Gastrit Tedavisi İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gastrit Tedavisi İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gastrit tedavisi ilaçlarını bir hekime muayene olmadan kullanmak oldukça tehlikelidir. Gastrit, midenin iç duvarında yer alan mukoza tabakasının iltihaplanması şeklinde meydana gelir. Tedavisi bazen çok kısa sürerken bazen de bu süreç yıllara sarkabilir. Gastrit sinsi ilerleyen bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde mide kanserine davetiye çıkartabilir. Gastrit tedavisinden önceki en önemli aşama, Uzman hekim tarafından hastalık tanısı konulmasıdır. Konulan tanıya ve hastalığının ağırlığına göre kullanılacak ilaçlar önem arz etmektedir.

Gastrit tedavisi ilaçları çeşitleri

Gastrite ait birtakım bulguları taşıyan hastaların mutlaka mutlaka tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olması gerekmektedir. Eğer bundan sonrasında Uzman hastaya gastrit teşhisi koymuş ise hastalığın nedenlerine de araştırarak tedaviye başlar. En doğru gastrit tedavi ilaçlarının seçilebilmesi için hastalığın hangi aşamada olduğu, hastanın yaşı, hastalığın oluşum nedeni ve altında yatan faktörler tedavinin başarıya ulaşması için çok önemlidir. Gastrit tedavisinde kullanılacak ilaç çeşitleri aşağıdaki gibidir.
  • H. Pylori bakterisinden kaynaklanan gastritin tedavisi: Eğer gastrit iltihaptan kaynaklanmış ise iltihabın daha hızlı kuruması için midedeki asidin azaltılması gerekir. Bunu sağlamak için düzenleyiciler önerilir. Ayrıca dozu iyi ayarlanmış antibiyotikler ile birkaç hafta içerisinde hastalık kontrol altına alınmış olur. Mide veya bağırsaklarda pylori bakterisine rastlanırsa Uzman bakteriyi yok etmek için amoksisilin, metradinazol gibi antibiyotikleri reçete eder. Mikrobun özelliği ve şiddetine göre dozu ayarlanır. Düzenli kullanılması ve sonrasında da kontrollerin ihmal edilmemesi gerekir.
  • Asit üretimini durduran veya azaltan ilaçlar: Pompa inhibitörleri diye bilinen bu grup asit üreten hücreleri bertaraf eder ya da azaltır. Pantaprozol, rabeprozol gibi bileşenler içeren ilaçlardır. Ayrıca uzmanı hastanın ağrılarını dindirmek için ilaç olarak içeriğinde antiasit barındıran ilaçlarda tavsiye edebilir. Gastrit tedavisi ilaçlarının da pak çok ilaçta olduğu gibi yan etkileri mevcuttur. Hastalığın ilaçla tedavisi sürecinde ve sonrasında mide için zararlı olan gastriti tetikleyen yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uza durulması gerekmektedir. Özellikle midede asit miktarını attıran gıdalar tüketilmemelidir.

Gastrit Tedavisi İlaçları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alt Çene Geriliği Tedavisi

Alt Çene Geriliği Tedavisi

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Tedavisi

Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Nezle Tedavisi Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Nezle Tedavisi Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Çürük Diş Tedavisi Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Çürük Diş Tedavisi Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir?