Siyatik Tedavisi Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?
20 Haziran 2024

Siyatik Tedavisi Siyatik Nasıl Tedavi Edilir?

Siyatik, vücudun en uzun siniridir ve bel bölgesinden başlayarak kalça ve bacaklara kadar uzanır. Siyatik ağrısı ise bu sinirin tahriş veya sıkışması sonucu ortaya çıkan ağrıdır.

Siyatik Hastalığı Nedir?

Siyatik hastalığı, belin alt kısmından başlayarak kalça ve bacaklara kadar uzanan sinir boyunca hissedilen ağrıdır. Genellikle vücudun sadece bir tarafını etkiler. Siyatik ağrıları, omurga üzerindeki fıtıklaşmış bir disk veya kemiğin sinirleri sıkıştırması sonucu oluşur. Bu durum, inflamasyon ve bacakta uyuşma gibi belirtilere de neden olabilir. Siyatik ağrıları bazen çok şiddetli olabilir, ancak genellikle birkaç haftalık konservatif tedavi ile belirtiler hafifletilebilir. Şiddetli ağrılarda, altı haftalık tedaviden sonra ameliyat gerekebilir.

Siyatik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Siyatik ağrısı çekenler genellikle ağrılarını şu şekilde ifade ederler: "Belimden ayağıma kadar şiddetli bir ağrı hissediyorum" veya "Sanki gövdemden topuğuma kadar bir çekilme hissi yaşıyorum." Bu ağrı tarifi siyatik ağrısına işaret eder. Siyatik ağrısı omurgadan başlayarak kalça ve bacakların arka alt kısmında yoğunlaşır. Ağrı genellikle kalça, belin alt kısmı, uyluk ve baldır arkasında hissedilir.

Ağrı hafif de olabilir, dayanılmaz derecede şiddetli de olabilir. Bazen bir sarsıntı veya elektrik çarpması şeklinde kendini belli eder. Öksürürken veya hapşırırken aşırı derecede acı verir. Uzun süre oturmak da hastaya iyi gelmez. Belirtiler genellikle vücudun bir tarafında kendini gösterir.

Doktora Ne Zaman Görünmelidir?

  • Belin alt kısmında ani ve şiddetli ağrı olursa veya bacaklarda uyuşma ve kas güçsüzlüğü ile karşılaşılırsa,
  • Ağrı, bir trafik kazası gibi şiddetli bir yaralanma sonrasında ortaya çıkarsa,
  • Bağırsaklar veya mesane kontrolünde sıkıntı yaşanırsa, acil olarak tıbbi destek alınmalıdır.

Siyatik Hastalığı Neden Olur?

Siyatik sinirler genellikle omurgadaki bir fıtık veya omurlar üzerindeki kemiklerin aşırı büyümesi sonucu sinirlerin baskı görmesi ile oluşur. Nadiren de sinirlerin diyabet gibi bir hastalık veya bir tümör tarafından sıkıştırılması veya hasar görmesi ile ortaya çıkar.

Siyatik Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın ağrıları geçince, doktor veya fizyoterapist tekrarlayan yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için bir rehabilitasyon programı tasarlar. Bu tedavi genellikle duruşun düzeltilmesi, sırt kaslarının güçlenmesi ve desteklenmesi ve vücuda esneklik kazandırıcı egzersizler içerir.

Siyatik Hastalığında Steroid Enjeksiyonları

Bazı durumlarda, doktorlar ilgili sinirin kök çevresindeki alana bir kortikosteroid ilaç enjeksiyonu tavsiye edebilir. Kortikosteroidler, tahriş olan sinirin etrafındaki inflamasyonu baskılayarak ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olur. Genellikle birkaç ay içinde etkisini gösterirler. Ancak, çok sık enjeksiyon yapıldığında ciddi yan etkiler olabileceğinden, steroid enjeksiyonlarının sayısı sınırlı olmalıdır.

Siyatik Tedavisinde Ameliyat Nasıl Yapılır?

Sinirin önemli derecede güçsüzlüğe neden olduğu durumlarda, bağırsak veya mesane inkontinansı olan hastalarda, hastalığın kötüleşmesi ve diğer tedavilerin düzelme sağlamadığı durumlarda ameliyat gereklidir. Ameliyat ile sinirlere baskı yapan kemik çıkıntısı ve disk kayması onarılır.

Siyatik Hastaları Hangi Bölümde Tedavi Edilir?

Öncelikle fizik tedavi gerekli görülürse Beyin Cerrahisi bölümüne gidilmelidir. Nöroloji, Dahiliye ve Ortopedi bölümleri de bu hastalığa bazı yerlerde bakabilir.

Siyatik Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Koah Bitkisel Tedavi

Koah Bitkisel Tedavi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Esrar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Esrar Tedavisi Nasıl Yapılır?

İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni Tedavisi

Hamilelikte Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Kanal Tedavisi

Hamilelikte Kanal Tedavisi

İşitme Kaybı Tedavisi İşitme Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

İşitme Kaybı Tedavisi İşitme Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Güncel

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi