Dış Hemoroid Tedavisi Dış Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?
20 Haziran 2024

Dış Hemoroid Tedavisi Dış Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Dış hemoroid, anüsün dış kısmında ve cildin hemen altında oluşan damarsal bir dokudur. Dış hemoroid, bazı durumlarda gözle görülemeyebilir. Dış hemoroidin belirtileri, iç hemoroid belirtilerine benzer. Dış hemoroid, kişinin öksürmesi, ıkınması ya da kabızlık problemleri nedeniyle kolaylıkla şişebilir ve bu durum gözle görülebilir hale gelebilir. Dış hemoroid, başladığı andan itibaren ağrı, kanama ve yanma gibi belirtiler gösterebilir. Dış hemoroidin dokusu genellikle anüsün hemen dışında olduğu için kişi bu rahatsızlığın tanısını kolaylıkla koyabilir ve doktora başvurabilir.

Dış Hemoroid Tedavisinde İlaç Kullanımı

Dış ya da iç hemoroid rahatsızlığı olan hastalara genellikle cerrahi işlem önerilmez. Bu hastalara ilk etapta ilaç tedavisi uygulanır. Dış hemoroid konusunda uzman olan hekimler, ilaç tedavisinde hastaya çoğunlukla fitil, ped ya da merhem önerirler. Dış hemoroid rahatsızlığında kullanılacak birden fazla ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların ilk sırasında kortizon içerikli ilaç grubu gelmektedir. Kortizonlu ilaçlar, hastaya önerilen krem ve fitil lokal olarak kullanılır ve kaşıntı ile ağrı çeken hastalar için dıştan rahatlıkla uygulanabilir. Dış hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle kısa süreli olduğundan, hemoroid şikayeti olan hastaları kısa bir dönem rahatlatabilir. Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı birtakım sorunlara neden olabilir. Hasta rahatladığını düşünerek bu ilaçları uzun vadeli olarak kullanırsa, deri döküntüsü, deride incelme ya da iltihaplanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Dış hemoroid tedavisinde kullanılan diğer ilaç grubu ise ağızdan alınan ilaçlardır. Bu ilaçlar, özellikle toplardamarda meydana gelen basıncı azaltarak ortaya çıkan şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Şişliğin inmesi ile hem kanama hem de ağrı riski en aza iner.

Dış Hemoroid Tedavisinde Ameliyat

Çoğunlukla 3. ya da 4. evrede olan dış hemoroid için ameliyat teknikleri hastaya önerilebilir. 1. ya da 2. evrede olan dış hemoroid için genellikle ameliyat tercih edilmez. Dış hemoroid tedavisinde ameliyat uygulaması, hastaya spinal anestezi, lokal anestezi, genel anestezi ya da sedasyon kullanılarak yapılır. Dış hemoroid tedavisinde en sık kullanılan yöntem klasik olandır. Klasik teknikte, cerrahi işlem sırasında varisleşmiş olan damar bütün olarak kesilir ve geride kalan kısım dikilerek işlem tamamlanır. Dış hemoroid tedavisinde kullanılan klasik yöntem en yaygın olarak tercih edilen tedavi şeklidir. Dış hemoroid tedavisinde açık ve kapalı ameliyat olmak üzere iki şekilde uygulanır. Kapalı dış hemoroid ameliyatında iyileşme süreci oldukça kısadır. 2 hafta gibi kısa bir süre içinde ameliyat edilen bölge hızla iyileşir. Kapalı dış hemoroid ameliyatında da hem ağrı hem de kanama şikayetleri en sık karşılaşılan komplikasyonlardır. Açık dış hemoroid ameliyatında, yerinden alınan damar yumağı yeniden dikilir. İyileşme süresi yaklaşık 3 hafta sürer. Ayrıca bu yöntem yüksek derecelerde risk taşır. Bu nedenle dış hemoroid tedavisinde genellikle kapalı ameliyat tercih edilir.

Dış Hemoroid Tedavisinde Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Dış hemoroid tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri de önemli bir yer tutar. Aşağıdaki öneriler, hemoroid belirtilerini hafifletmeye ve tekrarlamasını önlemeye yardımcı olabilir:

  • Bol su içmek
  • Lifli gıdalar tüketmek
  • Uzun süre oturmaktan kaçınmak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Tuvalet ihtiyacını ertelememek

Bu yaşam tarzı değişiklikleri, hemoroid belirtilerini hafifletmeye ve tedavi sürecini desteklemeye yardımcı olabilir.

Dış Hemoroid Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lif Yırtılması Tedavisi Lif Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Lif Yırtılması Tedavisi Lif Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Alt Çene Geriliği Tedavisi

Alt Çene Geriliği Tedavisi

Tedavi Türleri ve Özellikleri

Tedavi Türleri ve Özellikleri

Burkulma Tedavisi Burkulma Nasıl Tedavi Edilir?

Burkulma Tedavisi Burkulma Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi

Güncel

Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi

Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi

Güncel

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi