Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Tedavisi, Varis çok acı veren bir hastalık olduğu gibi görüntü olarak da çok can sıkıcı olduğu bilinmektedir. Varis tedavisinde genellikle bilinmesi gereken bütün varis rahatsızlıklarında önemli olan bilimsel yollar ile tedavi edilmesidir. Varis tedavisinde en önemlisi varisi erken teşhis edilmesidir. Bu saye de varis tedavisi çok daha kolay, kısa sürede ve ekonomik olacağı unutulmamalıdır. Varis tedavisinde tedavi süresi en kısa zamanda yapılmalı bacakların kanaması ve çeşitli yaralar oluşmasının beklenmemesi varis tedavisi için önemlidir. Varis olan kişilerin bilinir ki bacakların da görünüm ve şekil bozukluğu olduğundan kişileri toplum içerisinde özellikle bayanları oldukça rahatsız etmektedir. Bunun yanı sıra sadece kişileri rahatsız etmesi dışında varisin insana verdiği rahatsızlık ağrı, kaşıntı, kramp, sızlama ve batmalar varisin en belirgin şikâyetleri arasında yer almaktadır. Varis tedavisinde bu şikâyetler çok sıklıkla ve aşırı derecede şikâyetler çoğalması durumunda mutlak suretle varisin tedavi edilmesi gerekmektedir. Varis tedavisi bilinir ki kalp ve damar cerrahları tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple varis olan kişilerin tedavilerini en kısa sürede yaptırmaları için Uzman kalp ve damar cerrahına başvurmaları tedavi için yeterlidir.

Bilinen Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • Lazer varis tedavisi
  • Ameliyatsız varis tedavisi
  • Köpüklü varis tedavisi
  • Radyo frekans
  • Skleroterapi
Lazer tedavi yöntemleri; Lazer varis tedavisi hastaların genellikle kılcal damar varis rahatsızlıkların da kullanılan tıbbi yöntem olarak bilinir. Bu yöntem sadece kişinin cilt üzerinde yapılır. Lazer varis tedavisinde kişinin hasta olan damarına yüksek ısı verilerek damarın büzüşmesini amaçlamaktır. Varis tedavisinde lazer tedavisi en basit varis tedavi yöntemidir.

Ameliyatsız varis tedavisi; Ameliyatsız varis tedavisi yine lazer yardımı ile kılcal damarlara yapılan müdahale ile olmaktadır. Bu yöntem sadece Medical Art da uygulanmaktadır. Ameliyatsız varis tedavisi ilk önce teşhis konuluyor uygun tedavi yöntemi bu teşhise göre belirleniyor.

Köpüklü varis tedavisi; Köpüklü varis tedavisi kalp ve damar cerrahlarının kullandığı ve varis tedavisi alanında en gelişmiş bir yöntemdir. Bu tedavi ilaç ile yapılmaktadır adını da kullanılan ilaçların köpürtülerek kullanılmasından almıştır. Köpüklü varis tedavisi için özel geliştirilmiş ilacın hava ve tıp dilinde üçlü musluk denile bir cihaz ile ilacın köpük haline getirilerek kıldan ince enjektör yardımı ile varis bulunan damarlara enjekte edilerek varisin tedavisi yapılmaktadır. Bu hazırlanan özel ilaç köpüklü varis tedavisi yöntemi ile uygulanan sorunlu damarı yok ederek varis tedavisinde etkili olmaktadır. Köpüklü varis tedavisinde kullanılan iğnenin ulaştığı bütün varisli damarlar üzerinde çok etkili olmaktadır.

Radyo frekans; Varis tedavisinde radyo frekans lazer tedavisine benzemektedir. Varisli olan damarlar üzerinde radyo dalgaları yayarak yapılan tedavi yöntemidir. Radyo frekans tedavi yöntemi lazer tedavisinde olduğu gibi sadece cilt üzerinde kılcal damar ve orta boy venlerin tedavilerinde etkilidir. Bu yöntemin en güzel tarafı ise çok ince kılcal damarlarda iğnenin bile ulaşamadığı damarlara ulaşarak varisin tedavini etmesidir. O kadar ince kılcal damarlar bulunmaktaki ilaç bile bu damarlara ulaşamamakta ama radyo frekans varis tedavisi bu denli ince kılcal damarlara nüfus ederek varisi tedavi etmektedir.

Skleroterapi; Skleroterapi varis tedavisi ise köpüklü varis tedavisi ile neredeyse aynı konumda olmaktadır. Bu varis tedavi yöntemi iğnenin ulaştığı bütün damarlara ulaşarak varisin tedavisinde etkili olmaktadır. Skleroterapi özellikle çok aşırı derece ilerlemiş ve kalın damarlı varislerde uygulanan bir yöntem olduğu da bilinir. Skleroterapi varis tedavi yönteminde saf ilaç kullanılmaktadır.

Varisin Kişiye Verdiği Rahatsızlıklar
  • Varisin tedavisi için uygulanan yöntemlere yanıt vermemesi ve hatta çok daha kötü bir hal alması
  • Varis rahatsızlığı bulunan kişinin uyluk gerisinde yanma oluşması ve çok rahatsız ve huzursuzluk vermesi
  • Bacak damarlarında dayanılmaz çok şiddetli ağrıların oluşması ve ayakta zor durulması
  • Bacaklarda oluşan mavi renk ve dışarıya doğru çıkan damarların olması ve kötü bir görüntü oluşması

Varis Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Güncel

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Arpacık Tedavisi Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık Tedavisi Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Uzağı Görememe Tedavisi

Uzağı Görememe Tedavisi