Akne Tedavisi Akne Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akne Tedavisi Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Tedavisi; sorunlu cilt tiplerinin şikâyetleri doğrultusunda uygulanan bir yöntemdir. Akne kadınların özel günleri de gençlerin ergenlik döneminde ve aynı zamanda erkeklerde bile artık çokça gördüğümüz hormonal bir durumdur. Bu sorundan kurtulmak için mutlaka bir uzmana danışmanız ve tedavi altına alınması gerekir. En çok ergenlik döneminde başlayıp 20'li yaşlarda takip eden ve hatta 40'lı yaşlara kadar devam etmektedir. Her zaman olmasa da akneli ciltler yani sivilceli ciltler genellikle yağlı bir dokuya sahiptir. Akne zamanla ilerleyen yaşlarda iyileşme gösterebilir veya akneli dönem uzun sürebilir. Tedavi edilmeyen. Eyen akne izleri sıkar denilen ciltte kalıcı izlere yol açabilir. Bu dönemde kişide psikolojik yönden ve görsel yönden sıkıntıya sokar. Bu nedenle şikâyeti olanlar hemen bir dermatolog ile görüşüp tedaviye başlanmalıdır.

Akne Tedavisinde Hangi Yollar İzlemek Gerekir
  • İlk olarak cildin günlük bakımına dikkat edilmelidir.
  • Cilt her gün sabah akşam temizleyici maddelerle temizliği sağlanmalıdır.
  • Süt tarzı temizleyicilerin içinde yağlı içerikler olduğu için temizleyici olarak tercih edilmemesi gereken bir husustur.
  • Akneli ve yağlı ciltler temizleyici olarak şu ile çıkan ürünler kullanması gerekiyor. Köpük ve jel gibi.
  • Çok fazla yıkanmamalı ve cilt çok fazla aşırı ovulmamalıdır. Bu ovma işlemi sivilceleri daha da alevlendirir.
  • Uygun bir şampuanla saç temizliği de yapılmalıdır. Eğer saçlarınız yağlı ise sık temizlemek önerilir.
  • Akneli olan erkekler tıraş olurken tıraş bıçağı ve tıraş makinası kullanabilir. Eğer tıraş bıçağı kullanıyorsa tıraş öncesi sakal bölgesini su ve tıraş köpüğü ile iyice yumuşaması gerekir. Sivilcelerin üstü koparılmadan üzerinden yavaşça geçerek tıraş olunmalıdır.
  • Eğer sivilceleriniz yaydın, köklü ve ağrılı ise ağız yoluyla tedaviye başlanmalıdır. Aynı şekilde papül, nodüler ve koyu ve de derin izlerin kalması durumunda oral yoldan tedaviye başlamak gerekir.
  • Ağızdan alınan ilaçlar bazı antibiyotiklerden oluşmaktadır. Bazı kadınlara özgü hormonal ilaçlar ve de isotretinoin'dır.
  • Bu ilaçlardan başka bir de cilde direkt olarak uygulanan ilaçlar vardır. Bunlar, antiseptik deri temizleyicileri, benzoylperoxide, azelaik asit, antibiyotik kremler, niacinamide içeren ürünler, salisilik asitli ve meyve asitli ürünler ve de yapma ilaçlar.
Bu tedavi edici ürünler 2-4 ay arasında etki etmektedir. Bu tarz kremler ve jeller cildinizi inceltir ve hassaslaştırır. Bu nedenle akne tedavisi süresince güneş lekesi olma riski de artar. Bu nedenle sabahları ve tekrarlayan zamanlarda terleme, yüzme veya 3-4 saati geçmişse uygulama işlemi, uygun ve yağsız aynı zamanda en az 30 faktörlü bir güneş kremi sürülmelidir. Güneş koruyucular aynı zamanda cildin ihtiyacı olan nemi sağlar ve tahrişi önler. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılan ilaçların ciltte yarattığı tahriş ve kuruluğu önlemek amacıyla akşamları yatmadan evvel cilt temizliğinden sonra yağsız bir nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin.

Akne Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nezle Tedavisi Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Nezle Tedavisi Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Brusella Tedavisi Brusella Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella Tedavisi Brusella Nasıl Tedavi Edilir?

Kas Romatizması Tedavisi

Kas Romatizması Tedavisi

Gen Tedavisi Gen Nasıl Tedavi Edilir?

Gen Tedavisi Gen Nasıl Tedavi Edilir?