileri kendinizde gördüğünüz andan itibaren muayene olarak erken teşhis şansınızı artırabilirsiniz.

Mesane Tümörü Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Kayması Tedavisi Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Kayması Tedavisi Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Disleksi Tedavisi Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Disleksi Tedavisi Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?