Akupunktur Tedavisi Akupunktur Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akupunktur Tedavisi Akupunktur Nasıl Tedavi Edilir?

Akupunktur Tedavisi; vücudun kendi kendini onarma gücünü uyarmaya dayanan bir alternatif tedavi yöntemidir. Geleneksel Çin inançlarına göre yaşamın devam etmesini sağlayan; Yin-Yang olarak isimlendirilen iki evrensel güç ve bu güçlerin etkileşiminin dengede tutulabilmesini sağlayan prensiplerdir. Bu iki karşıt gücün evrenin her alanındaki varlığı, varoluşun ayrılmaz iki kutubudur ve bu kutuplar sayesinde Denge sağlanabilir. İnsan vücudunda da bulunan bu iki karşıt gücün dengesi bozulduğunda, hastalık oluşur.

Vücutta oluşan herhangi bir enerji dengesizliği iğneler vasıtasıyla yapılan müdahaleler sayesinde düzeltilebilir. Akupunktur tedavisi belirli noktalara batırılan iğnelerle fazla basıncın azaltılması, enerji akışının artırılması, enerji akışını engelleyen nedenlerin kaldırılması sağlanır.

Bu tedavi metodunun temeli; Bünyede tam bir enerji dengesinin sağlanması için Enerji Akışının Düzeltilmesi İlkesine dayanır.

Akupunktur noktaları cilt altı veya kas içinde bulunan bölgelerdir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu bölgelerin diğer cilt bölgelerinden farklı bir elektrik potansiyelinin olduğu görülmüştür. Bu noktalarda sinir hücrelerinin alıcılarının daha fazla olduğunu söylenebilir. Birçok akupunktur noktası sinir bölgelerine göre dağılım gösterir. Bu bölgeler kasların motor nöron plaklarına denk gelirler. Akupunktur noktaları iğne veya diğer yöntemlerle uyarıldığında hem sinirlerin uyarılması hem de uyarıların merkezi sinir sistemiyle taşınarak beynin uyarılması sağlanır. Beyin de bu uyarılara cevap vererek beta endorfin, serotonin, bradikinin gibi birtakım maddelerin salgılanmasını sağlar. Bu maddeler rahatsızlıkları giderici mekanizmaları devreye sokar.

Beyin tarafından salgılanan beta endorfin tıpta kullanılan sentetik ağrı kesici morfinden 50 kat fazla oranda ağrı kesici özelliğe sahiptir. Ayrıca endorfinler ağrının yayılmasını. Akupunkturla hiçbir ilaç kullanmadan vücudun kendi tedavisini yapması sağlanır.

Vücut Akupunkturu

Akupunktur tedavisinde genellikle sırt, boyun, el, kulak ve vücudun diğer bölgeleri kullanılır. Çoğu hastalığa ilişkin en çok uyarı noktasının olduğu uzuvlar ise el, ayak ve kulaklardır.

İğneler sayesinde insan vücudundaki belirli akupunktur noktalarına yapılan uyarılar organizmanın hemen her yerine ulaşabilen haberler iletir. Bu iletişimle, akupunktur noktasındaki hücrelerden lokal uyarıların sinir terminallerine ve oradan da beyne ulaşması sağlanır. Beyin bu uyaranı gerekli organlara iletir ve ilgili organ ve uzuvdaki enerji dengesi düzeltilir. Bu şekilde hastalıkta ortadan yenilmiş olur.

Lazer Akapunktur

Lazer bildiğimiz, kullandığımız ışığın konsantre edilmiş halidir. Bazı hastalıklarda akapunktur tedavisi için veya kimi zaman hastanın tercihi nedeniyle iğne yerine lazer kullanılmakta ve uyarı yapılacak noktaya lazerle uyarı gönderilmektedir. Ayrıca, çocuklarda tedavi sırasında iğneye alternatif olmaktadır.

Elektroakapunktur

Ağrılı durumlarda, zayıflamada ve genel olarak tüm akupunktur tedavilerinde iğne üzerinden veya özel aparatlar aracılığı ile kullanılmaktadır. İğne ile yapılan akupunktur tedavisinin etkisini güçlendirir.

Akupunktur Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi

Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Evde Fizik Tedavi Uygulaması

Hıv Tedavisi Hıv Nasıl Tedavi Edilir?

Hıv Tedavisi Hıv Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi

Güncel

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Güncel

Arpacık Tedavisi Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık Tedavisi Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Kulunç Tedavisi Kulunç Nasıl Tedavi Edilir?

Kulunç Tedavisi Kulunç Nasıl Tedavi Edilir?