Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi, Kıl kurdu, özellikle çocuklarda rastlanan bir parazit hastalığıdır. Dişileri 10, erkekleri 3 milimetre boyunda olan ve entetobius vermicularis adı verilen bağırsak parazitlerini lematotlar grubundan parazit insanlarda kör bağırsak, apandisit ve diğer kalın bağırsak bölümünün iç kısmına başlarından yardım alarak tutunarak yaşar. Gebe olan dişiler geceleri makat kısmına doğru gider ve bu bölgedeki deriye yaklaşık olarak 10.000 civarında yumurta bırakır ve daha sonra da ölürler. Her yumurta bir embriyon ihtiva eder ve birkaç saat içinde de bu yumurta bir larva haline gelir. Yumurtaların kanattan alınıp tekrar ağza götürülmesi ile tekrar yüzlerce yumurta gelir ve bunlardan hemen kavgalar dışarı çıkar ve birkaç ay sonra bu larvalarda hamile kalarak tekrar yumurtlayacak hale gelirler ve yine makat bölgesine doğru hareket edip o bölgedeki deri civarında yumurtalarını bırakarak ölürler. İç çamaşırlara ve yataklara da dökülen yumurtalar dış ortamda da rahatlıkla canlılıklarını sürdürebildikleri için ailenin bir ferdinde kıl kurdu bulunması halinde ailenin diğer üyelerinde de bulunduğu manasına gelir. Bu yüzden tedaviye bütün ailenin gidip kontrol altında alınması gerekir. Bütün çocuklar kıl kurdu hastalığı bakımından riskli grup içindedir. Kıl kurdu çocuklarda yüksek oranda rahatsızlık verici olabilir ve tedavi edilmez ise eğer daha ciddi sorunlara neden olabilir. Kıl kurdu hastalığı belirtileri arasında en dikkat çekici olanı ve en sık olanı özellikle geceleri olan makat kaşınmasıdır. Bu kaşınmanın sebebi olgun dişi parazitlerin yumurtalarını bırakmak için aşağıya doğru hareket etmeleri halinde meydana gelir. Bu şikâyetin yanında gece huzursuzluk, uykusuzluk, sinir bozukluğu, baş dönmesi, apandisit bölgesinde ağrılar ve yatağını ıslatma da beraberinde gelen rahatsızlıklardan biridir. Kaşınma sonucunda makat bölgesinde ve çevresinde egzama ve iltihaplı yaralar ortaya çıkabilir. Ayrıca sabahları uyandığında ağzından su akıp yastığını ıslattığı görülür.

Kıl kurdu bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Sabahları aç karnına 250 gram çilek yenilip öğlene kadar hiçbir şey yemeden durulursa bu kıl kurtları için fayda sağlar ve bir süre bu yönteme devam edilmelidir.
  • Nar meyvesinin köklerini kaynatarak elde ettiğimiz suyun bir hafta kadar sabahları aç karnına tüketilmesi halinde kıl kurdunun düşmesinde etkili yöntemlerden biri olarak belirtilmektedir.
  • Her gece yatmadan önce bir diş sarımsak yutmak birçok hastalığa iyi geldiği gibi kıl kurdunun da dökülmesinde oldukça yararlı olduğu gözlenmektedir. Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Bu yüzden sürekli olarak tüketilmelidir.
  • Sabahları aç karnına bir avuç kabak çekirdeği kıl kurdunun bitkisel tedavisinde olumlu etki vardır.
  • Geceleri yatmadan önce kekiği kaynatıp suyunu içmek kıl kurdu bitkisel tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Bir adet soğan ve bir adet havucu rendeleyip elde ettiğimiz bu karışımı bir tencerenin içine koyarak bir miktar su ile karıştırın. Daha sonra ocağın üzerine koyup bir müddet kaynatın. Kaynatıp kapattıktan sonra üzerek sadece suyunun kalmasını sağlayın. Sürdükten sonra suyunu alın ve biraz elma sirkesi ile karıştırın. Daha sonra günde 2 kez olacak şekilde kıl kurdunun dökülmesi gereken bölgeyi yıkayın.
  • Bir taban içerisinde sarımsağı dövün. Ardından bir miktar süt ekleyin. Bu karışım her gece ılıtılarak bir fincan olacak şekilde için.

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Apsesi Tedavisi Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Apsesi Tedavisi Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık İzi Tedavisi Yanık İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık İzi Tedavisi Yanık İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Ankilozan Spondilit Bitkisel Tedavi

Ankilozan Spondilit Bitkisel Tedavi

Tedavi Türleri ve Özellikleri

Tedavi Türleri ve Özellikleri

Dehb Tedavisi Dehb Nasıl Tedavi Edilir?

Dehb Tedavisi Dehb Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi