Hemoroid Bitkisel Tedavi Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hemoroid Bitkisel Tedavi Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid Bitkisel Tedavi, halk arasında mayasıl veya basur olarak da bilinen hemoroid; aslında vücudumuzda bulunan yapılardan biridir. Anüs içerisinde var olan toplardamarlardaki basıncın, çeşitli sebepler sonucu artması ile damar yapısı genişleyip anüsten dışarı çıkar ve hemoroid oluşmuş olur. Bu damarların rengi mor ya da kırmızı renktedir. Sıklıkla kanamaya neden olabilirler. Hemoroid rahatsızlığı, günümüzde görülme oranı artmış durumdadır. Daha çok 50'li yaşlarda rastlanır.

İç ve dış hemoroid olmak üzere iki tip hemoroid vardır. Her ikisinde de şikâyetler benzer şekildedir. En belirgin özelliği, makat dışına çıkmış "meme" diye tabir edilen yumak oluşmasıdır. Bu yumakaların içerisi çoğunlukla iltihap doludur. Bu yüzden makattan iltihap gelmesi de şikâyetler arasındadır. Aşırı kaşıntı, ağrı, şişlik ve aynı bölgede yanma olması da hemoroidin belirtileri arasındadır. Özellikle dışkı sırasında bu şikâyetlerde ne yazık ki artış yaşanır. Çünkü; dışkı esnasında hasta ıkınma hissi duyar ve ıkınma ile bölgedeki basınç artarak makatta şiddetli ağrı ve tahribata neden olur.


Hemoroidde bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?


Toplumda sık görülen bir hastalık olmasına karşı, hassas bölge olmasından ötürü hastaların çoğu doktora gitmekten çekinir ve rahatsızlığını gizli yaşamayı tercih eder. Oysa erken teşhisin önemli olduğu hemoroid gerek tıbbi gerekse bitkisel yöntemlerle tedavisi olan bir problemdir.
 • Doğal yöntemlerden biri de patlıcan kürüdür. Belki duymuş olabilirsiniz. 10 bardak suyun içine 10 adet kemer patlıcanın yeşil sapları atıp kaynatılır. Bu sudan sabah-akşam aç karnına bir bardak içilir.
 • Pelin otu ve civan perçemi birlikte kaynatılır. Bu çaydan günde bir bardak içilir. Ayrıca hemoroide de sürerek rahatlama sağlanır.
 • Buz torbasını, günde birkaç kez hemoroid bölgesine 10 dakika kadar bastırarak tutun. Bu yöntemi hemoroid gidene kadar uygulayınız. Ağrıyı ve şişliği azaltacaktır.
 • Etkili yöntemlerden birisi de aloe veradır. Anti inflamatur özelliği olduğu için yanma ve ağrıyı yatıştırır. Masaj yaparak bir miktar aloe vera jelini makat bölgesine sürerek uygulanır.
 • Doğal olan; zeytinyağı, badem yağı ve kantaron yağı kullanarak da anüs bölgesindeki şikâyetleri ciddi ölçüde azaltabilirsiniz. Bu yağlardan herhangi birini pamuk yardımı ile bölgeye sürerek kaşıntı, iltihap, ağrı ve şişlik şikâyetlerinizi hafifletebilirsiniz.
 • Hem iç hem de dış hemoroid için elma sirkesi de kullanılabilir. Dış hemoroidde; elma sirkesine batırdığınız pamuğu anüs bölgesine bastırıp tedavi edebilir, iç hemoroidde ise; bir çay kaşığı elma sirkesi koyduğunuz bir bardak suyu her gün içerek tedavi edebilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı ufalanmış çoban çantasını 4 bardak suyun içine (Soğuk su) atın ve 8 saat beklettikten sonra kaynatın. Bu suyu hem hemoroidin çevresine sürebilir hem de basurlu bölge bu su ile yıkanabilir.
 • İnce ince doğranmış 1 tutam maydanozu 1 buçuk çay bardağı kaynar suyun içine ekleyip yaklaşık 10 dakika kaynatınız. Demlenip soğuduktan sonra hemoroidin üzerine yayıp bekletilir.
 • Un haline getirilmiş at kestanesi yemeklerden hemen önce 1 çay kaşığı kadar yutulur. Kanamalı hemeroidlerde kanamayı keser. Ancak fazlası tehlikeli olabilir.
Tüm bu yöntemler bitkisel olup, etkisi hastadan hastaya değişebilir. Uygulamadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yorumları

soru

otacı

06 Eylül 2018 Perşembe

Un haline getirilmiş at kestanesini nasıl kullanmamız gerekiyor acaba? Kanamaları önlemek açısından oldukça önemli olduğu belirtilmiş. Bununla birlikte aşırı tüketiminin zararlı olacağı söylenmiş. Bu bakımdan un halindeki at kestanesini nasıl ve ne derecede kullanmamız gerektiğini biraz daha açar mısınız? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Zeynep

26 Eylül 2018 Çarşamba

Un haline getirilmiş at kestanesini attarlarda kolaylıkla temin edebilirsiniz. Hemeroid sorunununa karşı birebirdir. Ancak sizin de bahsettiğiniz gibi ayarını iyi belirlemeniz gerekiyor. Bunun için de aç karnına sabahları yalnızca bir çay kaşığı kadar yutmanız gerekiyor. Yutarken zorlanıyorsanız su ile birlikte de içebilirsiniz. Tadı biraz acı olabilir ancak etkisini görebilirsiniz.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Lazerle Göz Tedavisi Lazerle Göz Nasıl Tedavi Edilir?

Lazerle Göz Tedavisi Lazerle Göz Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik Tedavi Psikolojik Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik Tedavi Psikolojik Nasıl Tedavi Edilir?

Gözde Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözde Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Güncel

Mide Mikrobu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Mide Mikrobu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Güncel

Lösemi Tedavisi Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?

Lösemi Tedavisi Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Fıtığı Tedavisi Mide Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Fıtığı Tedavisi Mide Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Fıtığı Tedavisi: Midenin üstten yemek borusuna kadar sarkması olarak bilinir. Midenin üst kısmındaki kasların gevşemesi sonucun da oluşur. Yaş olarak genelde 50 y[...]

Jilet İzi Tedavisi Jilet İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Jilet İzi Tedavisi Jilet İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Jilet İzi Tedavisi, Jilet izleri, hayat boyunca kalıcı olabilen yara türlerindendir. Bu nedenle gizlenmesi oldukça zor ve toplum tarafından oldukça kolay anlaşılabilecek b[...]

Belde Düzleşme Tedavisi

Belde Düzleşme Tedavisi

Belde düzleşme tedavisi, Omurgada, vücudumuzun en sağlam bölgelerinden biri olmasına karşılık aynı zamanda oldukça da hassas olabilir. Üst üste dizilmiş olan kemikler[...]

Genital Siğil Tedavisi Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Genital Siğil Tedavisi Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Genital siğil tedavisi genital siğillere neden olan ve 100'ün üzerinde tipi olan HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün yol açtığı siğillerin yok edilmesi ve virüsün i[...]

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi; Vücuda ağız vasıtası ile giren mikroplar geniz kısma yerleşir ve antibiyotik tedavisi yapılır. Bununla beraber hafif bir şekilde s�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6